L.U.C: Czuję się w obowiązku odwiedzić Lipce Reymontowskie

Flety, kozły, liry korbowe, suki biłgorajskie oraz szereg innych instrumentów oddających folklor wsi mają pojawić się w tworzonej ścieżce dźwiękowej do animowanego filmu „Chłopi” nad którą pracuje L.U.C. Specjalnie dla „Głosu” artysta uchylił rąbka tajemnicy, na jakim etapie znajdują się prace.

Pod koniec zeszłego roku zakończyły się zdjęcia do animowanego dzieła „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli. Przypomnijmy, że jej wcześniejsze dzieło „Twój Vincent”, wykonane podobną, malowaną techniką, otrzymało nominację do Oscarów.

Trwają kolejne etapy produkcji obrazu, a jednym z nich jest także powstawanie muzyki jak i efektów dźwiękowych, którymi zajął się Łukasz Rostkowski znany szerszej publiczności jako raper, a także producent muzyczny L.U.C. Między tworzeniem muzyki do filmu, a innymi projektami udało nam się zapytać o postępy pracy do „Chłopów”.

– Przyznaje szczerze, że jeszcze nie odwiedziłem Lipiec Reymontowskich, ale będzie to mój obowiązek – wyjaśnia z uśmiechem dla „Głosu” Łukasz Rostkowski.

Jak przyznaje artysta, właśnie zakończono pierwszy etap etapie przygotowania muzyki na plan filmowy do scen obrzędowych.

– Teraz musimy poczekać na montaż filmu i rozpocznie się udźwiękowienie całej fabuły – mówi L.U.C.

Aktualnie przy tworzeniu szaty dźwiękowej pracuje blisko 20 osób. Jednak liczba zaangażowanych muzyków prawdopodobnie zwiększy się nawet do 50 artystów.

Stworzenie muzyki do „Chłopów” z pewnością nie jest łatwym zadaniem w tak pędzącym świecie. Warto jednak wspomnieć, że tworzymy własną, indywidualną interpretację tamtej wsi.

Łukasz Rostkowski, raper oraz producent muzyczny


Z pewnością duży wpływ na powstanie ścieżki dźwiękowej będzie miał projekt Rebel Babel, założony w 2015 roku, w którym zdążyła wystąpić już bardzo duża liczba orkiestr dętych, a także muzyków w zasadzie z całej Europy. Jak zaznacza sam twórca ideą projektu jest spotykanie kultur i języków zarówno w werbalnym jak i muzycznym znaczeniu. W przypadku „Chłopów” w ramach Rebel Babel Film Orchestra zostaną zaprezentowane najciekawsze zjawiska, osobowości i kapele polskiej i słowiańskiej muzyki folkowej.

– Naszą ideą od lat jest łączenie orkiestr i muzyków. W pracy nad tym filmem kluczem będzie muzyka Mazowsza, ale chcielibyśmy sięgnąć także do muzyki korzeni Białorusi, Ukrainy i Serbii ukazując szerokie spektrum muzyki słowiańskiej – wyjaśnia L.U.C.

Jakie instrumenty odegrają największą rolę w tworzeniu muzykę do animowanych „Chłopów”?

– Nie ograniczamy się jedynie do akordeonu, basów, bębnów i fidli. Chcemy pokazać ogromne bogactwo instrumentalne tamtych czasów. Zależy nam także na instrumentach, które przewijały się przez polskie wsie wraz z ruchami licznych armii i kultur. Jestem głęboko zafascynowany bogactwem i różnorodnością tych brzmień. Pojawią się więc oczywiście liczne flety, kozły, liry korbowe, suki biłgorajskie – wylicza muzyk.

Jak przyznaje artysta to pierwsze poważne zadanie, jeśli chodzi o tworzenie muzyki filmowej.

– Przez całe życie obok twórczości płytowej produkowałem sporo muzyki do obrazu - zarówno animacji, filmów i jak i programów telewizyjnych. Ostatnio pracowałem nad muzyką dla Netflixa, jednak „Chłopi” to z pewnością pierwsza moja produkcja o takiej skali – przekonuje - L.U.C.

Oprócz odwiedzin Lipiec Reymontowskich muzyk ma zamiar jeszcze raz mocno „wgryźć” się w fabułę powieści noblisty. W ostatnim czasie przesłuchał audiobooka i jak stwierdza odkrył na nowo dzieło literackie.

– Po 18 latach rapowania i pisania tekstów bardzo doceniłem rytmikę i kunszt zabiegów

literackich oraz układania pasaży słownych przez Reymonta. Zima mocno działa mi na wyobraźnie. Trudno mi uwierzyć jak ludzie byli w stanie przetrwać tak surowe zimy bez współczesnej technologii. Ten tom budzi we mnie wiele emocji i sentymentów – kończy Łukasz Rostkowski.

Łukasz Rostkowski, L.U.C polski raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, związany z Wrocławiem. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Motion Trio. Wydał jedenaście solowych płyt.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Skierniewice w podróży za kolorem (ZDJĘCIA)

Na początek jazz w parku

Różne dziedziny sztuki spotkają się w...

Wystawa twórczości Sylwestra Mikuckiego z...

Recytatorzy zabłysnęli na scenie

Zabawa literaturą może być inspirująca

Jubileuszowy Festiwal Muzyki Kameralnej i...

Posmakuj sztuki. Skierniewice w podróży za...

Tancerka ze Skierniewic w kadrze narodowej

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA