Chrzest nowej królowej. Księżna Helena Radziwiłłowa wraca pełna blasku

(fot. IN-PIB w Skierniewicach)

Naukowcy skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa – PIB zapraszają na niebywałą uroczystość – chrzest nowej róży „Księżna Helena Radziwiłłowa”, hodowli Łukasza Rojewskiego. Uroczystość ma charakter otwarty.
Uroczystość chrztu jest zaplanowana na sobotę, 3 lipca na godzinę 11.

Będzie to upamiętnienie 200. rocznicy śmierci założycielki ogrodu Arkadia. Matką chrzestną róży będzie przedstawicielka rodu Radziwiłłów. Czy bowiem można piękniej uczcić jakąś osobę niż dedykując jej różę?

Postać założycielki parku romantycznego w Arkadii koło Nieborowa była wyjątkowa. Mowa tu o księżnej Helenie Radziwiłłowej – kobiecie inteligentnej, błyskotliwej, oryginalnej, słynącej    z zamiłowania do sztuki. Swoją życiową pasję zrealizowała, tworząc niezwykłe miejsce osadzone w naturze. Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana czy Akwedukt, to budowle pozwalające zwiedzającym przenieść się w inne wymiary. Ze swej urody słynęła na całą Europę. Od wczesnych lat miała siwe włosy, których biel kontrastowała ze świeżością cery. Ten rzadki typ urody często podkreślała, wpinając we włosy róże.

‘Księżna Helena Radziwiłłowa’ to mieszaniec róży preriowej (R. setigera) i perskiej  (Hulthemia persica). Rodzice (‘The Sun & The Heart’ x ‘Erinnerung an Brod’).

Ekscentryczni rodzice i taka też róża. Jej inność, podobnie jak uroda Księżnej Heleny od razu przykuwa wzrok.
- dr hab. Bożena Matysiak, prof. Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach

Widoczny jest styl róż angielskich – wyróżnia ją niski wzrost (do 60 cm) oraz wyprostowane łodygi przykwiatowe. Królowa z Arkadii ma kwiat bardzo duży w kolorze trudnym do określenia, pomiędzy purpurą i magentą, o silnym i trwałym zapachu róż damasceńskich.

Róża ta jest wybitnie odporna na mrozy i nie wymaga okrywania na zimę. Kwitnie wcześnie, jako jedna z pierwszych.

Uroczystość chrztu jest zaplanowana na godzinę 11., a po niej w programie przewidziane jest zwiedzenia parku romantycznego. O 14.30 organizatorzy przewidują lunch, po czym będzie można przejechać do Skierniewic. Dla chętnych możliwe będzie obejrzenie kolekcji róż w Instytucie Ogrodnictwa – PIB oraz zwiedzanie osady pałacowej – siedziby Instytutu.

Kolekcja róż w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

Kuratorem zasobów genowych róż w Skierniewicach jest dr hab. Bożena Matysiak, prof. IO. Kolekcją zajmuje się także Pani Dorota Łazęcka i Pan Darek Maj.

Początki kolekcjonowania róż w Instytucie Ogrodnictwa sięgają 1982 roku. Dr Helena Wiśniewska-Grzeszkiewicz rozpoczęła gromadzenie odmian i gatunków roślin z rodzaju Rosa.

W skierniewickim rosarium, przy ul. Rybickiego rosną m.in. róże, których płatki wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, róże o kwiatach masowo oblatywanych przez pszczoły, a także róże „owocowe”, wykorzystywane w produkcji spożywczej.  W kolekcji znajdują się odmiany wchodzące w skład wszystkich grup ogrodowych tj. wielkokwiatowe (mieszańce herbatnie i remontanty), rabatowe, okrywowe, pnące i parkowe.

Pierwsze róże zakwitają około połowy maja, a ostatnie kończą kwitnienie wraz z nadejściem silniejszych przymrozków.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Dana 1 ponad rok temu

  Kiedy odmiana Księżna Helena Radziwiłłowa będzie w sprzedaży?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Nie przegap

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Wygraj VOUCHER na FESTIWAL SZTUKI ILUZJI!

KONKURS. Wygraj wejściówki!

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Rowerem przez Mazowsze

Majówka na Mazowszu

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA