Kobieta

z powiatu

Sadkowice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 sierpnia 2021 | 09:12 komentarzy 1
W Jajkowicach jest siedziba firmy gastronomicznej. Zaskakuje droga, jaką przeszła jej założycielka.

W Jajkowicach jest siedziba firmy gastronomicznej. Zaskakuje droga, jaką przeszła jej założycielka. (fot. Archiwum)

W życiu Małgorzaty Szcześniak wiele sprawił przypadek. Jako nastolatka trochę przypadkiem trafiła do renomowanej, warszawskiej szkoły gastronomicznej. Później los zdecydował, że została prezesem małej firmy kucharskiej. Teraz jednak walczy z kolejnym zrządzeniem losu – pandemią, która zmusił ją do zawieszenia działalności.

W Jajkowicach jest siedziba firmy gastronomicznej. Zaskakuje droga, jaką przeszła jej założycielka. Małgorzata Szcześniak przekonuje, że wszystko działo się za sprawą zrządzenia losu.
– Ukończyłam renomowaną, jak na tamte czasy, szkołę gastronomiczną w Warszawie – opowiada.
Okazuje się, że w ósmej klasie wybrała Zespół Szkól Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej w Warszawie.
– Trochę z przypadku. Jako piętnastolatka nie miałam pojęcia o swoim życiowym powołaniu – pani Małgorzata ze śmiechem wspomina, jak dokonała wyboru. – Mama powtarzała mi, że każda kobieta musi dobrze gotować. Natomiast ja chciałam koniecznie wyjechać do Warszawy, to miasto, ten świat mnie pociągał. Z wyrachowania w tajemnicy zawiozłam dokumenty do szkoły gastronomicznej z internatem. Tymczasem w czerwcu na egzaminach ujrzałam tłum ludzi. Okazało się, że jest sześciu chętnych na jedno miejsce.

No i… zdała. Mama musiała dowiedzieć o sukcesie córki.
– Miałam praktyki w najlepszych lokalach i hotelach. Otarłam się o wielki świat. I trochę mnie ten świat przeraził, że nie dam rady i w sumie nie chcę – wspomina.
Był też drugi powód, uczucie. W 1994 roku wyszła za mąż. Urodziła dwoje dzieci. Poświęciła się ich wychowaniu i pomagała mężowi w gospodarstwie sadowniczym. Z czasem jednak zaczęła się rozglądać za pracą i traf chciał, że znalazła ją w gastronomii.
– Gdy powstało gimnazjum w Lubani w jego skrzydle funkcjonowała kuchnia. Szukano ludzi do pracy. Złożyłam podanie i tak zostałam intendentką. W trzy osoby stworzyłyśmy zespół – mówi.
Dodaje, że firmę też założyła z przypadku. W 2007 r. ówczesny wójt, stwierdził, że wszystkie placówki mogłaby obsługiwać firma cateringowa. Dla gminy przyniosłoby to również korzyści, oszczędności. Samorząd stał też wtedy przed decyzją czy modernizować kuchnię w sadkowickiej szkole.  
–  Wójt zaproponował mi, abym założyła firmę i obsługiwała gminne placówki. Podjęłam się, ale szybko okazało się, że koszty są spore. Dlatego rozszerzyłyśmy działalność. Bywało, że nie tylko posiłki do szkół, ale i trzy imprezy w ciągu jednego dnia obsłużyłyśmy – wspomina z rozrzewnieniem.
Niestety, kolejny przypadek sprawił, że musiała zawiesić działalność. Maj 2020 branża gastronomiczna wspomina jako najczarniejszy w swojej historii. Wprowadzono lock down, obostrzenia. Nie tylko dzieci przestały chodzić do szkół, ograniczono wesela, restauracje długo nie mogły funkcjonować.
– Szybko zawiesiłam działalność. Na szczęście, bo potem tylko przedłużała się ta sytuacja. Teraz wyczekuję rozwoju wypadków. Nie mówię jeszcze, że zaniecham to, co przed tyle lat rozwijałam – dodaje Małgorzata Szcześniak.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 20

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~rrr 1 ponad rok temu

  Co za kobieta,wytrwalosc i dążenie do celu zasługuje na podziw.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Wybory uzupełniające odwołane

Prawdy, mity i pytania o CPK. Spółka CPK zaprasza...

Młodzi chcą rządzić

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Aż 350 uczestników cyklu Czwartki Lekkoatletyczne

95-lecie OSP w Łasiecznikach

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Skierniewicki Rajd Jesieni 2023 przeszedł do...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA