Marlena Banasiewicz, sołtys Lewina pytała władze gminy, czy samorząd zajmie się drogą w ich wsi.

Marlena Banasiewicz, sołtys Lewina pytała władze gminy, czy samorząd zajmie się drogą w ich wsi. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Mieszkańcy Lewina (gm. Sadkowice) od lat czekają na zrobienie odcinków dróg: jeden przy dawnym sklepie, drugi do miejscowości Zuski. Podkreślają, że sąsiednie gminy zabrały się za tę drogę na swoim terenie. Tymczasem oni muszą grzęznąć w błocie

Temat drogi pojawił się na ostatniej sesji sadkowickiej rady gminy. Marlena Banasiewicz, sołtys Lewina pytała władze gminy, czy samorząd zajmie się ich problemem. Lewin położony jest na skraju gminy. Jest jednak jedną z większych miejscowość. Dwa lata temu mieszkało tutaj 158 osób. We wsi znajduje się kościół, który przyciąga wiernych z sąsiednich Zusk. Przez wieś wiedzie asfaltowa droga, która urywa się przy kościele. Mieszkańcy Lewina od lat czekają na zrobienie dwóch odcinków dróg. Jeden przy dawnym sklepie, drugi w kierunku wsi Zuski.


Marlena Banasiewicz pokazała nam, na czym polega problem mieszkańców wsi.


– Odcinek przy zwartej zabudowie wysypaliśmy kamieniem kupionym z funduszu sołeckiego, dalej jednak droga przechodzi w zwykłą, gruntową. Na skrzyżowaniu i przed wzniesieniem tworzą się kałuże. Czasem błoto jest takie, że nie da się jechać. A to droga nie tylko do sąsiedniej wsi, ale umożliwia nam przejazd dalej, chociażby do Sierzchów – opowiada sołtyska.


We wsi do utwardzenia jest odcinek ok. 600 metrów, drogi w kierunku Zusk jest około 1500 metrów.
Wystąpienie na sesji to początek starań sołtys Le-wina o inwestycję.
– Zbiorę wśród mieszkań-ców podpisy i złożę wniosek do gminy o naprawę tej drogi. I zobaczymy – mówi.


Z informacji, jakie otrzymali mieszkańcy, sąsiednia gmina zamierza zabrać się za drogę na swoim odcinku, chociaż jest w lepszym stanie niż na terenie gminy Sadkowice. Co zrobią jej władze?


– Do nas również dotarły informacje o planach gminy Regnów – mówi Karolina Kowalska, wójt gminy Sadkowice. – Wiem doskonale o problemie z drogą w Lewinie. Zastanawiamy się jak go rozwiązać. Być może złożymy wniosek do kolejnej edycji „Polskiego Ładu” i znajdzie się w nim wspomniana droga, raczej już jej utwardzenia warstwą asfaltu.


Gmina w ramach kolejnej edycji rozważa również złożenie wniosku o środki na adaptację pomieszczeń pawilonu handlowego na potrzeby urzędu gminy, może łącznie z jego rozbudową. Istniejący budynek jest już przepełniony. Natomiast pawilon handlowy, własność samorządu, przylega do urzędu i obecnie jest pusty.

W pierwszej edycji rządowego programy „Polski Ład” gmina Sadkowice złożyła trzy wnioski, które zostały zaakceptowane. Są to przebudowa dróg w miejscowościach Bujały i Rokitnica Kąty – 855 000 zł, kolejna Kłopoczyn i Nowy Kłopoczyn – 1 995 000 zł. I niezbędna inwestycja przebudowa oczyszczalni ścieków w Kaleniu – 1 045 000 zł. Gmina czeka na obiecane środki.

Artykuł opublikowany 11 listopada br. w "Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolicy".

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bieg Zielonego Jabłuszka rozpoczął triadę 2022

Pożar domu. Jedna osoba poparzona

Wystartowali! XX jubileuszowy rajd Konwalia...

Zespoły Ósemki w mistrzostwach łódzkiego w...

Rowerzysta dostał 6 mandatów w trakcie jednej...

Już w niedzielę start skierniewickiej triady...

Na co wydadzą pieniądze?

Aż 43 medale judoków ze Skierniewic podczas XIV...

30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w...