z powiatu

Głuchów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lipca 2021 | 10:27 komentarzy 1
Mirosław Klemba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Głuchowie przyznaje, że podniesienie dodatku funkcyjnego było nieuniknionym działaniem.

Mirosław Klemba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Głuchowie przyznaje, że podniesienie dodatku funkcyjnego było nieuniknionym działaniem. (fot. Bartosz Nowakowski)

Rada gminy Głuchów postanowiła zadbać o oświatę. Jeszcze tej jesieni dyrektorzy otrzymają 10 procent podwyższony dodatek funkcyjny. Zostanie także podniesiona pula nagród dla nauczycieli.

Już od dłuższego czasu dyrektorzy w gminie Głuchów starali się podnieść temat dodatku za funkcję dyrektora.

– W środowisku nauczycielskim bardzo często słyszałem, że jest on zwyczajnie za niski. Biorąc przede wszystkim pod uwagę, jakie obowiązki, a także jaką odpowiedzialność muszą ponosić zarządzający – mówi Michał Mikołajczyk, przewodniczący rady gminy Głuchów.

Przewodniczący zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestie. Bardzo często zdarza się, że pensja nauczycieli to składowe z pracy w kilku szkołach i często okazuje się, że jest ona wyższa niż zarobki nauczyciela.

Przeanalizowałem zarobki nauczycieli w naszych gminnych szkołach i były takie przypadki, gdzie na przykładowo 15 nauczycieli, uczących w placówce dyrektor ze swoimi zarobkami plasował się w środku stawki.

Michał Mikołajczyk, przewodniczący rady gminy Głuchów

– Proszę też wziąć pod uwagę, że dyrektor według zasad nie może brać nadgodzin – tłumaczy Mirosław Klemba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Głuchowie.

Z tego powodu w projekcie uchwały ustalono nowe zapisy, w których podniesiono wynagrodzenie dodatku dyrektorskiego o 10 procent. Uchwała przez radnych została przyjęta jednogłośnie. 

– W mojej ocenie jest to dobry krok, który wcześniej czy później i tak musiał zostać podjęty – dodaje Mirosław Klemba.

Warto też napomnieć, że nowy regulamin dotyczący wynagrodzeń był już podejmowany przez radę niespełna dwa lata temu. Przez ten czas jednak nie wszystkie postulaty zostały wprowadzone w życie. Wynagrodzenia były podnoszone, ale zwykle działo się to na poziomie 1-2 procent.

Dlatego oprócz wspomnianego podniesienia wynagrodzenia dla dyrektorów podwyższono też fundusz na nagrody dla nauczycieli.

– Pewne sprawy i tak wynikają z karty nauczyciela. Niemniej, chcieliśmy także docenić i wynagrodzić nauczycieli, którzy wyróżniają się. To ma być narzędzie, które pomoże także dyrektorom w szkołach – przyznaje Michał Mikołajczyk, przewodniczący gminy Głuchów.

Na takie nagrody będą mogli liczyć nauczyciele pracujący wyłącznie w gminnych placówkach oświatowych (w tym także Gminne Przedszkole w Głuchowie).

W ostatnim roku szkolnym gmina wprowadziła także nowy system arkuszy, który pozwala na bieżąco analizować przepracowane godziny nauczycieli.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem podwyżka dla dyrektorów oraz fundusz nagród dla nauczycieli zostanie zainicjowany jeszcze tej jesieni.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~wyborca 1 ponad rok temuocena: 80% 

  w zeznaniu za 2019 rok jeden z dyrektorów wpisał -wynagrodzenie że stosunku pracy 100461.22 -umowa zlecenie 1739.12 To faktycznie mało jak za limit godzin (dyrektor nie może brać nadgodzin ) to ile godzin dziennie pracuje ? tyle co wynika z karty nauczyciela ? pozatym dyrektorów mamy 6 - cioro , to może czas pomyśleć nad jednym i utworzyć filie i zamiast dyrektorów zatrudnić kierowników wtedy dyrektor faktycznie powinien zarabiać, panie przewodniczący a czy subwencje pokrywają koszty edukacji ? Może ktoś wtajemniczy mieszkańców ile doklada się do szkół z gminnego budżetu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Głuchów

Łódzkie na plus. Łódzkie sprzyja mamom i...

Projekt "Ukrzesłowienie" w Białyninie

Łódzkie na Plus. Puchar pełen mleka

Dym podczas zawodów. Druhowie z Kochanowa czują...

Wybieramy MDP roku 2022 - Gmina Głuchów

Piknik wojewódzki w Głuchowie

Powitanie lata w Głuchowie

Hala w Białyninie oficjalnie otwarta

Święto Rodziny w Strobowie