Samorządy walczą o pieniądze z Polskiego Ładu. 300 wniosków o pieniądze na budowę dróg im. L. Kaczyńskiego

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

 • W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach odbyło się (20.01) spotkanie samorządowców województwa łódzkiego z przedstawicielami rządu oraz Banku Gospodarki Krajowej.
 • Tematem był drugi nabór w ramach Polskiego Ładu. Organizatorem spotkania był poseł Grzegorz Wojciechowski.
 • Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii.

Prezydent Skierniewic, Krzysztof Jażdżyk, gospodarz samorządowego forum w rozmowie z „Głosem” powiedział:  – To było bardzo dobre spotkanie, bardzo merytoryczne. Samorządowcy rozmawiali o swoich problemach, szukali wiedzy, która pozwoli sięgnąć po fundusze w drugim rozdaniu Polskiego Ładu. Cieszę się, że obyło się bez politycznych wycieczek i przepychanek.

Nabór w drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych potrwa do 15 lutego 2022 r. (z możliwością przedłużenia). Do samorządów ma trafić łącznie ok. 20 mld złotych.

Miasto Skierniewice w pierwszej edycji programu pozyskało finansowanie dwóch inwestycji – modernizacji miejskiego stadionu oraz wymiany oświetlenia ulicznego na całym osiedlu Widok.

Te projekty już realizujemy. Dziś (20.01) ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę modernizacji stadionu. Rozstrzygnęliśmy przetarg na oświetlanie. Firma z Łodzi realizuje zadanie w systemie projektuj i buduj. Ostatecznie na lampy led wymienimy 800 punktów świetlnych na osiedlu – mówi prezydent Jażdżyk. – Będzie jaśniej, bezpieczniej i taniej, zważywszy na rosnące ceny prądu

– dodaje.

W drugiej edycji miasto aplikuje o pieniądze na trzy projekty. W ramach zadań o wartości do 5 mln złotych samorząd chce pozyskać finansowanie na dalszą modernizację – w kolejnych częściach miasta – oświetlenia ulicznego. W ramach zadań do 30 mln złotych wnioskować będzie o fundusze na przebudowę (położenie asfaltu, wyposażenie w infrastrukturę) trzech ulic – Miedniewickiej, Starbacicha i Działkowej. Największe zadanie – o wartości powyżej 30 milionów złotych, to budowa stacji uzdatniania wody przy ul. Rybickiego.

Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas wizyty w Skierniewicach mówił do samorządowców –

Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej podczas wizyty w Skierniewicach mówił do samorządowców – racjonalnie wyznaczajcie cele. Nie budujcie parków wodnych, bo po zakończeniu inwestycji przyjdzie wam utrzymywać te obiekty. Nie będzie was na to stać. fot. Anna Wójcik-Brzezińska

W pierwszej edycji rządowego programu większość samorządowych projektów było wnioskami o wsparcie budowy dróg. Wyraźnie, by wzmocnić swoje szanse na pozyskanie funduszy, 300 polskich samorządów we wnioskach zapewniło, że po ukończeniu inwestycji, drogi nosić będą imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Minister Buda w rozmowie z „Głosem” przekonuje: – Samorządy najlepiej wiedzą, na co przeznaczać pieniądze. Widzimy, że bardzo rozsądnie podeszły do możliwości sięgnięcia po pieniądze na najważniejsze dla mieszkańców inwestycje. Ponad połowa funduszy, które oddaliśmy do dyspozycji samorządów w pierwszym naborze jest na inwestycje drogowe. Nie wykluczamy natomiast finansowania w ramach programu inwestycji kosztochłonnych z punktu widzenia utrzymania, tylko zawsze ostrzegam i mówię  – zastanówcie się państwo, czy jesteście w stanie te inwestycje utrzymać w perspektywie trwałości projektu, czyli kilkunastu lat. Jeśli odpowiedź jest pozytywna i taka weryfikacja w myśleniu i analizie samorządu zapadła, to jestem gotów taką inwestycję poprzeć. Zwracam jednak uwagę, że w dobie rosnących kosztów energii, na co samorządy przecież wpływu nie mają, tym uważniej należy przyjrzeć się, ile te koszty będą wynosiły za rok, dwa, trzy. Media są istotną częścią kosztów z punktu widzenia funkcjonowania takiego obiektu.

Województwo łódzkie w rankingu regionów, które sięgnęły w pierwszej edycji programu Polski Ład po fundusze, jest na piątym miejscu. Na pierwszym miejscu jest Podlaskie. Jak czytać te dane – mamy takie zapóźnienia, czy samorządy tak skutecznie sięgają po rządowe wsparcie?

Minister Buda mówi: – Czuję osobistą satysfakcję z tego, że tyle wniosków z województwa łódzkiego udało się pozytywnie uwzględnić. Odpowiadając na pytanie – prawda leży pośrodku. Po pierwsze ten region ma ogromne potrzeby, które pan premier rozumie. Tych samorządów, które nie złożyły wniosków albo przeszacowały je, było stosunkowo niewiele. Mieliśmy takie miejsca, gdzie w danym powiecie  na dziewięć gmin, tylko dwie złożyły wnioski do programu. Poszła jakaś plotka, która wskazywała na zagrożenia z tego wynikające. W Łodzi i w Łódzkiem takiej sytuacji nie mieliśmy.

Celem Programu Inwestycji Strategicznych jest pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, wsparcie zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego. Jego efektem będzie powstanie nowych miejsc pracy i poprawa warunków życia obywateli.

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. Łącznie dofinansowanie uzyskało ponad 4 tys. wniosków i aż ok. 98 proc. samorządów z całego kraju. Samorządy z województwa łódzkiego otrzymają 1,86 mld zł. Kwota dofinansowania na jednego mieszkańca tego regionu wynosi 745 zł.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

samorząd

Łódzkie dla młodych

Radny z Bolimowa kłamcą lustracyjnym

Karta skierniewiczanina rozwiąże problem braku...

Trwają rozmowy z następcą Tesco w Skierniewicach

Rawka też chce osiedlowych tężni

Jeśli nie zbudujemy estakady, Skierniewice staną

Nowa perspektywa – nowe fundusze

Łódzkie na plus

MAZOpikniki w 15 miejscach na Mazowszu!

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA