z miasta

zdrowie

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 kwietnia 2021 | 15:06 komentarzy 4
Fundacja POLSAT odpowiedziała na apel lekarzy. Gotowa jest wyremontować oddział pediatrii

(fot. arch redakcja)

Krystyna Aldridge Holc, prezes Fundacji POLSAT w rozmowie z „Głosem” zastrzega: – Jeszcze nie podpisaliśmy ze szpitalem kontraktu. Potwierdza natomiast: – Chcemy zorganizować oddział pediatrii skierniewickiego szpitala w najwyższym, obowiązującym standardzie.

Z naszych informacji wynika, że budżet, jaki jest gotowa wyłożyć fundacja na ten cel to nawet 2 miliony złotych.

Do tej pory fundacja zmodernizowała, wyposażyła oddziały w jedenastu szpitalach w kraju. Na początku kwietnia otwarte zostanie Centrum Chorób Rzadkich w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Fundacja opieką otoczyła w Skierniewicach rodzinę Długoszów i niepełnosprawnego Stasia.

Jeśli dojdzie do podpisania porozumienia między fundacją a szpitalem oddział pediatrii zmieni się nie do poznania – przyznaje dyrektor Jacek Kaniewski. – To będzie prawdziwa rewolucja – mówi dyrektor.

Warunek wstępny jest taki, że oddział zostanie przeniesiony z pomieszczeń, o których dziś mówi się „piwnica” do przestronnego, samodzielnego pawilonu.

W nowej przestrzeni zorganizowane miałyby zostać dodatkowe łazienki przy salach, pokój dla mam, zaplecze socjalne, a nawet…ogródek jordanowski na zewnątrz. Specjalistyczny sprzęt już  jest – dwa lata temu dostarczył urządzenia oraz łóżka dla hospitalizowanych dzieci Jurek Owsiak ze swoją fundacją.

Szukaliśmy sposobu, by ktoś nam pomógł i przeprowadził remont przestrzeni, którą zajmujemy. Najpilniejsza sprawą jest wymiana nieszczelnych okien. Stara stolarka powoduje, że na pediatrii zimą mamy problem z ogrzaniem pomieszczeniem, latem robi się tu nieznośnie gorąco – mówi Agnieszka Zarębska, kierownik oddziału pediatrii. – W kwietniu 2019 roku faktycznie napisałam list do Fundacji POLSAT-u. Wtedy, z moimi współpracownikami intensywnie poszukiwaliśmy darczyńcy, w minionym roku przedstawiciele fundacji przyjechali na miejsce. Nie mieli wątpliwości, że mamy powód, by prosić o pomoc – opowiada lekarz.

Zespół medyczny nie mógł uwierzyć. Dziś nie chce zapeszać.

Nadzieje są ogromną, bo chcemy, by dzieci w szpitalu były hospitalizowane w najlepszych warunkach – podkreśla Joanna Dzięgielewska, pielęgniarka oddziałowa.

Medycy przyznają niedofinansowane instytucje nie mogą czekać na pieniądze na inwestycje, dzięki darczyńcom udaje się najpilniejsze potrzeby realizować. W ostatnich latach na pediatrię trafiły m.in. kardiomonitory, aparat USG, pulsoksymetry, łóżka, szafki. Dary przekazała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dyrektor Jacek Kaniewski potwierdza – szpital wskazał budynek, w którym niegdyś mieściły się zlikwidowane oddziały geriatrii i zakaźny, czyli pawilon D. Tu miałaby  zostać zorganizowana pediatria praktycznie na nowo. Przedstawiciele fundacji lustrowali już obiekt. Jacek Kaniewski dodaje: – Rozmowy trwały długo, ale jestem przekonany, że fundacja zrealizuje u nas tę inwestycję.

Kompleksowy remont oddziału, wraz z klimatyzacją to koszt do 2 milionów złotych.

– To nie są nasze szacunki, nie robiliśmy takiej kalkulacji w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie jako szpital ponieść ciężaru inwestycji. Jeśli chodzi o szczegóły, nie mam wglądu w szczegóły.

Dyrektor szpitala zastrzega – nie chodzi o odświeżenie pomieszczeń, ta fundacja ma swoje standardy. Przebudowuje oddział kompleksowo.  Z zapowiedzi wynika, że docelowo na oddział zostałyby zorganizowane oddzielne wejścia – dla dzieci małych, starszych, izolatka, pomieszczenie dla matek i zorganizowane zostanie zaplecze socjalne. My na to wyraziliśmy zgodę.

W najbliższym czasie, zgodnie z planami szpitala rozpocząć powinna się inwestycja termomodernizacji budynków należących WSZ. Na ten cel szpital pozyskał z unijnych funduszy niemal 5 milionów złotych. Przetarg po deklaracji fundacji został rozpisany ponownie, tak, by zadanie zostało podzielone na samodzielne. Fundacja chce rozmawiać z wykonawcą, z którym szpital podpisze umowę.

Chodzi m.in. o to, że oni wstawiają też swoje okna, chcą  uniknąć ewentualnych kolizji. Czekajmy na rozstrzygnięcie przetargu, co ma nastąpić w najbliższych dniach, dopiero wówczas będziemy mogli potwierdzić i skonkretyzować plany.

Dopóki nie będziemy wiedzieli z kim mamy rozmawiać na temat połączenia tych dwóch inwestycji – termomodernizacji i przeprowadzki oraz remontu pediatrii, za wcześnie, by ogłosić sukces. Mimo trudności, w minionym tygodniu fundacja potwierdził zainteresowanie wejściem do naszego szpitala – zastrzega dyrektor WSZ.

Fundacja Polsat to jedna z największych organizacji pozarządowych działających na terenie Polski, od niemal ćwierć wieku kieruje swoją pomoc do chorych dzieci i ich rodziców. Do dziś Fundacja objęła swoją pomocą 36 999 małych pacjentów i wsparła finansowo 1 725 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, które zostały wyremontowane lub wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. W sumie na cele statutowe Fundacja przekazała dotąd 250 501 703,59 złotych.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~12 4 ponad rok temuocena: 50% 

  Wszystko dzięki młodej kadrze ktora zauważyła problem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~I. P. 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Dr Agnieszka Zarębska wielkie Serce

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Jeśli to się uda, to będzie to jakiś kosmos. XXI wiek zawita do skierniewickiego szpitala. Czekam!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Dokładnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA