Z okien domów w Soszycach i Ściekach widać ogromne siłownie wiatrowe, które usytuowane są między ich wsią, a Skoczykłodami.

Z okien domów w Soszycach i Ściekach widać ogromne siłownie wiatrowe, które usytuowane są między ich wsią, a Skoczykłodami. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Soszyce i Ścieki to jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się wsi w gminie. Na drodze ich rozwoju stanęła ustawa, często zwana antywiatrakową. Radni przyjęli uchwałę, która ma zmniejszyć jej negatywne skutki.

Z okien domów w Soszycach i Ściekach widać ogromne siłownie wiatrowe, które usytuowane są między ich wsią, a Skoczykłodami. Sądząc po boomie budowlanym w Soszycach sąsiedztwo nie przeszkadza nowym mieszkańcom wsi. Sołtys Łukasz Czapnik przyznaje, że ich miejscowość cieszy się zainteresowaniem szukających miejsca na dom. Decyduje o tym m.in. położenie przy trasie na Łódź i bliskość Rawy Mazowieckiej.


Tymczasem w 2016 roku rząd przyjął tzw. „ustawę antywiatrakową”. Inicjatorzy zmiany przepisów powoływali się na negatywne skutki sąsiedztwa – przede wszystkim hałas. Ustawa zakazywała postawienia nowej turbiny wiatrowej, jeśli w promieniu dziesięciu jej wysokości znajduje się budynek mieszkalny. Przepis ten dotyczy całej turbiny, z uwzględnieniem wirnika wraz z łopatami, czyli całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Ustawa, która miała zapobiegać, miała negatywne skutki. Przepisy uderzyły w rozwój tej gałęzi energetyki, ale też uniemożliwiały budowę nowych domów w pobliżu siłowni wiatrowych. Na przepisy skarżyli się drobni inwestorzy i właściciele ziemi, bo nawet, gdy posiadali uzbrojoną działkę, mieszczącą się wewnątrz strefy oddziaływania turbiny, to często nie otrzymywali pozwoleń na budowę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której inaczej stanowi istniejący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wiele gmin go jednak nie posiada, ponieważ przygotowanie MPZP wiąże się z dużymi kosztami.


– Coraz częściej mówi się o zmianach w ustawie antywiatrakowej, dlatego na ostatniej sesji pojawił się punkt dotyczący naszej miejscowości – mówi sołtys Łukasz Czapnik.


Radni zdecydowali, że sporządzony zostanie plan zagospodarowania Soszyc i Ścieków.


– Pojawiły się informacje, że będzie nowelizacja ustawy, która ogranicza zabudowę w pobliżu siłowni wiatrowych. Nie wiadomo, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Dlatego chcemy wyjść naprzeciw i gdzie to jest tylko możliwe zabezpieczyć mieszkańcom możliwość budowy. Stąd idea sporządzenia planu zagospodarowania – tłumaczy wójt gminy Rawa Mazowiecka, Michał Michalik.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Budowa boiska z konfliktem w tle

Rzadziej chorujemy

Unia z pucharem wojewódzkim!

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Festiwal Koszykówki oficjalnie zakończył sezon...

Dziś finał! Unia sięgnie po piąte trofeum w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA