– My od swoich rodzin oczekujemy zaangażowania. Skupiamy osoby, które chcą działać – podkreśla Dorota Męcina, przewodnicząca koła.

– My od swoich rodzin oczekujemy zaangażowania. Skupiamy osoby, które chcą działać – podkreśla Dorota Męcina, przewodnicząca koła. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Rodziny wielodzietne to nie tylko odbiorcy 500 plus. Udowadniają to duże rodziny z Rawy Mazowieckiej i okolicy. Reprezentujące je stowarzyszenie chce zmienić ich wizerunek. Przygotowują cykl wydarzeń dla mieszkańców powiatu.

Do gminnego koła Związku Dużych Rodzin 3+ należy 35 rodzin. To blisko 200 osób. Tworzą koło, ale nie liczą na profity, ulgi itp. Stowarzyszenie zostało powołane w marcu 2015 r. Walczą z mitem roszczeniowych wielodzietnych.
– My od swoich rodzin oczekujemy zaangażowania. Skupiamy osoby, które chcą działać – podkreśla Dorota Męcina, przewodnicząca koła. – W naszych szeregach mamy też członków wspierających – rodziny z jednym, czy dwójką dzieci, po prostu zainteresowanych też świadomym wychowaniem i liczną rodziną. Podobnie jest z firmami, które nas wspierają. Stowarzyszenie ma bardzo pozytywny wizerunek, co sprzyja obalaniu mitu, że wielodzietność to patologia.

W ubiegłym roku ich działalność pokrzyżowała pandemia. Teraz związek znów prowadzi zajęcia, dla dzieci i rodzin, którym pomagają przezwyciężyć jej skutki, czyli izolacji, braku ruchu, kontaktów z rówieśnikami. Ich zajęcia mają tytuł – „Aktywna reintegracja rodzin po pandemii”. Projekt obejmuje całe województwo łódzkie, w którym jest, aż 11 kół ZDR 3+.

Polska się wyludnia
Tymczasem rodziny wielodzietne zasługują na szczególne względy. Według danych z 2018 roku w Polsce jest ponad milion rodzin wielodzietnych. Łącznie stanowią one grupę ponad pięciu milionów obywateli. Tym ważniejszą, bo Polska dramatycznie się wyludnia, a program rządowy 500 plus nie przyniósł spodziewanych efektów, co oficjalnie potwierdził rząd. W „Sprawozdaniu Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2019 roku”, które trafiło do Sejmu rząd odnosi się do danych za 2019 rok. Wynika, że urodziło się o 13 tys. mniej dzieci niż w roku poprzednim. Jeszcze dramatyczniejsze informacje podał Główny Urząd Statystyczny. Opublikował dane o liczbie ludności wg. stanu na koniec czerwca 2021. W pierwszych 6 miesiącach tego roku liczba mieszkańców Polski spadła o 102.789, na co złożył się ubytek naturalny (więcej zgonów niż urodzeń) w liczbie 104.702 i dodatnie saldo migracji w liczbie 1913. Półrocze zakończyło się z 38.162.224 mieszkańców Polski.


Na kolejnym pomyśle skorzystają mieszkańcy Rawy Mazowieckiej i powiatu. Związek zdobył dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus”. Ich wniosek „Rodzina Staropolska” przeszedł sito komisji, a potem uzyskał wysoki wynik głosowania - ponad 700 głosów oddanych przez mieszkańców powiatu rawskiego. Projekt będzie realizowany przez 7 miesięcy od czerwca do grudnia 2022 r. Z BO przeznaczono 40 tys. zł na realizację zamierzeń.
– Celem naszego zadania jest stworzenie działań otwierających rodziny powiatu rawskiego na aktywne uczestnictwo oraz wzmacniających naszą lokalną tożsamość kulturową. Rawskie rodziny to grupa, która sygnalizuje, że lokalna oferta kulturalna bezpośrednio nie angażuje do działań twórczych, a młodzi ludzie dostrzegają niewykorzystany potencjał. Dlatego różnorodność zadań w projekcie zmotywuje rodziny do aktywności na rzecz kultury. Uczestnictwo mieszkańców w kulturze zwiększa poczucie ich zadowolenia z miejsca, w którym żyją i rozwoju potencjału, który mają – komentuje Dorota Męcina.
Podkreśla, że ten sukces ma wielu ojców i matek.
– Dlatego dziękuję Ewie Wendrowskiej, przewodniczącej Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Sejmiku Województwa Łódzkiego za zaangażowanie i  wspieranie naszych działań prorodzinnych na szczeblu wojewódzkim. Dziękuję mieszkańcom powiatu rawskiego za oddane głosy i zaufanie, a szczególne członkom zarządu naszego Koła – Emilii, Natalii, dwóm Renatom, Anecie i Iwonie. Bez was wszystkich nie byłoby to możliwe! – podkreśla.

Co planują?
Organizację: „Książnicy Słowiańskiej” tj. rodzinnego czytania bajek i legend staropolskich w bibliotekach zlokalizowanych na terenie powiatu rawskiego. „Słowiańskich inspiracji”, czyli warsztatów historycznych i zabaw plebejskich o tematyce: „średniowieczny smak” warsztatów kulinarnych opartych na produktach z dawnej kuchni, „średniowieczny szyk” – tj. warsztatów krawieckich, opartych na projektach strojów i replik dawnych ozdób z epoki średniowiecznej. Obok działań warsztatowych są zaplanowane wycieczki do Muzeum Ziemi Rawskiej, do Zamku Książąt Mazowieckich oraz do łódzkiego teatru na spektakl lub koncert. Podsumowaniem projektu będzie praca twórcza, pt. „Wieczornica Staropolska”, gdzie uczestnicy zaprezentują tańce staropolskie w wypożyczonych strojach z epoki natomiast dzieci i młodzież przygotują krótkie przedstawienie na słowiańską nutę.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rawa Mazowiecka

W wypadku w Chorwacji zginęła s. Janina

Szczury, węże, karaluchy - niech zmykają pod...

Idzie pielgrzymka. Ucieczka, czy powrót do...

Do życia potrzebuje... prądu

WORD w Skierniewicach przystąpił do protestu. Co...

Łódzkie na plus. Łódzkie sprzyja mamom i...

Łódzkie na Plus. Puchar pełen mleka

Uprawy pod skuteczną opieką

Jedyny taki w okolicy - rawianie usypali kwiatowy...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA