Wybitna polska siatkarka Dorota Świeniewicz w środę (3.11) spotkała się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa.

Wybitna polska siatkarka Dorota Świeniewicz w środę (3.11) spotkała się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. (fot. Adam Michalski)

Sala gimnastyczna Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach była miejscem spotkania części uczniów ogólniaka z wybitną polską siatkarką Dorotą Świeniewicz. Wydarzenie odbyło się w środę (3.11) w ramach cyklu „Lekcja WF z Mistrzem”.

Kibicom sportu, a zwłaszcza piłki siatkowej Doroty Świeniewicz nie trzeba bliżej przedstawiać. Była reprezentantką Polski w latach 1991–2009, w kadrze narodowej rozegrała 325 spotkań, a wraz z koleżankami została dwukrotną medalistą mistrzostw Europy (2003 i 2005). W 2005 roku została wybrana najlepszą siatkarką na Starym Kontynencie.

– To było dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, a 2005 rok był szczególny. Udało mi się powrócić do wysokiej, reprezentacyjnej formy po poważnej kontuzji i złamaniu nogi – opowiadała młodzieży wieloletnia przyjmująca reprezentacji Polski.

Swoją przygodę z piłką siatkową rozpoczęła w IV klasie szkoły podstawowej. Przeszła pozytywnie testy sprawnościowe, które stały się przepustką do klasy sportowej.

– Nie miałam warunków fizycznych do gry w siatkówkę, ale bardzo tego chciałam, byłam zdeterminowana i osiągnęłam swój cel – wspominała. – Gdybym nie przeszła pozytywnie tych testów sprawnościowych, pewnie do tej pory sportem zajmowałabym się wyłącznie amatorsko, hobbystycznie.

Siatkarka opowiadała o latach gry w różnych klubach, o grze dla reprezentacji. Karierę zakończyła po rozmowie z córką, która spytała, "..mama, a gdzie właściwie jest nasz dom?". – Obiecałam sobie, że przestanę grać w siatkówkę wtedy kiedy przestanie mi to sprawiać radość, ale ta rozmowa z córką spowodowała, że w wieku 40 lat zakończyłam wyczynową karierę – opowiadała. Koniec przygody i bogatej kariery nastąpił w lutym 2012 roku.

Dorota Świeniewicz pozostała przy siatkówce i choć zaznacza, że nie jest zainteresowana pracą z seniorską reprezentacją Polski siatkarek, wiosną 2022 roku planuje zgłosić swoją kandydaturę do pracy z jedną z młodzieżowych reprezentacji.

Środowy gość licealistów poprowadziła także siatkarski trening. W „Lekcji WF z Mistrzem” wzięło udział około 60 uczniów z dwóch klas drugich skierniewickiego ogólniaka, którzy po zakończeniu spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy, a na ręce dyrektor szkoły Anny Janus i nauczyciela wychowania fizycznego Piotr Łysikowskiego wybitna siatkarka przekazała siatkę oraz nowe piłki.

Rok 2020 z powodu pandemii dla cyklu „Lekcja WF z Mistrzem” byl stracony. W 2019 w podobnej inicjatywie udział wzięła udział młodzież ze szkół w: Malborku, Elblągu, Słupnie, Płocku, Maszewie Dużym i w Warszawie.

W 2019 roku dwie podobne lekcje z udziałem przedstawicieli innych dyscyplin sportu odbyły się w Lipcach Reymontowskich i Skierniewicach. Młodzież skierniewickich szkół, wzięła udział w "Wielkiej Lekcji WF-u z piłką ręczną". Zajęcia odbywały się pod okiem Marcina Wicharego, medalisty mistrzostw świata w piłce ręcznej. Wówczas organizatorem wydarzenia była Fundacja Orły Sportu przy współpracy z Stowarzyszeniem Razem Dla Skierniewic.

Wyjątkowe zajęcia wychowania fizycznego odbyły się także na boisku przy Szkole Podstawowej w Lipcach Reymontowskich. Lekcję dla uczniów klas IV-VI przeprowadził mistrz świata w trójskoku z Helsinek (1983) Zdzisław Hoffmann.

Więcej o środowym spotkaniu z przyjmującą "Złotek" w wydaniu tygodnika "Głos Skierniewic i Okolicy" z 11 listopada.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sport

Lekkoatetyczny projekt w Szkole Podstawowej nr 7

Druga runda Pucharu Polski 2022/2023 na raty

Druga porażka Jutrzenki w IV lidze

Pucharowe granie. Do walki włączają się ekipy z...

Pełna pula Jutrzenki na inaugurację. Beniaminek...

Siódmy etap wyścigów szosowych w Białej...

Trzecioligowa Unia rozpoczęła sezon 2022/2023

Jutrzenka Drzewce z Pucharem Starosty...

Anna Kłosińska finalistką konkursu trójskoku...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA