Dziecko

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 grudnia 2021 | 14:34
 Duże Rodziny „Trzy plus” Gminnego Koła w Rawie Mazowieckiej postanowiły walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Zrealizowały szczególny projekt.

Duże Rodziny „Trzy plus” Gminnego Koła w Rawie Mazowieckiej postanowiły walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Zrealizowały szczególny projekt. (fot. arch.pryw)

Pandemia koronawirusa spowodowała spustoszenie w społeczeństwie nie tylko w sensie dosłownym. Izolacja przyczyniła się do m.in. obniżenia standardu życia, eskalacji przemocy i konfliktów. Duże Rodziny „Trzy plus” Gminnego Koła w Rawie Mazowieckiej postanowiły walczyć z negatywnymi skutkami pandemii. Rozmawiamy z Dorotą Męciną przewodniczącą koła o programie, który zrealizowali. Ich wskazówki mogą się przydać, bo koronawirus wciąż nie odpuszcza.

Czy spotkała się Pani z opinią, że duże rodziny, to tylko nastawione są na branie 500 plus i innych zasiłków? Przeczycie tym stereotypom.

Słyszałam i jest to krzywdząca opinia, zwłaszcza dla rodzin, członków naszego koła. My chcemy działać i jeśli czegoś oczekujemy to od siebie. Dlatego przygotowaliśmy projekt „Aktywna reintegracja rodzin po pandemii”, który był realizowany dla rodzin zamieszkałych w województwie łódzkim.

Skąd potrzeba takiego programu? Przypuszczam, że izolacja w licznej rodzinie jest szczególnie trudna.

Niestety, pandemia przyniosła wiele negatywnych skutków. Obserwujemy to wyraźnie. Izolacja spowodowała obniżenie standardu życia, eskalację przemocy i konfliktów. Do tego nakłada się zmęczenie, przepracowanie rodziców i opiekunów. Utrudnienie kontaktów spowodowało ubożenie więzi z dziadkami i dalszą rodziną. Co gorsza izolację osób przebywających w placówkach, często nie możność uzyskania specjalistycznej pomocy, nasiliło problemy w obszarze zdrowia psychicznego. Natomiast nauczanie zdalne narodziło problemy edukacyjne i socjalizacji z powodu braku kontaktu dzieci z rówieśnikami. W przyszłości będziemy widzieli  utrudniony start tych młodych osób.

Tytuł projekt zdradza już wasz patent na Covdi-19, czyli aktywna reintegracja rodzin po pandemii…

Program ma jednak szersze podstawy pedagogiczne. Opierał się na filozofii podążania za dzieckiem, czyli proponowania różnorodnych warsztatów, zabaw i ćwiczeń rekreacyjno-sportowych oraz twórczych działań w oparciu o potrzeby, możliwości i chęci uczestników.

Organizowaliście zajęcia na terenie województwa łódzkiego. To musiało sporo kosztować. Skąd mieliście środki?

Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu z województwa łódzkiego. Wartość dotacji, którą otrzymaliśmy to kwota 50 tys. zł. Natomiast wartość całego projektu to ok. 70 tys. zł.

Co działo się w ramach projektu?

Rozpoczęliśmy od dwudniowego wypoczynku rodzin, łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Rodziny wypoczywały w otoczeniu lasów i rzeki Pilicy w miejscowości Zakościele obok Inowłodza.  Korzystając z pięknej pogody w pierwszej połowie września rodziny uczestniczyły w spływie kajakowym po rzece Pilicy oraz animacjach rodzinnych podzielonych tematycznie dla różnych grup wiekowych.

Były gry wielkoformatowe, gry zręcznościowe, nie brakło rywalizacji sportowych, był dla rodzin kącik warsztatów kreatywnych, a na koniec świetne zabawy integracyjne angażujące całe rodziny przy muzyce i tańcach. Rodziny wzięły udział w wycieczce zorganizowanej przez zaprzyjaźnione Koło Dużych Rodzin z  Inowłodza. 

W ramach pobytu odbyło się jedno z pierwszych szkoleń - „Kraina emocji”, w którym to były przepracowywane z uczestnikami (głównie młodzież i dorośli) sytuacje stresogenne, ich wpływ na zdrowie psychiczne wraz ze wskazaniem strategii w celu zmniejszenia stresu i niepokoju.

Jakie jeszcze były warsztaty?

Zrealizowaliśmy w ramach Projektu szereg warsztatów edukacyjnych dla rodzin. Łącznie wzięło w nich udział ponad 130 rodziców wychowujących trójkę i więcej dzieci. Warsztaty były podzielone na bloki tematyczne. Uczyliśmy się jak rozmawiać w rodzinie, czyli sztuki komunikacji. Zarządzania czasem - godzenia pracy w domu z pracą zdalną. Poznaliśmy pozytywną dyscyplinę, czyli metody wychowawcze oparte na miłości i szacunku. Obok warsztatów wprowadziliśmy po raz pierwszy terapię sensoryczno-motoryczną, która pozytywnie wpływa na ogólny rozwój dzieci, szczególnie tych w wieku szkolnym. Były to treningi sportowo-ruchowe z akrobatyki i ekwilibrystyki w tym balansowanie na linie, na piłkach, na drabinie oraz żonglowanie.

Gdzie można znaleźć informację o Waszych akcjach? Może Czytelnicy znajdą wskazówki na swoje problemy wychowawcze.

Wszystkie bieżące informacje nt. realizacji projektu można było śledzić na naszej stronie facebookowej dedykowanej dla koła ZDR 3+ Rawa Maz. Gmina. Tam też są zamieszczane informacje o działaniach, które planujemy w przyszłości, dlatego zachęcam do śledzenia naszego profilu społecznościowego.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zużywają coraz mniej ciepłej wody, a dostają...

Poselski wikt. Na tej diecie nie schudniesz

Brakuje krwi. Szpitale biją na alarm

Projekt "uzdrowisko w Skierniewicach" to już...

Szczury, węże, karaluchy - niech zmykają pod...

Nie jesteśmy dziadersami! Mówią o sobie...

Koniec podglądania sąsiadów? ZGM w...

Posikałam się ze śmiechu. Ani to urocze, ani...

Nowe mundury dla druhów

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA