Już wkrótce ksiądz w Kurzeszynie wróci na swoje

(fot. Włodzimierz Szczepański)

Udało się! Parafia p.w. NMP Królowej Polski w Kurzeszynie otrzymała dotację - 185 tys. zł. To już trzeci etap remontu spalonej przed laty plebanii. Zakończenie prac pozwoli na powrót proboszcza do plebanii. Obecnie duchowny zajmuje mieszkanie komunalne.

Dotacja – 185 tys. zł, pozwoli zakończyć prace związane z budynkiem. Wniosek o dotację przygotowała i złożyła parafia przy pomocy mieszkańców. To ich sukces. Otrzymanie jej z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nawet na kontynuowanie prac nie jest oczywiste. Chętnych na otrzymanie wsparcia jest bardzo wielu.


Do pożaru plebanii doszło 23 października 2017 roku. Wewnątrz przebywał ówczesny proboszcz. Strażakom udało się go wyprowadzić z wypełnionego kłębami dymu obiektu. Duchowny trafił do szpitala w Skierniewicach. Został zaintubowany, leżał w śpiączce, miał poparzone górne drogi oddechowe. Pożar plebanii i zagrożenie życia księdza był ogromnym przeżyciem dla parafian. Po niespełna dwóch latach od wydarzeń ruszyły prace remontowe zabytkowego budynku.

Ekspertyzy wykazały stan obiektu oraz jaki zakres prac należy wykonać. Budynek został wybudowany w I połowie XX w. i znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Parafia starała się o dofinansowanie.
Jako pierwsi dotację przyznali radni gminy Rawa Mazowiecka – 30 tys. zł. Proboszcz szukał pieniędzy na remont budynku, wystąpił m.in. do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego o przyznanie funduszy z puli na ochronę zabytków. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Do parafii trafiła kwota niemal 230 tys. zł. Trzecim źródłem finansowania inwestycji były pieniądze z funduszu kościelnego działającego przy ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. Kwota wsparcia wyniosła 100 tys. zł. W pierwszej kolejności zostało położone nowe pokrycie dachowe.

Władze gminy jeszcze wielokrotnie wspierały kurzeszyńską parafię. Po pożarze   użyczyli duchownemu mieszkanie komunalne. Zakończenie remontu pozwoli na powrót proboszcza do plebanii. Przeprowadzka zwolni lokal dla potrzebujących. Wójt Michał Michalik podkreśla zaangażowanie wielu osób, a szczególnie senatora Rafała Ambrozika.

–  Wiem, że dzwonił, chodził na spotkania, aby przedstawić ministrowi Piotrowi Glińskiemu argumenty za udzieleniem wsparcia dla parafii – mówi wójt Michalik.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA