Lecimy z Łodzi na Sycylię!

Sycylia największa wyspa na Morzy Śródziemnym, nazywana jest słoneczną wyspą. Liczba dni ze słońcem w ciągu roku dochodzi nawet do 300! Od lipca można będzie polecieć z Łodzi do Trapani na Sycylii.

Sycylia zachęca turystów pięknymi plażami, bogactwem zabytków z czasów panowania Greków, Rzymian i Normanów i wyjątkową przyrodą. Słynie ze znakomitej kuchni będącej mieszanką kuchni włoskiej, arabskiej, greckiej i hiszpańskiej oraz ze świetnego wina.

 

Trapani – gdzie barok spotyka się z morzem

Trapani to 70 tysięczne miasto portowe. Nazwa miasta Trapani wywodzi się z języka greckiego i oznacza sierp. Według legendy to sierp, który wypadł z ręki bogini Demeter ratującej swoją córkę Persefonę uprowadzoną przez Hadesa. Sierp zmienił się w półwysep, którego jeden koniec wyrasta z Morza Tyrreńskiego, drugi z Morza Śródziemnego.

Samo miasto jest bardzo ciekawe: ma uroczą starówkę, liczne kościoły i pałace w stylu renesansowym i barokowym. Warto pospacerować ulicą Corso Vittorio Emanuelle po drodze wchodząc do najważniejszego kościoła regionu - barokowej katedry Św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo) z XVII wieku. Można odpocząć w otoczeniu palm przy ośmiokątnej fontannie del Tritone z posągiem Tritona, albo w parku przy Villa Margherita, pałacu wybudowany na cześć królowej Margherity z Sabaudii, królowej Włoch z końca XIX wieku. To na cześć tej królowej powstała Pizza Margeritta. W 1889 roku upiekł ją po raz pierwszy piekarz z Neapolu w barwach narodowych Włoch: zielonym (bazylia), białym (mozarella), czerwonym (pomidory).

W Trapani nie trzeba zaliczać kolejnych zabytków. Lepiej nieśpiesznie spacerować labiryntem uliczek przyglądając się zdobionym kamienicom, balustradom balkonów, podziwiać mieszankę stylów i kultur, którą widać na każdym kroku. Dobrze usiąść w kawiarni na espresso i obserwować życie mieszkańców. Koniecznie zajrzyjcie też na targ rybny, na którym rybacy wykładają świeżo złowiony towar.

Nie szukajcie w Trapani klimatu zamożnych miast północnych Włoch. Sycylia jest bliżej do Afryki i taki klimat tu znajdziecie. Ceny są też o wiele niższe, niż na północy, a mieszkańcy niezwykle sympatyczni i pomocni.

San Vito lo Capo – najpiękniejsza plaża w Europie

Zaledwie 40 km od Trapani znajduje się miasteczko San Vito Lo Capo, a w nim najpiękniejsza plaża w Europie. W przeciwieństwie do większości wybrzeża, które jest głównie skaliste, plaża w San Vito charakteryzuje się jasnym, niemal białym, miękkim i delikatnym piaskiem. To właśnie dlatego w wielu rankingach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko we Włoszech, ale również w Europie!

Morze jest tu dość płytkie, z łagodnym zejściem. Woda przeźroczysta tak, że widać dno nawet jak odpłyniemy od brzegu na większe głębiny. Biały piasek w połączeniu z krystalicznie czystą wodą oraz otaczającymi ją skalistymi wzgórzami przypomina Karaiby.

Plaża jest bardzo szeroka. Odcinki płatne, z gotową infrastrukturą leżakową, nie zajmują zbyt dużo miejsca. Prysznice są ogólnodostępne i darmowe. Cała linia brzegowa jest do dyspozycji turystów – spacerować można od portu po skaliste tereny znajdujące się za miastem.

Plażę od miasta oddziela zamknięta dla ruchu pojazdów ulica.

Miasteczko San Vito Lo Capo nie jest duże. Dominuje tu zabudowa typowo sycylijska: białe jedno-, dwupiętrowe domki z płaskimi dachami. W części z nich są bary, restauracje, mniejsze hotele lub po prostu kwatery na wynajem. Dla osób, które szybko gubią orientację w terenie – w San Vito Lo Capo nie da się zgubić ze względu na regularną siatkę ulic, z których wszystkie prowadzą do plaży.

W sezonie główna Via Savoia zmienia się w promenadę, przy której toczy się nocne życie. W restauracjach serwowane są tradycyjne włoskie oraz typowo sycylijskie potrawy: świeże ryby, owoce morza i oczywiście bardzo popularny na Sycylii kuskus. Co roku we wrześniu na plaży w San Vito Lo Capo odbywa się Cous Cous Fest (w tym roku 17-26 września), czyli festiwal kaszy kuskus. Można spróbować dań, których głównym składnikiem jest kuskus podawany w różnych wariacjach.

 

Wspinaczka z widokiem na morze

San Vito Lo Capo to idealne miejsce nie tylko dla fanów leniuchowania na plaży, ale również idealne miejsce dla lubiących piesze wędrówki w poszukiwaniu wspaniałych krajobrazów. To również raj dla ludzi uprawiających wspinaczkę. W okolicy znajduje się wiele skalnych ścian, które są przeznaczone do wspinaczek skalnych i wysokogórskich.

Park Krajobrazowy Zingaro – to pierwszy i najwspanialszy park krajobrazowy na Sycylii. Do bram rezerwatu można dotrzeć własnym samochodem lub busem z San Vito (wstęp ok. 5 euro). Na jego terenie wyznaczonych jest kilka tras do zwiedzania o różnej długości. Najkrótsza ma 7 km, najdłuższa 14 km.

Na terenie rezerwatu znajduje się kilka ukrytych plaż, które ze względu na utrudniony dostęp nie są zatłoczone. Może się okazać, że będzie to plaża na wyłączność. Rezerwat Zingaro można również zwiedzać płynąc łodzią wzdłuż wybrzeża.

Do zdobycia jest również Monte Monaco – wapienna góra, która króluje nad San Vito. Na szczycie, na wysokości 530 m n.p.m., znajduje się drewniany krzyż. Trasa prowadząca na Monte Monaco należy do łatwych i bez większego wysiłku mogą ją pokonać nawet dzieci. Odległość od centrum San Vito lo Capo do szczytu góry to około 5,5 kilometra. Średni czas wejścia zajmuje ok. 1,5 godziny. Po drodze można cieszyć oczy pięknymi widokami na zatokę i miasto.

San Vito Lo Capo to raj dla wspinaczy. Ze względu na liczne wapienne skały, które występują w okolicy San Vito Lo Capo stało się mekką dla fanów wspinaczki górskiej. Przygotowane jest tu ponad 900 tras wspinaczkowych jedno- i wielowyciągowych. Średnia długość dróg wspinaczkowych to ok. 30 metrów. Przeważają drogi pionowe lub o lekkim przewieszeniu.

Sektory wspinaczkowe są oświetlone w nocy, więc wspinać się można przez całą dobę.

 

Z Łodzi do Włoch!

Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi i linia Lumiwings otwierają nowe połączenie. Od 3 lipca można będzie latać z łódzkiego lotniska do Włoch. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki. Samolot poleci z Łodzi do portu Bolonia-Forli, tam wysadzi pasażerów, którzy chcą zwiedzać Włochy kontynentalne, a potem poleci na Sycylię do Trapani.

Lotnisko Bolonia-Forli znajduje się w regionie Emilia Romania w odległości 70 km od Bolonii i 57 km od Rimini. Jest to dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania np. Wenecji, czy Florencji, ale też wypoczynku w kurortach położonych wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Bilety lotnicze można kupować na stronie przewoźnika www.lumiwings.com. Cena biletu zawiera bagaż do 23 kg. Samolotami Lumiwings można przewozić w kabinie małe zwierzęta domowe. Koszt to 1 euro.

Port Lotniczy Łódź im Władysława Reymonta Sp. z o.o.

ul. Gen. S. Maczka 35

94-328 Łódź

tel. +48 42 683 52 55
tel. +48 42 208 26 82 wew. 1

e-mail: informacja@airport.lodz.pl

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

ARTYKUŁ PARTNERA

Mazowsze. Wiadomości z regionu

Mazowsze pomaga strażakom

Mazowsze. Wiadomości z regionu_ odc. 187

1276 SOŁECTW ZE WSPARCIEM SAMORZĄDU MAZOWSZA

PL Mazowsze. Wiadomości z Regionu 186

Mazowsze. Wiadomości z regionu_odc.185

27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego

„Mazowsze. Wiadomości z regionu”

GAZ-SYSTEM KOŃCZY PRACE PROJEKTOWE DLA GAZOCIĄGU

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA