z powiatu

Bolimów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lipca 2021 | 14:57 komentarzy 1
Nowe miasto na mapie naszego powiatu

(fot. Dariusz Dzik)

Od stycznia przyszłego roku liczba miast w Polsce powiększy się do 964, wśród nich będzie Bolimów. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W 2021 r. do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 21 wniosków rad gmin, dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz jeden wniosek rady powiatu, dotyczący ustalenia granic powiatów. W 2022 roku na mapie Polski ma pojawić się dziesięć nowych miast: Pruszcz, Izbica, Lutomiersk, Bolimów, Cegłów, Nowe Miasto, Jedlnia-Letnisko, Iwaniska, Kaczory i Olsztyn w powiecie częstochowskim.

Dla wszystkich nowych miast rozporządzenie określi granice. Granice miasta w powiecie skierniewickim, w gminie Bolimów – miasta Bolimów obejmujące obszar obrębu ewidencyjnego Bolimów o powierzchni 377,63ha.

Z uzasadnienia rozporządzenia wynika, że za przyznaniem praw miejskich Bolimowowi przemawia między innymi fakt, że miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1370-1870, a utracenie ich wynikało z represji carskich po powstaniu styczniowym.

– Według mnie to zadośćuczynienie i swoisty testament obywateli dawnego Bolimowa, którzy utracili prawa miejskie nie ze swojej winy – mówi wójt Stanisław Linart. – Z pewnością podniesie to prestiż Bolimowa i da większe możliwości.

Po ponad 150 latach Bolimów znów stanie się miastem ze wszystkimi jego przywilejami i obowiązkami.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 18

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Bolimowianka 1 2 miesiące temuocena: 78% 

  Tylko niech sobie słomę z butów wyjmą. Niech Panowie z Gminy zaczną słuchać mieszkańców co mają do powiedzenia, niech posłuchają czego mieszkańcy potrzebują, na co liczą, bo na ten moment potrzeby mieszkańców są olewane. Nowy Pan zastępca liczy na lans. Trzeba się wylansować, żeby Bolimów wyglądał na miasto. Odnowiony budynek Gminy, biblioteki, odnowiony przystanek autobusowy, a kilkanaście metrów dalej bród, smród i ubóstwo ale oczywiście to jest dalej więc nie widać. Tak jak innych podstawowych potrzeb mieszkańców. Dlaczego Pani redaktor nie przyjedzie np w środę w dzień targowy nie stanie pod sklepem i nie zapyta zwykłych mieszkańców czego by oczekiwali od naszego Wójta i jego bandy? Przyjedzie Pani i zapyta, co ich drażni w Bolimowie, co Gmina mogłaby poprawić, co mogłaby zmienić. Co mieszkańcom przeszkadza w Bolimowie i okolicach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bolimów

Rozlane paliwo na A2. Utrudnienia w kierunku...

Autostrada A2 częściowo zablokowana

Tragedia na torach

Problem z powiatówką do Miedniewic. Co ze...

Rynek wciąż czeka na rewitalizację, ale koszty...

Podała hasło do konta i straciła 70 tysięcy

Dożynki 2021: Cleo i Mesajah gwiazdami wieczoru...

Dożynki 2021.Gminny folklor w Zagrodzie Ludowej...

Letni piknik w Miedniewicach [ZDJĘCIA]