Ptasia grypa znów może zaatakować

Inspekcja weterynaryjna kolejny raz podnosi alert w sprawie ptasiej grypy. Na terenie nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku w tym sezonie, ale jak twierdzą weterynarze  trzeba obserwować korytarze ekologiczne, które znajdują się w powiecie skierniewickim.

Powiatowy lekarz weterynarii w Skierniewicach w tym sezonie jesiennym ostrzega wszystkie gminy już po raz kolejny przed rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy, na które najbardziej mogą być narażone fermy drobiu.

– W ostatnim czasie znów zostały potwierdzone przypadki na terytorium naszego kraju, dlatego po raz kolejny chcemy przestrzegać w miarę możliwości – mówi Piotr Cymerski, powiatowy lekarz weterynarii w Skierniewicach.

Na chwilę obecną na terenie powiatu skierniewickiego nie odnotowano żadnego przypadku ptasiej grypy, ale inspekcja weterynaryjna woli dmuchać na zimne. Dlatego na każdym kroku powtarzane są kwestie związane z bioasekuracją.

– Musimy pamiętać, że to niezwykle zaraźliwa i zjadliwa choroba, która może spowodować śmiertelność wśród ptaków nawet do stu procent – zaznacza Piotr Cymerski.

W powiecie skierniewickim inspektorat szacuje, że jest około miliona sztuk drobiu hodowlanego, mieszczących się w 60 gospodarstwach nastawionych na działania komercyjne. Wszystkie monitorowane są na bieżąco.

– Szczególną uwagę zwracamy na gęsi, ponieważ dorosłe osobniki przebywają na otwartej przestrzeni, gdzie mają kontakt z dzikim ptactwem. Ponadto w naszym powiecie mamy między innymi korytarze ekologiczne, gdzie migruje duża liczba ptaków – dodaje powiatowy weterynarz.

Dlatego tak ważna jest obserwacja w gminie Kowiesy, gdzie sporą część terenu to Bolimowski Park Krajobrazowy, na którym znajdują się wspomniane korytarze dla dzikiego ptactwa.

Olbrzymim znaczeniem w szerzeniu się tej choroby może być zakup ptaków od osób nielegalnie sprzedających zwierzęta na przykład na targowiskach.

Piotr Cymerski, powiatowy lekarz weterynarii

Podczas ostatniego wiosennego sezonu najbardziej ucierpiały powiaty położone w północnej części województwa mazowieckiego. Dlatego od pewnego czasu inspektorat weterynarii prowadzi interaktywną mapę Polski, na której odnotowywane są przypadki, a także przedstawiane prognozy.

– Proszę sobie wyobrazić, że po okresie jesienno-zimowym prognoza sprawdziła się niemal w stu procentach – zaznacza Piotr Cymerski, powiatowy lekarz weterynarii.

Podniesiony alert otrzymały wszystkie gminy w powiecie skierniewickim. Po raz kolejny przypomniano, że człowiek też może mieć bardzo duże znaczenie w przenoszeniu choroby.

– Wielokrotnie też podkreślamy, że człowiek odgrywa bardzo dużą rolę w możliwości rozprzestrzeniania wirusa grypy. Może to zrobić chociażby przez zanieczyszczone ubranie –kończy weterynarz.

Podpis fot. Piotr Cymerski zwraca uwagę, że najbardziej zagrożone są tereny, gdzie występują ogólnodostępne akweny wodne. Wirus w niskich temperaturach może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA