z powiatu

Głuchów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2021 | 16:31 komentarzy 1
Próby odbywają się w małej salce, jednak to nie przeszkadza, aby ćwiczyć nowe elementy do repertuaru.

Próby odbywają się w małej salce, jednak to nie przeszkadza, aby ćwiczyć nowe elementy do repertuaru. (fot. Bartosz Nowakowski)

Zespół „Białyńskie nutki” nieustannie pracuje nad nowym repertuarem śpiewno-tanecznym. Wszyscy gorąco liczą, że pandemia po raz kolejny nie wyhamuje ich młodej działalności.

W świetlicy wiejskiej w Białyninie jedno pomieszczenie to mała salka, która kilka lat temu przeszła lekki remont. Nie jest duża, ale jak na razie wystarczająca, aby przeprowadzić próby zespołu dziecięco-młodzieżowego „Białyńskie nutki”.

– Może nie mamy jakiś super nadzwyczajnych warunków, ale cieszymy się z tej salki, ponieważ jest kameralna i na razie spełnia nasze oczekiwania – przyznaje Agnieszka Fabijańska członkini zarządu.

Zespół jest dość młodą organizacją. Wszystko rozpoczęło się w 2019 roku. Było wiele planów, pomysłów, które miały przejść do realizacji.

– I niestety przyszła nieszczęsna pandemia, która mocno wyhamowała naszą działalność. Przede wszystkim bolał brak możliwości spotykania się, a przecież w naszym przypadku to stanowi priorytet – tłumaczy Agnieszka Fabijańska.

Krystyna Fałowska, prezes zespołu, a także osoba odpowiadająca za przygotowanie chorograficzne i muzyczne również przyznaje, że były to dość bolesne momenty.

– Wprowadzaliśmy nowe układy i potrzebowaliśmy prób, a tu nagle taka wiadomość. To przecież przyszło także ze szkodą dla tych dzieciaków, które na dobry rok musiały zostać zamknięte w czterech ścianach – mówi Halina Fałowska.

Może nie jesteśmy zamożnym zespołem, ale nie chcemy jednak narzekać. Najważniejsze, żeby w tych dzieciach i młodzieży była ciągle pasja.

Halina Fałowska, prezes dziecięco-młodzieżowego zespołu „Białyńskie nutki”

Na szczęście zdecydowanie lepszy był już rok 2021, gdzie letnią porą „Białyńskie nutki” mogły zaprezentować swój repertuar na dużych scenach. A wystąpiły między innymi na targach ekonomicznych w łódzkiej Manufakturze, a także podczas rodzinnych pikników w Brzezinach i Miedniewicach, gdzie reprezentowały gminę Głuchów.

– Po tych występach było widać w nich iskrę. Długo jeszcze dyskutowały nawet między sobą. To niezwykle ważny czynnik motywujący – dodaje Halina Fałowska.

W zespole aktualnie występuje dziewiętnastu młodych artystów. Rozpiętość wiekowa waha się od trzeciej klasy szkoły podstawowej do drugiej klasy szkoły średniej. Przeważają dziewczęta, choć w grupie jest też dwóch młodych panów. Wszyscy pochodzą z Białynina.

– Z Białynina wywodzi się także zespół Relaks. Jednym z głównych celów powstania tej młodej grupy było wyszukiwanie talentów, ale także chętnych, którzy w dalszej kolejności właśnie zasilą seniorską grupę – wyjaśnia Halina Fałowska.

Dlatego młody zespół postawił na jeszcze jedną kwestię, która ma ich odróżniać od innych grup ludowych. Chodzi o kwestię strojów.

– Nie postawiliśmy na tradycyjne wełniaki, które są kosztowne. Jednak dobór sukienek, a także wianków jest dość charakterystyczny. Podczas ostatnich występów otrzymaliśmy miłe sygnały, że jest to wyróżniające nas w regionie – wyjaśnia prezes Białyńskich Nutek.

Zarząd zespołu nie ukrywa, że marzy im się rozwój, a także przeprowadzenie kolejnych naborów, jednak wszystko ograniczają finanse.

– Niestety, ale nasz budżet nie jest duży i musimy sobie radzić na tyle, na ile pozwalają możliwości. Bardzo duże wsparcie otrzymujemy od rodziców, gminy, a także od lokalnej społeczności. Szukamy także innych możliwości – kończy prezes zespołu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 17

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Myszor 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Witam. Fałowska Halina :) proszę poprawić . Pozdrawiam i życzę samych sukcesów !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Głuchów

Studniówka 2022: Tak bawili się maturzyści z ZS...

Lejdis gra z Orkiestrą

Głuchowiacy chcą wkroczyć na taneczne parkiety

Charytatywny koncert, lepienie pierogów i...

Akcja trwa! Bez ustanku pomagamy Agacie

Mleczarnia stawia na zielone projekty

Pokaz strażakow. Zbierali na leczenie Agaty

Życie Agaty wycenili na 1,5 miliona złotych

Patriotyczne śpiewanie w Głuchowie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA