Kobieta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 listopada 2021 | 09:56
Zofia Sujka (na zdj. w stroju ludowym) od 1970 roku kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich. W 1994 roku powstał Ludowy Zespół Obrzędowy „Wilkowianie”.

Zofia Sujka (na zdj. w stroju ludowym) od 1970 roku kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich. W 1994 roku powstał Ludowy Zespół Obrzędowy „Wilkowianie”. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Żywa legenda, ikona Wilkowic, czyli Zofia Sujka otrzymała Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury. Nie da się przeliczyć jej zaangażowania, posłuchu jakim się cieszy w społeczności i ciepła, którym emanuje seniorka.

–  Zasług tyle, iż trudno je wszystkie wymienić, ale niezwykłość pani Zofii to również jej wyjątkowa osobowość, która łamie wszystkie bariery i łączy pokolenia – opowiada Łukasz Glimasiński z Gminnego Ośrodka Kultury w Matyldowie.


Zofia Sujka słynie ze swojego poczucia humoru. Sypie anegdotami, żartami, słynne są jej gawędy.


–  Pamiętam pierwsze spotkanie z panią Zofią w świetlicy. Wójt mnie przedstawił, a pani Zofia rzuciła, że nie sądziła iż na starość z takim przystojnym dyrektorem kultury będzie miała do czynienia – śmieje się Łukasz Glimasiński.


Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego (26.10), na wniosek gminy Rawa Mazowiecka, Zofia Sujka – twórczyni ludowa, gawędziarka, założycielka i wieloletni kierownik Obrzędowego Zespołu Ludowego „Wilkowianie”, wielokrotnie nagradzanego na wielu konkursach, przeglądach i festiwalach, została uhonorowana nagrodą w dziedzinie kultury.


Od 1970 roku kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich. W 1994 roku powstał Ludowy Zespół Obrzędowy „Wilkowianie”.


Zofia Sujka w rozmowie z „Głosem” tak wspominała początki zespołu: – No i my na tych pirzackach (darciu pierza – przyp. red) się spotykali. Każda przyniosła trochę drewna, inna węgla, bo zimno w remizie. Chłopoki nam przygrywali, a potem jeszcze tańce były. Później padło, żeby przy kole założyć zespół ludowy. I my zrobili w Wilkowicach wesele, takie jak dawniej były. Były nawet zmówiny, na które kawał słoniny się krajało i octem polewało. Dostaliśmy zaproszenie do Lipiec. Tam były panie z Domu Kultury w Łodzi i nas zarejestrowały.
Od tego czasu zjeździli kraj, a maju spraszają zespoły do siebie. W tym roku był jubileusz święto muzyki ludowej – „XV majówka w Wilkowicach”.


Danuta Dębska jest znawczynią rawskiego folkloru, także nauczycielem muzyki, prowadzi w Starej Wojskiej zespół „Podchlebnicki”. W 2008 roku, gdy pisała książkę „Pieśni rawskie” pierwszy raz spotkała się z Zofią Sujką.


– Ktoś podpowiedział mi, że pani Zosia ma największą wiedzę. Nie zapomnę tego spotkania. Zaprosiła mnie do siebie, tam były też członkinie zespołu. Długo rozmawialiśmy, a potem dojechali członkowie kapeli. Zaczęliśmy śpiewać, biesiadować – śmieje się pani Danuta.


Podkreśla ogromne zaangażowanie seniorki w działalność „Wilkowian”.


– Mimo sędziwego wieku potrafi przyjechać do Rawy, prosić instytucje o pomoc. Ma posłuch wśród społeczności, bo udaje się uzyskać wsparcie wielu osób. Takich ludzi jak pani Zosia w dzisiejszych zagonionych czasach jest mało. Poświęciła się dla zespołu – mówi Danuta Dębska.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Diety radnych w gminie Lipce Reymontowskie o 100% w...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA, ZŁÓŻ ŻYCZENIA

Klasyk i Zespół Szkół nr 3 to najlepsze szkoły...

Dar Jakubowa i Helenowa dla kościoła

Chcą rozbudować urząd gminy

Dziergają szalik dla WOŚP!

Wraki znikają powoli. Są zagrożeniem nie tylko...

Nie zważają na atyszczepionkowców. Rawscy...

Głuchowiacy chcą wkroczyć na taneczne parkiety

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA