z powiatu

Sadkowice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2021 | 10:33 komentarzy 1
W Urzędzie Gminy Sadkowice odbyły się konsultacje z członkami ochotniczych straży pożarnych, a także wójtem gminy w sprawie projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej.

W Urzędzie Gminy Sadkowice odbyły się konsultacje z członkami ochotniczych straży pożarnych, a także wójtem gminy w sprawie projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. (fot. KP PSP w Rawie Mazowieckiej)

Propozycja zmian przepisów budzi kontrowersje. Wielu druhów podkreśla, że dokument przygotowali funkcjonariusz PSP bez udziału OSP oraz ich związku i dopiero teraz podany jest konsultacjom w terenie.

Ustawa, w zamyśle jej twórców, ma na celu profesjonalizację jednostek OSP. Określić ma minimalne wymagania pozwalające im na wyjazdy do pożarów. Projekt przewiduje, że spełniający wymogi utworzą JRG OSP, a pozostałe OSP mają funkcjonować jako stowarzyszenia. Część druhów podnosi kwestii nazewnictwa, zamiast strażak – ratownik OSP.

– W akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Tylko takie otrzymają wsparcie od państwa. Ratownicy OSP otrzymają też dodatek do emerytury za wysługę lat. – w poście Związku OSP RP czytamy skrót najważniejszych punktów nowych przepisów.

Obecnie w ochotniczych strażach pożarnych trwają konsultacje dotyczące ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Administracji, która ma zrewolucjonizować OSP.


Tak też było 18 maja w Urzędzie Gminy Sadkowice, gdzie odbyły się konsultacje z członkami ochotniczych straży pożarnych, a także wójtem gminy w sprawie projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. W spotkaniu oprócz przedstawicieli OSP z terenu gminy Sadkowice udział wzięli Karolina Kowalska, wójt Gminy Sadkowice. Przyjechali: Tadeusz Damaz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Rawie Mazowieckiej, a także st. bryg. Marcin Szymański, komendant Powiatowy PSP w Rawie Mazowieckiej z zastępcą st. bryg. Krzysztofem Kowalskim.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Strashak Rawa 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Brawo tak powinno być, a ni grupa kolesi spotka sie raz w roku wypić na zebraniu rocznym trochę wódki i czesc jeszcze dodatek do emerytury by chceili jak niektórzy w ********yciu nie byli na akcji, bo przecież zawody strazackie do takich nie należą, i w ten sprytny sosób tylko ci co jeżdzą na akcje ratowniczo gaśnicze beda docenieni. Wyjazd na Dożynki i prezentacja w stroju galowym to za mało żeby być strażakiem OSP. Dzieki temu w wielu wioskach straże znikną które i tak nic nie wnoszą dla wsi. Wynajem swietlicy na chrzciny i komunie to nie jest działalność statutowa. Skonćzą sie zakupy samochodów na wyjazd do Koscioła na procesje. i darmowa kiełbasa na dożynkach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

na sygnale

Pożar w bloku przy ulicy Mickiewicza

Pożar pod Skierniewicami. Poparzony lokator

Atak zimy: trzy zdarzenia na drogach

Zjechała na przeciwny pas ruchu

W organizmie miał 4 promile alkoholu!

Tragedia w Michowicach. Zmarł strażak

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA