Hamaki są łatwe w użyciu, ale jeśli ktoś lubi mieć w lesie apartament...

Hamaki są łatwe w użyciu, ale jeśli ktoś lubi mieć w lesie apartament... (Fot. Sławomir Burzyński)

Od najbliższej majówki noc w lesie na biwaku możemy spędzić legalnie. Pokazujemy, gdzie tereny biwakowe wyznaczono w pobliżu Skierniewic, Rawy i Żyrardowa.

– Biwakowanie w hamaku staje się coraz modniejsze, namioty się nam trochę znudziły – mówi Zbigniew Żmudzki ze Skierniewic, który od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko może, noce spędza w lesie w hamaku, a od około dwóch lat jest ich producentem. – Od kiedy w ubiegłym roku wszedł pilotażowy program „Zanocuj w lesie”, sprzedaż takich rzeczy wzrosła o 100 procent. W tym roku jest podobnie, ludzie kupują swoje pierwsze hamaki – wyjaśnia.

„Zanocuj w lesie” to program Lasów Polskich, prowadzony w wybranych nadleśnictwach od ubiegłego roku, a od maja tego roku wchodzący w całej Polsce. Co to oznacza? Będzie można nocować w lasach na dziko legalnie. Nadleśnictwo Skierniewice wyznaczyło obszar, gdzie chętnie powita survivalowców, bushcraftowców i turystycznych „leśnych dziadków”.

– Chcieliśmy, żeby nie było to blisko miasta, bo skończyłoby się na zbiorowym piciu piwa – śmieje się Marcin Wierzchowski, zastępca nadleśniczego. – Jeżeli ktoś chce spędzić noc na łonie przyrody, wybierze bardzie oddalone miejsce. Warunkiem też było, żeby w pobliżu był leśny parking, gdzie można zostawić samochód, a nie parkować po krzakach.

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym leśnicy zapraszają do biwakowania w obszarze leśnictwa Łasieczniki, czyli jadąc ze Skierniewic do Bolimowa od drugiego leśnego parkingu.

Rozbić namiot lub rozwiesić hamak można w każdym miejscu. Warunki są dwa: biwakować można w grupie maksymalnie dziewięcioosobowej przez najwyżej dwa dni i nie wolno palić ognia. Na to drugie leśnicy są szczególnie wyczuleni.

– Teraz można biwakować na legalu, ale mamy świadomość, że już wcześniej były osoby nocujące po lasach. Niekoniecznie w namiotach, trafiali się z bardziej pionierskim zacięciem, śpiąc po wykrotach i w pniach drzew. Nawet w zimie – mówi Wierzchowski i przyznaje, że leśnicy patrzyli na nich przez palce. – To grupa ludzi, która nie powoduje dla nas zagrożenia.

Ogniska czy kuchenki są nadal nielegalne, choć w nadleśnictwie przymierzają się, by udostępnić miejsce na ognisko. Jeśli chodzi o biwakowanie, to można dłużej i w większej grupie niż 9 osób, ale trzeba uzyskać zgodę nadleśnictwa, Wystarczy wysłać mejla.

W lesie wszystkich obowiązują zakazy niszczenia ściółki, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie nie namiot, a hamak.

– Wyobraźmy sobie, że zaczyna padać deszcz. Rozbicie namiotu zajmuje od kilku do kilkunastu minut, natomiast na zawieszenie hamaka wystarczą góra trzy minuty – mówi Zbigniew Żmudzki. – Na początek można założyć tarp, czyli daszek, hamak ma też moskitierę, może mieć ocieplinę od spodu, a w warunkach zimowych można założyć kokon – wyszczególnia zalety podniebnego biwakowania.

Na początek wystarczy hamak za 50 złotych ze sklepu sieciowego. Wyspecjalizowani producenci hamaków najwyższej jakości oferują je w cenie od 200 do nawet 3 tysięcy złotych.

– Złoty środek to hamak za 500 złotych – uważa Żmudzki.

Majówka rozpoczyna się w już w ten weekend. Pogodowe prognozy są nader zachęcające. Bolimowska puszcza czeka.

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Pewna wygrana Unii z Mszczonowianką

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA