Dar parafian dla kurzeszyńskiego kościoła.

Dar parafian dla kurzeszyńskiego kościoła. (fot. parafia w Kurzeszynie)

Kościół w Kurzeszynie wzbogacił się o figurę św. Michała Archanioła. To dar od parafian. Figura nie jest okazała w rozmiarach, ale dla nich ma ogromny symboliczny wymiar.

–  Od roku modlimy się do św. Michała Archanioł, tak narodził się pomysł. Sam zakup figury był inicjatywą oddolną – podkreśla ks. Zbigniew Pilichowski, proboszcz w Kurzeszynie.


Proboszcz dziękował parafianom z Jakubowa i z Helenowa za ufundowanie figury.


–  To my jesteśmy wdzięczni, że ksiądz pozwolił na umieszczenie figury w kościele. Nie jest okazała w rozmiarach, bo bardziej zależało nam, aby była wykonana z dobrych materiałów. Figura ma 45 cm wysokości – podkreśla Bogumiła Kostrzewa, sołtys wsi.   


Pomysł zakupu narodził się w wakacje. Podczas zebrania sołeckiego mieszkańcy zaakceptowali pomysł.


–  Dziękuję im za tak szeroki odzew. Zakupem zajął się jeden z naszych mieszkańców, który dużo podróżuje i ma dostęp do sakralnych przedmiotów –  dodaje sołtys.


Poświęcenie i wniesienie figury nastąpiło w dniu Św. Michała Archanioła.


–  Odbyła się uroczysta msza w intencji mieszkańców naszego sołectwa – dodaje Bogumiła Kostrzewa.


Podkreśla, że możliwość umieszczenia i modlitwy przy figurze św. Michała Archanioł ufundowanej przez mieszkańców ma wymiar symboliczny. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kurzeszynie wiele zawdzięcza swoim parafianom, to z ich ofiar powstał obecny obiekt.

Materiał opublikowany (06.01) w "Głosie Rawy Mazowieckiej i Okolicy".

Dramatyczne losy
Pierwszy drewniany kościół  w Kurzeszynie pw. św. Katarzyny ufundował i uposażył jeden z książąt mazowieckich. Kolejną świątynię, także drewnianą i pod tym samym wezwaniem wzniósł w 1607 r. biskup łucki Paweł Wołucki. W 1914 r., podczas działań wojennych prowadzonych w ramach bitwy nad Rawką, kościół spłonął. W latach 1922-1924 z ofiar parafian zbudowano obecną murowaną świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na chórze muzycznym zamontowane są organy zbudowane w 1934 r. przez firmę Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. W zamkniętym wieloboczną absydą prezbiterium stoi ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, flankowany figurami Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa z Dzieciątkiem.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Pasuje do modlitw i kościelnych śpiewów o miłości do ludzi i zwierząt jak w katedrze łowickiej herb Pomian biskupa szlachciury Michała Łubieńskiego. Ta kiczowata figurka archanioła najlepiej nadaje się do drzew i krzewów , w jakimś parku czy ogrodzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA