Osłony na kaloryfer – estetyczny sposób zamaskowania grzejników

Maskownica grzejnika pozwala w estetyczny sposób obudować kaloryfer. Zabudowy tego typu występują w różnych stylach i są wykonane z różnych materiałów. Przy ich wyborze warto jednak wziąć pod uwagę to, jak będą wpływały w pomieszczeniach na emisję ciepła.

Dobrze zaprojektowana osłona kaloryfera sprawia, że ten często niezbyt urodziwy element wyposażenia mieszkania nie psuje aranżacji. Osłona na kaloryfer to różne materiały i różne projekty, które z łatwością można dopasować do wystroju wnętrza. Nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także jeśli chodzi o styl pomieszczeń. Wiele osób ma jednak opory przed takim rozwiązaniem, gdyż obawia się, że obudowa grzejnika będzie mieć negatywny wpływ na rozchodzenie się po pomieszczeniu ciepła z kaloryfera. A to może się również w sposób negatywny przełożyć na rachunki. Dlatego też przy wyborze osłony należy wziąć pod uwagę zarówno aspekty estetyczne, jak i praktyczne.

Zabudowa grzejnika – gdzie jest najczęściej montowana

Osłona grzejnika najczęściej jest montowana nie tylko we wszystkich pomieszczeniach, w których grzejniki nie wyglądają zbyt estetycznie. Drugie zastosowanie odsłony to takie, które ma zapewnić bezpieczeństwo. Kaloryfery wykonane z żeliwa czy też innych metali o ostrych krawędziach mogą stwarzać niebezpieczeństwo w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Dotyczy to przedszkoli, żłobków, szkół, a także dziecięcych pokojów w prywatnych mieszkaniach. Takie osłony na kaloryfer mają też chronić przed ewentualnym ryzykiem poparzenia się.

Osłona na kaloryfer – materiał wykonania i styl

Jak już wcześniej wspomniano, osłony na kaloryfer wykonane mogą być z różnych materiałów. Do najczęściej spotykanych należą:

 • blacha stalowa i aluminiowa – dobrze przewodzą ciepło, ale niestety nie chronią przed poparzeniem;
 • płyta MDF - dobrze izolują ciepło, dlatego też są często wybierane do pomieszczeń, w których przebywają dzieci; poza tym w takim materiale łatwo jest wykonać ozdobne i atrakcyjne dla najmłodszych wycięcia;
 • drewno i sklejka - bardzo estetyczne rozwiązanie, ale niestety dość drogie (zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych materiałów);
 • płyty pleksi – w nich także łatwo jest wyciąć wzory;
 • szkło hartowane – rozwiązanie niezwykle eleganckie.

Maskownica grzejnika to element dekoracyjny, który można dostosowywać do stylu wnętrza. Te wykonane z drewna w postaci listewek czy kratek będą pasować do wnętrz rustykalnych czy też takich w stylu skandynawskim czy prowansalskim (w tym przypadku dobrze wyglądają te ażurowe pomalowane na biało). Osłona na grzejnik wykonana z aluminium czy blachy to znakomite rozwiązanie dla wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Zaś połysk szkła i pleksi to osłona na kaloryfer do wnętrz w stylu glamour. Styl retro uwielbia zaś maskownice z listewek albo takie powycinane w geometryczne wzory. Niezależnie od tego, z jakiego materiału maskownicę wybierzemy, musimy pamiętać o otworach zapewniający swobodny przepływ ciepła. Jest to kluczowe nie tylko że względu na koszty ogrzewania, ale i bezpieczeństwo.

Maskownice kaloryfera – rodzaje

Na rynku dostępne są osłony na kaloryfer w różnej formie. Ciekawym rozwiązaniem są takie, które obudowują boki i górę kaloryferów, w związku z czym mogą być dodatkową półką. Inne obudowy to na przykład typ wiszący przykręcany do ściany, niedotykający podłogi i osłaniający tylko przód grzejnika. Kaloryfer może być też zamaskowany osłoną wolnostojącą. Dotyka ona podłogi, zasłania przód, boki i górę kaloryfera.

Dom czy mieszkanie to miejsce, które powinno być estetyczne, a przede wszystkim bezpieczne, dlatego warto zadbać o najdrobniejszy szczegół, który sprawi, że tak będzie.

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach odbędzie...

Ponad 8 tysięcy skierniewickich uczniów w piątek...

Nie ma chętnych na dyrektora podstawówki w...

Starty z orzełkiem na piersiach już w sobotę

Konferencja Frusto w Sadzie

Najmłodsi azetesiacy nadal w grze

Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie...

KONKURS. Wygraj wejściówki!

Teleporady a leczenie chorób przewlekłych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA