Sport

Pozostałe

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 października 2021 | 07:48
Trenerzy Akademii Sztuk Walki Tiger nie zapominają o Światowym Dniu Judo. Na zdjęciu od lewej: Paweł Mróz, Damian Pruszkowski, Andrzej Umański i Krzysztof Ciszewski. Damian dołączył do pozostałej trójki założycieli klubu w minionym roku i prowadzi treningi w grupach naborowych.

Trenerzy Akademii Sztuk Walki Tiger nie zapominają o Światowym Dniu Judo. Na zdjęciu od lewej: Paweł Mróz, Damian Pruszkowski, Andrzej Umański i Krzysztof Ciszewski. Damian dołączył do pozostałej trójki założycieli klubu w minionym roku i prowadzi treningi w grupach naborowych. (fot. Academia Sztuk Walki Tiger)

Dziś (28.10), jak co roku tego dnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Judo. To data urodzin twórcy tego sportu Jigoro Kano. To ważny dzień dla środowiska judo także w Skierniewicach. Jak obchodzą go w Akademii Sztuk Walki Tiger?

–  Dzień 28 października został uznany przez światową organizacje judo jako Światowy Dzień Judo. Nie przypadkowo akurat ta data, jest to dzień narodzin twórcy judo, profesora Jigoro Kano – mówi Paweł Mróz z Akademii Sztuk Walki Tiger. Co roku do tego wydarzania jest przypisywane hasło, myśl przewodnia, w 2021 roku jest nim "solidarność". W minionych latach były to: szacunek (2011), judo dla wszystkich (2012), wytrwałość (2013), honor (2014), jedność (2015), judo dla świata (2016),  odwaga (2017),  przyjaźń (2018), zasadź drzewo (2019), razem silniejsi (2020). Przy okazji święta judo rozmawialiśmy z Pawłem Mrozem, jednym z założycieli i trenerów w Akademii Sztuk Walki Tiger.

Jako klub szkolący młodych adeptów judo dużą wagę przykładacie do obchodów Światowego Dnia Judo?

– To dla nas, ale także dla całego środowiska judo na świecie bardzo ważna data. Od kiedy powstał Tiger staramy się ten dzień świętować na różne sposoby w naszym mieście, także po to by przybliżyć mieszkańcom nasz sport.

Jak obchodzicie to święto?

– Przede wszystkim pokazujemy nasz sport, ale staramy się nie zamykać wyłącznie na judo. Judo to Japonia, piękny kraj. To wspaniała kultura, tradycja, historia, staramy się ją przybliżyć mieszkańcom miasta.

Kiedy po raz pierwszy świętowaliście ten dzień jako Akademia Sztuk Walki Tiger?

– W 2019 roku. Wówczas hasłem przewodnim tego dnia było „zasadź drzewo”. Z tą myślą udaliśmy się do przedstawicieli władz miasta, mediów, a także stowarzyszeń sportowych z symbolicznym drzewkiem, powiązanym z Japonią, była to Tawuła Japońska. Chcieliśmy zaprosić do wspólnego świętowania, a zwieńczeniem tego dnia było zasadzenie „judo drzewka” przed halą OSiR przy ulicy Pomologicznej. Od tamtej pory drzewko, które wspaniale się przyjęło, symbolizuje siłę naszego sportu. Przy nim jest także pamiątkowa tabliczkę upamiętniająca ten dzień. Od tamtej pory co roku dopisujemy hasło przewodnie światowego dnia judo.

Miniony rok 2020 był trudny dla całego środowiska sportowego. Udało wam się uczcić ten dzień?

– Wspólnie z lokalnym radiem przybliżaliśmy skierniewiczanom Kraj Kwitnącej Wiśni, a chętni mogli nawet trochę podszkolić się z języka japońskiego. Hasłem zeszłorocznego dnia było „razem silniejsi”. Ważnym punktem tego dnia były publikowane nagrania otrzymane w formie wideo od najlepszych polskich zawodników, olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata, mistrzostw Europy z pozdrowieniami dla mieszkańców miasta.

W tym roku możemy świętować bardziej swobodnie? Jakie klub ma plany?

– Hasłem 2021 roku jest "solidarność". Ze względu na trwającą pandemię świętujemy skromnie. Chcielibyśmy aby Skierniewice nie zapominały o Światowym Dniu Judo. Przy naszym drzewku zaktualizujemy tabliczkę, na której pojawi się kolejne hasło.

Ponad 40 milionów ludzi na całym świecie trenuje judo. Dlaczego judo?

– My jako Tiger zachęcamy do trenowania judo, zarówno tych starszych, młodszych jak i oczywiście niepełnosprawnych. W naszym sporcie nie ma żadnych ograniczeń. Warto wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Judo jako najlepszy sport dzieci, UNESCO w 2017 roku uznało Judo za najlepszy sport początkowy do szkolenia dzieci i młodzieży, a amerykańska uczelnia medycyny sportowej uznała judo najbezpieczniejszym sportem kontaktowym dla dzieci. Korzyści z trenowania judo są naprawdę ogromne.

Jako trenerzy, jako Tiger na pewno jeszcze nie jeden raz będziemy świętowali ten dzień i zachęcali do treningów.

Rozmawiał Adam Michalski

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sport

Lekkoatleci UKS Vis rozpoczęli sezon halowy 2022

Widok i Szkółka GOKSiR z Lipiec Reymontowskich ze...

Rekordy życiowie sprinterów Akademii w pierwszym...

To była wyjątkowa gala. Akademia Sztuk Walki...

AZS wiceliderem, Ósemka trzecia. Doskonała forma...

Babilon MMA

Pako-bud Skierniewicka Liga Futsalu

Lodowisko w Trzech Króli nieczynne, jest za...

Pływacy i lekkoatleci, to był ich czas....

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA