Badania leku na covid-19 prowadzone będą m.in. w Skierniewicach

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Dr Grzegorz Kania (na zdj.) potwierdza: – Będę koordynatorem programu na Polskę. Koncerny farmaceutyczne szukają  leku przeciwwirusowego mającego pomagać pacjentom chorym na covid-19.  Preparat ma być podawany po pierwszych objawach infekcji. – Będziemy jednym z ośrodków, w którym prowadzone będą  badania kliniczne – mówi w rozmowie z „Głosem” lekarz.

Doktor Grzegorz Kania, kardiolog, właściciel Centrum Medycznego „Ogrodowa” od ponad ćwierć wieku zajmuje się badaniami klinicznymi. Nie jest tajemnicą, że Pfaizer zaprosił medyka do współpracy przy powstawaniu szczepionki – preparatu, którym dziś szczepieni są ludzie na całym świecie.

Koncern prowadził badania kliniczne nad preparatem, wówczas jednak  w Polsce było zbyt mało zakażeń. Pfaizer zdecydował się ostatecznie na współpracę z ośrodkami w krajach, gdzie było ich dużo – RPA, Stany Zjednoczone.

Tymczasem trwają prace nad pierwszym lekiem przyczynowym, lekiem na covid-19.  Dr Grzegorz Kania będzie koordynatorem krajowym programu prowadzonego przez szwajcarski podmiot.

Będziemy też jednym z ośrodków, w którym będziemy wykonywać to badanie kliniczne.

Chodzi o lek, który uzupełni szczepienia. Podawany ma być zakażonym wirusem SARS-CoV-2, które nie wymagającym hospitalizacji. Preparat ma być  podawany we wstępnej fazie choroby,  do 7 dnia  od zakażenia, czyli w okresie, gdy wirus się replikuje. Lek ma powstrzymać namnażanie się wirusa, w efekcie człowiek po podaniu leku będzie łagodniej przechodził chorobę.

Badania nad lekiem, jak zapewnia dr Kania, są na ostatniej prostej. Teraz potrzeba udowodnić jego skuteczność na dużej populacji ludzi.

Cel, jaki stawiają sobie naukowcy, to skrócenie oraz złagodzenie przebiegu choroby, w konsekwencji wyeliminowanie ciężkich powikłań oraz ograniczenie śmiertelności.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 15

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~ciekawski 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Ciekawi mnie jedynie, czy pacjenci, na których będzie ten lek testowany, dostaną informację, czy podano im lek, czy placebo?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rtyita 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie będą wiedziec

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA