Wojewoda unieważnił regulamin nagród dla sportowców

(fot. Bartosz Nowakowski)

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki stwierdził nieważność uchwały sprawie ustalenia zasad przyznawania nagród dla osób fizycznych za osiągnięcia sportowe. Gmina pracuje nad poprawkami i wierzy, że wdroży regulamin wraz z nowym rokiem szkolnym.

Wojewoda cofnął uchwałę radzie gminy Głuchów, która dotyczyła zasad przyznawania nagród dla najzdolniejszych sportowców. Powód?

– W uzasadnieniu otrzymaliśmy informację, że nie wskazaliśmy dokładnych dyscyplin sportowych, które chcielibyśmy szczególnie nagradzać. Nie ukrywam, że jesteśmy tym zaskoczeni – mówi Magdalena Piekut, zastępca wójta gminy Głuchów.

Według wojewody w uchwale powinny zostać wybrane konkretne dyscypliny sportu, które są ważne dla danego regionu.

– Taka sytuacja wydaje nam się niezasadna. Po pierwsze, nie chcieliśmy nikogo skrzywdzić. Po drugie z jakiego klucza mielibyśmy wybrać dyscypliny, które są kluczowe dla naszego regionu – pyta zastępca wójta.

Dla przykładu: radni w uchwale wskażą, że priorytet w gminie Głuchów stanowi piłka nożna oraz tenis stołowy. Ale może okazać się, że na terenie gminy znajduje się talent, który zdobędzie medal mistrzostw Polski w gimnastyce sportowej albo tańcu.

– Uważam, że takich przykładów można podać zdecydowanie więcej, dlatego właśnie z tej przyczyny nie chcieliśmy wskazywać konkretnych sportów – wyjaśnia Magdalena Piekut.
 

Ustalając zatem zasady przyznania stypendium obowiązkiem organu jest przede wszystkim określenie dyscyplin sportu, które mają znaczenie dla danej jednostki samorządu terytorialnego. Przykładem może posłużyć znaczenie żużlu dla Torunia, piłki ręcznej dla Kielc, skoków narciarskich dla Zakopanego.

Fragment uzasadnienia Tobiasza Bocheńskiego, wojewody łódzkiego


Ale gmina Głuchów nie jest odosobniona w tym temacie. Unieważnienie uchwały dostało szereg gmin (również z innych województw), a powód był analogiczny.

Przypomnijmy, że sporządzony regulamin został podzielony na trzy kategorie. Pierwszą z nich miała być nagroda za wybitne osiągnięcia w sporcie. Autorzy mają tutaj na myśli wyniki medalowe na poziomie międzynarodowym lub ogólnopolskim. Za takie rezultaty gmina jest w stanie wypłacić 900 złotych. Drugą kategoria przewiduje nagrody za wyniki na poziomie ogólnopolskim. To oznacza, że sportowiec nie zajął miejsca na podium, ale był niezwykle blisko. W tej kategorii do kieszeni sportowca może powędrować 600 złotych.

Jest jeszcze jeden szczebelek dla utalentowanych, którzy wyróżniają się w sportach drużynowych. Za takie osiągnięcia komisja może przyznać 300 złotych. Nagrody będą przydzielane jednorazowo.

Rada planowała rozdać nagrody w pierwszym półroczu za wyniki osiągnięte w 2020 roku. Już dziś wiadomo, że ze względu na terminy nie uda się tego zrobić. Ale samorządowcy nie zamierzają poprzestać. Równolegle komisje pracują także nad wprowadzeniem regulaminu nagród dla najzdolniejszych uczniów, o którym pisaliśmy już na łamach „Głosu”.

– Chcemy do tego podjeść z największą ostrożnością. Mam nadzieję, że uda się nam bez problemu wprowadzić obydwie uchwały i przyznamy nagrody od nowego roku szkolnego – kończy Magdalena Piekut.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Głuchów

Lejdis gra z Orkiestrą

Głuchowiacy chcą wkroczyć na taneczne parkiety

Charytatywny koncert, lepienie pierogów i...

Akcja trwa! Bez ustanku pomagamy Agacie

Mleczarnia stawia na zielone projekty

Pokaz strażakow. Zbierali na leczenie Agaty

Białyńskie nutki podbijają scenę w regionie

Życie Agaty wycenili na 1,5 miliona złotych

Patriotyczne śpiewanie w Głuchowie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA