Fundacja

Na początku listopada podopieczni  Fundacji „Chodźmy Razem” zostali poinformowani o „planowanym rozpoczęciu likwidacji” organizacji. Prezes fundacji Beata Czyżewska potwierdza: – Do końca roku chcemy zamknąć działalność. Zgromadzenie nie podjęło jeszcze w sprawie uchwały, mamy jeszcze trochę czasu – informuje (29.11) w rozmowie z „Głosem” kierująca pracami organizacji.

Rozmawiamy z kolejnymi osobami, dla których fundacja prowadzi subkonta. W ten sposób zbierali fundusze na ratowanie zdrowia i życia swoje i swoich najbliższych. Wszyscy informacją są zaskoczeni, wszyscy podkreślają – nic nie wiemy. Poza tym, że przeczuwają problemy w zabezpieczeniu swoich interesów, konkretnie funduszy, które trafiły na ich fundacyjne subkonta, są mocno zdezorientowani.

– Poprosiliśmy osoby, z którymi rozmawiałam o odrobinę zaufania, ale faktycznie poinformowałam również, że do końca roku mają czas na wydanie pieniędzy, które zebrali w ramach tzw. 1 procenta, w przeciwnym razie pieniądze im przepadną. Jeśli chodzi o środki z kwest i zbiórek, zainteresowani wiedzą, że mają znaleźć inną fundację, na której konto przekażemy ich pieniądze – mówi Beata Czyżewska, prezes „Chodźmy Razem”. – Powiem szczerze, od kilku lat przestaliśmy dostawać dotacje z miasta, z kolei świadczenie 500 plus, które dostali nasi podopieczni rozwiązało część ich problemów, przestaliśmy być im potrzebni. Do tego wszystkiego dochodzą problemy osobiste – te trzy czynniki mają składać się na ostateczną decyzję: „likwidacja fundacji”.

Sytuacja może niepokoić podopiecznych. W ustawie o fundacjach przewidziane są bowiem tylko dwa powody, dla których  może zostać zlikwidowana fundacja. Są to: osiągnięcie celu, dla którego została ustanowiona fundacja albo wyczerpanie środków finansowych i majątku fundacji. W praktyce fundacje raczej są likwidowane z tego drugiego powodu. Dlaczego? Ponieważ cel (cele) fundacji są zazwyczaj tak szeroko i ogólnie formułowane, że trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy ten cel zostanie całkowicie osiągnięty i stanie się to przyczyną likwidacji. Trzeba pamiętać, że fundacja nie jest własnością fundatora w związku z tym majątek pozostały po likwidacji nie może do niego wrócić.

– Zamierzamy się zebrać i podjąć oficjalną decyzją w sprawie likwidacji, aktualnie odpowiadamy na pytania zainteresowanych – mówi Czyżewska.

Zainteresowani sygnalizują – nie wykluczamy, że przyjdzie nam skorzystać z pomoc którejś z kancelarii prawnych. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że tak ciężko zebrane pieniądze na leczenie nagle potrzebujący muszą wydać i mają na to ledwie miesiąc.

– Rozliczamy się z każdej wydanej na leki, rehabilitację, obozy usprawniające… złotówki, trudno sobie wyobrazić, by w ciągu tygodnia wygenerować potrzeby. To jest szczególnie problematyczne dla osób, które np. są w fazie reemisji choroby – słyszymy.

– Działaliśmy charytatywnie, pomagaliśmy, teraz podjęliśmy trudną decyzję i apelujemy o zachowanie spokoju.
W praktyce apel fundacji to, jak twierdzą osoby, z którymi rozmawiamy np. odmowa udostępnienia wglądu do kont. Z informacji, jaką otrzymaliśmy, aktualnie fundacja ma pod swoimi skrzydłami 32 osoby.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Spotkanie robótkowe

Piątka najlepsza w powiatowym etapie piłkarskich...

Koncert „A ja wolę moją mamę”

Wystawa „Mamy Skierniewic”

Spektakl „Mały Książę”

Spotkanie z Małgorzatą Rosowską

Koncert „Chill, Cafe&Jam”

Bialski festyn z książkami [ZDJĘCIA]

Walczą o milion złotych. Nie tylko dla młodych...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA