Właściciele domów mogą starać się o dotację z programu

Właściciele domów mogą starać się o dotację z programu "Czyste powietrze". (fot. Włodzimierz Szczepański)

Polski Alarm Smogowy jak co roku publikuje zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Rawy Mazowieckiej na liście nie ma. Jednak powodu do zadowolenia mieszkańcy też nie mają.

W poniedziałek (27.12) o godz.18  na pl. Piłsudskiego czujniki odnotowały przekroczenie  PM10 (zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów lub mniej) o 252 proc. Natomiast PM2 (to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra lub mniej) o 386 proc. Dziś (11.01) nie jest dużo lepiej.

Czy władze miasta walczą ze smogiem? Jednym z zadań straży miejskiej jest kontrola kopciuchów.


– W ubiegłym roku przeprowadzono 33 kontrole pieców. W przeciwieństwie do lat poprzednich nie odbywają się według harmonogramu, tylko na podstawie zgłoszeń. Do rezygnacji z rutynowych kontroli zmusiła nas sytuacja pandemiczna. Jedna z kontroli zakończyła się mandatem – wylicza Jerzy Majewski, komendant rawskiej Straży Miejskiej.


Strażnicy nie pobierali próbek popiołu do badań, nie używali też dronów do badania wylatujących z komina spalin. Takie urządzenia wykorzystują np. strażnicy w Żyrardowie.


– Zdecydowana większość opalający miała zaświadczenia o jakości opału – podkreśla komendant.


Rawscy strażnicy przy okazji kontroli wręczają ulotkę informacyjną o programie „Czyste Powietrze”. Skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych. Program ma na celu likwidację tzw. kopciuchów i zachęcenie do termomodernizacji domów. Od stycznia 2022 będą obowiązywać nowe zasady, m.in. przewidziano wyższe dotacje dla najmniej zamożnych beneficjentów. Wnioski złożone m.in. w ratuszu trafiają do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ubiegłym roku rawianie złożyli 61 wniosków o dotację.


– W ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w 2021 zawarto 46 umów dotacji na łączną kwotę 561 472 złote – informuje Anna Górczyńska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Łodzi.


Rosnące ceny opału  może spowodują, że więcej rawian będzie zainteresowanych podłączeniem do miejskiej siei ciepłowniczej.


– Gdy w 2019 roku zapytaliśmy mieszkańców, czy są zainteresowani podłączeniem do sieci, wówczas chętnych nie było – przyznaje Waldemar Czapla, prezes Zakładu Energetyk Cieplnej w Rawie Mazowieckiej. – Gdy pod koniec 2020 roku wykonaliśmy sieć, wiele osób zaczęło dopytywać o możliwość podłączenia. Na to było już za późno. Teraz również zgłaszają się zainteresowanie, ale musimy zważać na koszty. Tam, gdzie wiąże się z budową długiego odcinka ciepłociągu zmuszeni jesteśmy odmówić – dodaje.


W 2020 roku do miejskiej sieci podłączone zostały m.in. Szkoła Podstawowa nr 2, dwa budynku urzędu miasta, bank, kamienica przy pl. Piłsudskiego oraz budynek przy ul. Mazowieckiej zarządzany przez RTBS.


– W 2021 przestała funkcjonować kotłownia na ekogroszek w „Rawa-Mode”. To jest w samym centrum miasta. Rawianie nie patrzą w górę, tymczasem to, czym oddychamy, ma istotny wpływ na nas. Likwidacja tej dużej kotłowni zmniejszy emisję pyłów PM10, jak i rakotwórczego benzo(a)pirenu – mówi prezes Czapla.

Materiał opublikowany (06.01) w "Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolicy".

Tak nie pokonają smogu

Zwycięzca niechlubnego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego jest Nowy Targ. Odnotowywano tam największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. Tymczasem miasto przenosi stację monitoringu powietrza na obrzeża Nowego Targu. Przedstawiciele ruchu antysmogowego nie kryją oburzenia takim podejściem władz miasta i państwowych służb ochrony środowiska.
– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentuje Andrzej Guła, lider PAS.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 2 6 miesięcy temu

  Australia opracowała projekt wykorzystania dużej emisji CO2 i produkuje tlen i w dużej ilości tani węgiel z ładunkami elektrycznymi. Wszystko dzięki rewizji programu emisyjności CO2 i ofercie pomocy emitentom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~czytelnik 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Czy ktoś z miejscowych złożył już projekt ? . Przecież nawet w takiej prowincji , ciemnogrodzie pełnym Moherów jest przynajmniej jeden doktor habilitowany nauk technicznych , który przystąpi do realizacji projektu " Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu " Od poniedziałku 10 stycznia w Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce od 7 do 20 godziny codziennie usuwają falami dźwiękowymi smog z zawiesinami pyłów PM 2,5 I PM 10 w górę o kilka korytarzy powietrznych . Za to w kotlinie krakowskiej zabronili palić w piecach nawet drewnem i brykietem a w powietrzu smog brudny , trujący , który chmurą z wiatrem przyszedł z Białorusi i Ukrainy a nad kotliną w Krakowie sobie znalazł dobre miejsce .Na gaz po zawyżonych cenach Krakowian nie stać i umierają z zimna ale tak jak tu badają tylko brudny smog i czekają na cuda.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jutrzenka Drzewce z Pucharem Starosty...

Mazowsze zdało egzamin

Anna Kłosińska finalistką konkursu trójskoku...

Rusza Puchar Polski edycja 2022/2023

Pływaczka Alicja Rodziewicz w europejskiej...

Piłkarska młodzież rozpoczęła przygotowania do...

Projekt "Ukrzesłowienie" w Białyninie

Kolejne triathlonowe sukcesy skierniewiczan

MKS Ósemka ma aż czterech koszykarzy w szerokiej...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA