W marcu wójt gminy Jaktorów, Maciej Śliwerski napisał do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds CPK o umożliwienie dołączenia do powstającej Rady. Dodał, że mieszkańcy nie tylko interesują się, ale też niepokoją budową CPK wraz „z nieodłączną infrastrukturą kolejową i drogową, która będzie towarzyszyć budowie”.

W marcu wójt gminy Jaktorów, Maciej Śliwerski napisał do Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds CPK o umożliwienie dołączenia do powstającej Rady. Dodał, że mieszkańcy nie tylko interesują się, ale też niepokoją budową CPK wraz „z nieodłączną infrastrukturą kolejową i drogową, która będzie towarzyszyć budowie”. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Mieszkańcy gmin z obszaru planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego skarżą się na niepewność ws. swych nieruchomości, w oczekiwaniu na wyznaczenie szczegółowego obszaru wysiedleń. Podnoszą, że do dziś nie wiedzą, jaki dokładnie obszar zostanie objęty wywłaszczeniem pod budowę przyszłego portu lotniczego i kiedy ruszy inwestycja.

Mieszkańcy podkreślają, że choć nie ma jeszcze ostatecznej lokalizacji lotniska, rozpoczęto Program Dobrowolnych Nabyć gruntów pod jego budowę. Zatrzymuje to ruch na rynku nieruchomości. Zainteresowani podnoszą, że konsultacje dotyczące budowy mają charakter iluzoryczny, a okres pandemii dodatkowo ogranicza dostęp do informacji publicznej. Tadeusz Szymczak w skierowanej do naszej redakcji korespondencji pisze: ”Kończy nam się cierpliwość w stosunku do tych, co nas chcą ograbić z naszego dorobku kilku pokoleń. Permanentnie i cały czas od 3 lat jesteśmy nękani i dręczeni psychicznie”. I dalej: „Kończy się czas kulturalnych rozmów, z których nic nie wynika”.

Właścicieli nieruchomości, którzy zwracają się również do naszych redakcji mówią o tym, że o podejmowanych działaniach ludzie dowiadują się ze strony internetowej inwestycji. W ten sposób okazało się m.in., że ostatnio spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsultantem ds. badań terenu na obszarze przyszłego portu lotniczego. Świadczy to o bardzo wstępnym etapie przygotowań do inwestycji. Właściciel nieruchomości podnoszą, że brak precyzyjnego ustalenia lokalizacji CPK powoduje, że w konsekwencji część gruntów może zostać wykupiona po niższych cenach.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich „za wysoce niepożądaną należy uznać sytuację, w której obywatele nie mają pewności, jaki dokładnie obszar zostanie objęty wywłaszczeniem pod budowę CPK i kiedy to dokładnie nastąpi”.

Nie ulega wątpliwości, że planowana inwestycja będzie oddziaływać nie tylko na nieruchomości w Baranowie, Teresinie i Wiskitkach, tj. gminach, co do których ogłoszono, że planowane są wysiedlenia obywateli, lecz zasięg ten będzie znacznie szerszy, z uwagi na konieczność realizacji infrastruktury towarzyszącej CPK, obejmującej m.in. węzeł kolejowy.
Od miesięcy ministerstwo infrastruktury podkreśla, ze CPK nie powstanie wbrew opiniom mieszkańców i lokalnych liderów. Inwestycja oddziaływać będzie na obszarze 7 powiatów i 26 gmin.

CPK powstanie między Warszawą i Łodzią, a w związku z tym powraca temat utworzenia w sercu Polski duopolis. W województwie mazowieckim region CPK obejmuje 20 gmin: Baranów, Wiskitki, Teresin, Sochaczew (gmina miejska i wiejska), Błonie, Żyrardów, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Nowa Sucha, Puszcza Mariańska, Mszczonów, Radziejowice, Milanówek, Brwinów, Podkowa Leśna, Michałowice, Pruszków, Piastów i Ożarów Mazowiecki. W województwie łódzkim jest to sześć gmin: Skierniewice (gmina miejska i wiejska), Bolimów, Nieborów i Łowicz (gmina miejska i wiejska).

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Świąteczna magia na jarmarku w Makowie

Lokalne podatki w górę o 15 procent

Porwali kobietę. Po kilku godzinach zostali...

"Jestem bezpieczny, jestem widoczny, noszę...

Próg zwalniający – pożytek czy pułapka?

Zatrucie tlenkiem węgla w Ziąbkach

Rada w Makowie na papierze stoi

Świąteczny Jarmark w Bolimowie

Uchwała “anty-LGBT” blokuje fundusze UE

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA