Sylwetkę kapelana przybliża monografia Andrzeja Krysiaka „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Ks. ppłk Edward Choma 1889 – 1940”, którą wydała parafia garnizonowa.

Sylwetkę kapelana przybliża monografia Andrzeja Krysiaka „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Ks. ppłk Edward Choma 1889 – 1940”, którą wydała parafia garnizonowa. (fot. Joanna Młynarczyk)

W przypadającą w tym roku setną rocznicę przybycia ks. ppłk Edwarda Chomy do Skierniewic, pierwszego proboszcza parafii wojskowej, wydana została monografia „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Ks. ppłk Edward Choma 1889 – 1940” autorstwa Andrzeja Krysiaka.

Ks. ppłk Edward Choma, poza tym, że był pierwszym proboszczem parafii wojskowej, to także wielki społecznik – podkreśla Andrzej Krysiak, autor książki „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Ks. ppłk Edward Choma 1889 – 1940”. – Zajmował się elementarną edukacją żołnierzy, których uczył czytania, pisania oraz podstawowych modlitw. Był bardzo zaangażowany w pracę z rodzinami wojskowymi oraz w życie społeczne skierniewiczan – zwraca uwagę.

Przybył do Skierniewic w październiku 1921 roku, w tym roku mija sto lat od tego wydarzenia. W Skierniewicach objął stanowisko kierownika rejonu duszpasterstwa katolickiego. To on budował podstawy duszpasterstwa wojskowego, był znany z kazań i wystąpień, w których odwoływał się do patriotyzmu i pracy na rzecz ojczyzny. Dzięki jego staraniom została uratowana od rozbiórki i zaadaptowana na potrzeby kościoła rzymskokatolickiego cerkiew prawosławna. Proboszczem parafii garnizonowej w Skierniewicach mianowany został w 1926 roku. Pracował tu ponad 8 lat. Ksiądz Edward Choma został zamordowany w Katyniu w 1940 r. Znalazł się on w grupie 23 kapelanów uhonorowanych przez Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich. Jest kandydatem do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA