W gminie Skierniewice zawiązała się grupa inicjatywna, która w referendum chce odwołać wójta Czesława Pytlewskiego. Pełnomocnik grupy referendalnej Mariusz Niemiec potwierdził, że w poniedziałek (26.04) inicjatorzy zawiadomili o zamiarze przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji. Zaczęli już zbierać podpisy pod wnioskiem.

W gminie Skierniewice zawiązała się grupa inicjatywna, która w referendum chce odwołać wójta Czesława Pytlewskiego. Pełnomocnik grupy referendalnej Mariusz Niemiec potwierdził, że w poniedziałek (26.04) inicjatorzy zawiadomili o zamiarze przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji. Zaczęli już zbierać podpisy pod wnioskiem. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Mieszkańcy przygotowują referendum odwoławcze. Komisarz wyborczy przyjął (26.04) zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta Czesława Pytlewskiego przed upływem kadencji. Prawdopodobny termin referendum to jesień tego roku. Wójt odmawia komentarza w sprawie.

W poniedziałek, 26 kwietnia na biurko wójta Skierniewic wpłynęło powiadomienie o zamiarze wystąpienia obywateli z inicjatywą referendalną. Siedmioosobowa grupa inicjatywna z pełnomocnikiem, Mariuszem Niemcem na czele poinformowała Czesława Pytlewskiego o rozpoczęciu starań o zorganizowanie referendum odwoławczego. Wystąpiła z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej liczby uprawnionych do głosowania. Dane z rejestru wyborców są kluczowym dla skutecznego podjęcia kolejnych, wymaganych prawem, działań. Inicjatywę do przeprowadzenia referendum posiada rada gminy oraz 10 proc. mieszkańców gminy. Przez kolejne 60 dni (licząc od 26 kwietnia), mieszkańcy zbierać będą pod wnioskiem podpisy uprawnionych do wybierania wójta.

Powodem, dla którego mieszkańcy chcą odwołania wójta, jest m.in. jego postawa i brak chęci porozumienia się z radą gminy.

„Wójt nie szuka kompromisów, każdy, kto ma przeciwne zdanie, jest jego wrogiem. Samorządowiec wykazuje się chorobliwą podejrzliwością wobec przedsiębiorców, zamiast wspierać tych, którzy płacą podatki, upokarza ich, nasyła policję. Nawet w czasie pandemii wnioski firm o umorzenia podatków były odrzucane. Nie sprzyja to relacjom międzyludzkim” – to tylko część formułowanych zarzutów.

Najzgrabniejszą definicję referendum, którą warto przywołać jest ta, którą znajdujemy w opracowaniach Instytutu Spraw Społecznych – „narzędzie, które ma dawać Polakom możliwość udziału w zarządzaniu państwem”. Członkowie grupy inicjatywnej, która chce doprowadzić do odwołania wójta gminy Skierniewice dodają – nieudolność, brak współpracy z radą i mieszkańcami, upór, brak wrażliwości na argumenty tych, którzy do urzędu wójta wprowadzili. 

Z analizy referendów, które w kraju zostały w ostatniej dekadzie przeprowadzone wynika, że tylko część ostatecznie uznawana jest za ważne. W minionej kadencji samorządu ledwie 11 proc. referendów odwoławczych było ważne, co ciekawe – gdy rzecz dotyczy referendów tematycznych – co drugie dało rozstrzygnięcie.

Politolodzy w informacji nie znajdują recenzji podejmowanych inicjatyw a konieczność poprawy mechanizmów, które umożliwiają obywatelom na zwolnienie z urzędów wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Tomasz Zakrzewski, prawnik i redaktor naczelny portalu referenda lokalne.pl formułuje dwa postulaty, które poprawią system – zmniejszenie liczby podpisów i wydłużenie czasu ich zbierania oraz obniżenie progu frekwencyjnego w przypadku referendów odwoławczych a zniesienie, gdy chodzi o tematyczne. Na marginesie trzeba zauważyć, że postulat ułatwienia obywatelom decydowania o sprawach ważnych formułowali w kampanii 2014 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości.Referendum w sprawie odwołania wójta jest ważne, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Nie ma przy tym znaczenia, czy liczba osób, które wzięły udział w referendum wyniosła co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, bowiem warunek ważności głosowania dotyczy wyłącznie referendów w sprawach innych niż odwołanie organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich.
 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

21Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Mariusz Niemiec 21 ponad rok temuocena: 28% 

  No cóż. Nie ma na mnie haka, to wymyśla się cokolwiek aby człowieka zniesławić. Głosowałem na Pana Pytlewskiego, mając nadzieję że wniesie świeżość do Gminy. Naszą nadzieję wobec zmiany wyraziliśmy jako sołectwo pisemnie zaraz po wyborach, oczekując pracy na rzecz społeczności lokalnej którą reprezentujemy. Niestety, nie udało się. Proponuję autorowi tych wszystkich postów pod tym artykułem, aby się zatrzymał i przemyślał swoje zachowanie. Wypowiedzi są godne rynsztoka i nie licują ani z kulturą , ani z piastowanym urzędem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wróżka gminna 20 ponad rok temuocena: 96% 

  Cóż panie Mariuszu, apelował Pan o opamiętanie a trafił na sztywny kręgosłup.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~WSTYD Panie Niemiec 19 ponad rok temuocena: 81% 

  Pan tu nie jest specjalnie istotny. Istotne są argumenty za odwołaniem wójta, a tych Pan nie ma. Wójt dba o budżet gminy, a rada dba o kieszenie kilku przedsiębiorców, w tym takich co robią wszystko by nie poddać się kontroli w kwestii pozyskiwanych z budżetu gminy środków. TO CO PAN ROBI TO WSTYD NA CAŁĄ POLSKĘ. Wójt nie poddaje się sitwom to zapewne za namową jednego z radnych mieszającego w gminie chyba od 20lat niszczy pan uczciwego człowieka. Niech Biernat namówi radnych żeby to rada była inicjatorem referendum a nie wystawia się Pan. Biernat tego nie zrobił bo wyleciałby z rady. Bezpiecznie posługuje się ....porzytecznymi,,,, Dlaczego nie występował Pan o odwołanie poprzednika który miał (oświadczenie lustracyjne pominę) dziesiątki prokuratorskich zarzutów? Mało tego,Pan wystartował z jego listy do rady. Kompromituje się Pan, a mieszkańcy nie odwołają wójta na życzenie paru biznesmenów, delikatnie mówiąc niechętnie płacących podatki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~J 18 ponad rok temuocena: 89% 

  Rada gminy do wypier... Referendum robią bo interesiki swoje nie załatwione!!! Pytam się czy rada gminy poniesie koszty z referendum i zrzeknie się swoich pieniążków??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość 17 ponad rok temuocena: 93% 

  Standard. W mieście idzie bez problemu, a tu w gminie jakiś tam nieprzekupny wójt postawił się cwaniaczkom

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~proste 16 ponad rok temuocena: 94% 

  Przedsiębiorcy skierniewiccy powinni pisać do prezydenta Jażdżyka podanie o umorzenia podatków. Sądząc po zarzutach wobec Pytlewskiego (Nawet w czasie pandemii wnioski firm o umorzenia podatków były odrzucane. Nie sprzyja to relacjom międzyludzkim”) i argumentami uzasadniającymi wniosek o referendum, Jażdżyk te podatku umorzy bo przestraszy się referendum

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zniesmaczony 15 ponad rok temuocena: 95% 

  Mieszkańcy zróbmy referendum odwołujące radnych! Wyrzucimy te śmiecie do kosza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M 14 ponad rok temuocena: 94% 

  Dokładnie. Cała rada do wyje...a i tu jest sedno sprawy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Borys 13 ponad rok temuocena: 95% 

  Mam porównanie 2 wójtów którzy zarządzali tą gminą m. in. w sprawie pewnej drogi. Nigdy wiecej takich ludzi jak poprzedni wójt. Nowy wójt, Pytlewski wolno bo wolno ale skutecznie działa (po 3 latach jest projekt a poprzednicy 10 lat zwodzili ludzi) sprzątając ten "bałagan" po poprzednich ekipach. Nie siedzę w Gminie codziennie ale czuje że cześć Rady Gminy świetnie się ulokowała od kilku długich kadencji, reprezentując nie mieszkańców a pewną grupę interesów . A takiego stanu rzeczy nikt raczej nie chce, wiec wybór jest chyba oczywisty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Niemiec(nazwisko) wstydź się 12 ponad rok temuocena: 97% 

  Dokładnie tak. A dziś na czele grupy inicjatywnej dążącej do referendum staje człowiek poprzedniego wójta (startował do rady z jego listy). Pytlewski nie ma problemu z mieszkańcami. Pytlewski ma problem z sitwami i nie ma prasy. Zauważcie że by w mediach uderzyć w Pytlewskiego używa się różnych kruczków. Najnowszy to pierwsza strona gazety zamieszczona tu na stronie, ale już nie jako artykuł (bo komentarze nie takie jak redakcja sobie życzy) ale jako reklama e-wydania do kupienia. No cóż, deweloper- właściciel redakcji zapewne liczył na grunty pod deweloperkę w Strobowie, ale wójt ich nie przekwalifikował. O powiązaniach polityczno biznesowych też coś ulica pobąkuje. I to o tych znanych z telewizji i uchodzących za najświętszych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dakert 11 ponad rok temuocena: 32% 

  Widać że jakiś psychik pisze sam ze sobą. Poważny stan.. Psychiatra poszukiwany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 10 ponad rok temuocena: 92% 

  Psychik bo nie zgadza się z sitwą?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nie dla sitwy 9 ponad rok temuocena: 97% 

  "Argumenty" za referendum; 1."zamiast wspierać tych, którzy płacą podatki", - w grupie inicjatywnej ci co im właśnie podatków nie umorzył. 2."brak chęci porozumienia się z radą gminy". tylko że porozumienie się z radą to zdaniem samego Baranowskiego odstąpienie od kontroli u tych co korzystali biznesowo z budżetu gminy. Mówiąc wprost to kryminał dla wójta 3."Samorządowiec wykazuje się chorobliwą podejrzliwością wobec przedsiębiorców". jeśli kontrola wykazała nieprawidłowości u przedsiębiorcy i ten się nie odwołał tylko zwraca kasę to znaczy że to nie była chorobliwa podejrzliwość tylko słuszna kontrola. Powinna być kontynuowana za inne lata. 4."upokarza" przedsiębiorców- czy przedsiębiorca używa MOWY NIENAWIŚCI wobec wójta serwując w menu swojej knajpki żebro wójta jako danie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~XYZ 8 ponad rok temuocena: 97% 

  Wójt przestrzega prawa, nie daje uwiklać się w układy nie pozwala manipulować sobą, tak jak to robił Biernat z poprzednimi Wójtami. Dlatego Biernat za wszelką cenę chce go zniszczyć. Gdyby poprzedni Wójt p.Moskwa lepiej rządził i nie zadłużył tak mocno Gminy zresztą pod okiem i przyzwoleniem Biernata to obecny WÓJT miałby o wiele łatwiej. A pan Niemiec niech się lepiej zajmie tym swoim Prometeuszem i wyspiskiem na Julkowie bo miał tak działać a tu jak śmierdzialo tak śmierdzi dalej. Swojego podwórka nie potrafi ogarnąć a do gminy się pcha!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bier 7 ponad rok temuocena: 97% 

  Jeden z radnych swoim postępowaniem (rezygnacją) wprowadził Moskwę (ciekawe oświadczenie lustracyjne) na urząd wójta. Wyłania się ciekawa rola tego radnego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Logiczne 6 ponad rok temuocena: 94% 

  Biernat i Baranowski obawiając się porażki referendum znaleźli kilka osób, którym Pytlewski nie załatwił kilku spraw, bądź domaga się kontroli wydatków budżetowych z których te osoby korzystały i poszli w referendum z inicjatywy rady tylko pod pretekstem inicjatywy mieszkańców. Skończy się to tym że mieszkańcy gminy Skierniewice pokażą radnym środkowy palec i zignorują rozgrywki różnych sitw biznesowych i powiązania z radnymi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Gminy 5 ponad rok temuocena: 92% 

  Baran jako przewodniczacy Rady nie troszczy się o inne wsie tylko wymyśla co się da żeby pchać pieniądze na Mokrą Lewą !!! I ten człowiek jest przewodniczącym Rady???? To tylko marionetka w rękach Biernata jak ten pociąga za sznureczki tak ten podryguje !!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~xxx 4 ponad rok temuocena: 90% 

  Takim Biernat pensji nie obcina, ale żeby jakieś pieniądze szły na Mokrą to chyba jakiś wymysł pijarowca Baranowskiego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Gminy 3 ponad rok temuocena: 97% 

  Baranowski z-d: Baran będąc radnym drugą kadencję nie widział machlojek i układów byłego Wójta Moskwy, nie przeszkadzało mu to jak w Gminie wzrasta zadłużenie, jak są sprzeniewierzane publiczne pieniądze. A dzisiaj w parze z Biernatem atakuje Pytlewskiego za to, że wyprowadza Gminę z RUIN, że wreszcie w tej Gminie zaczyna coś się dziać!!!!! Pozyskiwane są srodki ruszyła budowa Ujęcia wody w Jozefatowie Wreszcie!!!!!! W niepublicznych przedszkolach brakuje już miejsc dla dzieci! Tworzone są dodatkowe klasy bo nagle znalazło się tyle chetnych dzieci. I to są złe działania obecnego Wojta???? Dlaczego Baran jako przewodniczący Rady nie zabiera na ten temat głosu nie informuje mieszkańców -Biernat mu nie pozwala???? Został utworzony fundusz sołecki przez Moskwę na koniec swojej kadencji, bo wcześniej był nie potrzebny. Teraz jest realizowany przez obecnego Wójta ile korzyści niesie dla poszczególnych wsi !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Gminy 2 ponad rok temuocena: 91% 

  Baranowski z-d: Baran będąc radnym drugą kadencję nie widział machlojek i układów byłego Wójta Moskwy, nie przeszkadzało mu to jak w Gminie wzrasta zadłużenie, jak są sprzeniewierzane publiczne pieniądze. A dzisiaj w parze z Biernatem atakuje Pytlewskiego za to, że wyprowadza Gminę z RUIN, że wreszcie w tej Gminie zaczyna coś się dziać!!!!! Pozyskiwane są srodki ruszyła budowa Ujęcia wody w Jozefatowie Wreszcie!!!!!! W niepublicznych przedszkolach brakuje już miejsc dla dzieci! Tworzone są dodatkowe klasy bo nagle znalazło się tyle chetnych dzieci. I to są złe działania obecnego Wojta???? Dlaczego Baran jako przewodniczący Rady nie zabiera na ten temat głosu nie informuje mieszkańców -Biernat mu nie pozwala???? Został utworzony fundusz sołecki przez Moskwę na koniec swojej kadencji, bo wcześniej był nie potrzebny. Teraz jest realizowany przez obecnego Wójta ile korzyści niesie dla poszczególnych wsi !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator 1 ponad rok temuocena: 97% 

  Biernat -to uparty cwaniak. Załatwia tylko swoje interesy- próbował Syna zrobić soltysem a ze mieszkańcy Rudy na niego nie zaglosowali to jest pogniewany z całą wsią. Nawet nie odpowiada na dzień dobry. ZERO KULTURY !!!! Podporządkowal sobie tak Radnych że przed każdym posiedzeniem Komisji programuje im mózgi, Ci Ludzie nie potrafią MYŚLEĆ LOGICZNIE, nie mają własnego zadania, głosują i mówią tak jak Biernat im KAŻE!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wójcik 0 ponad rok temuocena: 96% 

  Wskazane referendum w jego okręgu i wreszcie pozostali radni zaczną myśleć o gminie zamiast o biznesmenach z którymi Biernat współpracuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Czytelnik -1 ponad rok temuocena: 97% 

  Biernat-były ochroniarz w byłym Ursusie chory na rządzenie, kiedyś startował na wójta ale gdy wyszło na jaw że kombinowal z głosami wyborców musiał zrezygnować i oddał stołek byłemu wójtowi Moskwie !!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wyborca -2 ponad rok temuocena: 98% 

  Jeżeli siedmiu pacholkow Biernata występuje jako grupa inicjatywna to niech nie powołują się na mieszkańców gminy. Bo mieszkancy widzą i słyszą jak Biernat manipuluje Radą Gminy a teraz do jego grupy dołączyło następnych siedmiu idiotow!!!!! A kto wiadomo Ci którym Wojt jest nie na ręke!!!!!! Szczepanik ,Wojcik mężowie pań które prowadziły punkty przedszkolne a teraz nie chcą przedstawić dokumentów do kontroli !!!!! Przedsiebiorcy Tarnowski Darek znany z dyskotek w Rowiskach bo wojt nie chce umorzyć podatku i inni mu podobni!!!! A WÓJT jest człowiekiem HONORU i madrzejszy o lata świetlne od Biernata i jemu podobnych !!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~hmm -3 ponad rok temuocena: 95% 

  " brak wrażliwości na argumenty tych, którzy do urzędu wójta wprowadzili" - Czyżby pan Zbigniew uważał się za wszystkich którzy na Pytlewskiego głosowali?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~życie -4 ponad rok temuocena: 98% 

  To nie mieszkańcy jako społeczność, a zwłaszcza jeden z radnych któremu Pytlewski nie pozwolił na sterowanie z tylnego siedzenia przy jednoczesnym zrzucaniu odpowiedzialności na wójta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Biernat -5 ponad rok temuocena: 98% 

  Miejmy nadzieję że mieszkańcy gminy Skierniewice nie są tak naiwni jak przedstawicieli biznesu w radzie by sobie tego życzyli. Pytlewski jest wójtem dbającym o budżet gminy, a nie prywatne interesy przedsiębiorców unikających płacenia podatków i unikających kontroli dotacji z budżetu gminy. Oficjalnie na czele grupy inicjatywnej osoba startująca do rady z listy poprzedniego wójta. Tego samego któremu prokuratura (nie Ziobrowa, lecz za PO PSL) postawiła dziesiątki zarzutów. Wątpię żeby mieszkańcy nie dostrzegli tego że jak ktoś nie układa się z sitwami to z polityki musi odejść bo sitwy sobie z nim poradzą. Po referendum o odwołanie Trębskiego ten rządził jeszcze jedną kadencję. Należy mieć nadzieję że w przypadku Pytlewskiego będzie podobnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Mikołajki w Lipcach Reymontowskich

Świąteczna magia na jarmarku w Makowie

Lokalne podatki w górę o 15 procent

Porwali kobietę. Po kilku godzinach zostali...

"Jestem bezpieczny, jestem widoczny, noszę...

Próg zwalniający – pożytek czy pułapka?

Zatrucie tlenkiem węgla w Ziąbkach

Rada w Makowie na papierze stoi

Świąteczny Jarmark w Bolimowie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA