Czy jest szansa na mural?

(fot. Arkadiusz Andrejkow/FB)

Arkadiusz Andrejkow to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców murali w Polsce. Popularność zdobył m.in.  dzięki projektowi „Cichy memoriał”. Czy w Lipcach Reymontowskich znalazłoby się miejsce na jego dzieło?

Marek Sałek z zaciekawieniem przegląda prace artystyczne Arkadiusza Andrejkowa.

– Te prace są naprawdę świetne i przede wszystkim oddają folkowy klimat. Te budynki otrzymały nowego ducha – mówi w rozmowie wójt.

Wspomniany Arkadiusz Andrejkow to artysta pochodzący z Rzeszowa. Od lat zajmuje się street artem (malarstwem ściennym). Na początku były murale. Jednak w 2017 roku podjął się autorskiego projektu „Cichy memoriał”.

– Obserwując kolejne wsie dostrzegłem spory malarski potencjał w starych stodołach i szopach. Pomyślałem, że mogły by one stanowić taką nietypową plenerową i wiejską galerię sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla mnie idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi – mówi w rozmowie z „Głosem” artysta.

Podczas realizacji wykorzystywał stare fotografie rodzinne pochodzące z miejscowości, w których powstawał mural. Najczęściej były to fotografie z prywatnych zbiorów właścicieli danej stodoły, którym bardzo zależało aby uwiecznić kogoś z ich rodziny. Obserwatorzy projektu murale na stodołach nazwali je swojsko – deskalami.

Średnio wykonanie jednego dzieła zajmuje malarzowi dwa dni. Andrejkow jest płodnym artystą. Ostatnio pracuje w centralnej Polsce. Najnowszy jego projekt powstał na stodole w Lubochni.
 

Nigdy nie byłem w Lipcach Reymontowskich, ale chętnie odwiedzę. Wcześniej musiałbym się zapoznać z budynkami, a także dokładnym kadrem z powieści „Chłopi”.

Arkadiusz Andrejkow, malarz zajmujący się street artem


Prace Andrejkowa pokazujemy Edycie Pintarze, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Przyznaje, że wcześniej nie słyszała o artyście. Gdzie miałby powstać deskal w Lipcach? Miejsce, wskazuje w pierwszej kolejności to ściany stodół w Zagrodzie Ludowej.

– To wszystko oczywiście zależy od koncepcji, jaką przyjmiemy – mówi. – Jeśli miałby się pojawić już jakiś mural bądź deskal to z pewnością musielibyśmy wybrać odpowiedni kadr z powieści „Chłopów”. I musi być on doskonale widoczny – dodaje dyrektor GOKSiR Lipce Reymontowskie.

Co do miejsca zgadza się także Marek Sałek, lecz wójt zwraca uwagę na inną kwestię.

– Oczywiście to z pewnością podnosi wartość artystyczną naszej miejscowości i doskonale wpisuje się w kulturę, ale realizacja artystycznego projektu wymaga zabezpieczenia finansów.

Samorządowiec sugeruje, że gdyby lokalne stowarzyszenie przyszło do niego z takim z pomysłem to z pewnością rozważyłby możliwości.

Arkadiusz Andrejkow przyznaje, że otrzymuje coraz więcej zgłoszeń bezpośrednio od stowarzyszeń, które działają w poszczególnych gminach.

Warto podkreślić, że w Lipcach Reymontowskich aktualnie znajduje się już jeden mural, który mieści się przy skrzyżowaniu ulic Reymonta z Boryny. Przedstawia on kadr z wesela Boryny. Dzieło zostało wykonane w 2012 roku w ramach projektu „Lipce malowane”, którego celem było upiększenie Lipiec Reymontowskich w ornamenty łowickie, aby zwiększyć turystyczną atrakcyjność miejscowości oraz pokazać piękno tradycji kultury łowickiej.


JAKI KADR BYŁBY NAJLEPSZY?

Uznajemy, że zasialiśmy w Lipcach Reymontowskich pomysł na projekt. Dlatego zachęcamy Państwa, naszych Czytelników do włączenia się do akcji – mural/deskal na stodole. Wskażcie nam lokalizację, napiszcie, jakie kadry widzielibyście na dechach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Lipce Reymontowskie

Zmiany w składzie społecznej rady programowej

Letni piknik w Wólce Krosnowskiej

Wakacje poza siecią w Woli Drzewieckiej

Moc atrakcji w "Zagrodzie Ludowej"

Gotowały tylko według staropolskich przepisów

Nadal są szanse na wygranie placu zabaw

Sprawdź, które urzędy będą otwarte

Wypełniają serduszko nakrętkami z zawrotną...

L.U.C: Czuję się w obowiązku odwiedzić Lipce...