Rawska biblioteka w czołówce wypożyczeń e-booków

(Fot. Sławomir Burzyński)

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej należy do ścisłej czołówki bibliotek w województwie łódzkim pod względem wykorzystania kodów na książki elektroniczne. W planach dyrekcji jest też zdobycie funduszy na kupno czytników e-booków.

Zasada jest prosta: czytelnik dostaje darmowy kod upoważniający do korzystania przez cały miesiąc z bazy liczącej 70 tysięcy książek w wersji elektronicznej. i wybrany tytuł może ściągnąć na czytnik niezależnie od pory dnia i nocy, jak mu wygodnie.

Biblioteki coraz chętniej wchodzą w nowy system udostępniania książek, najczęściej za pośrednictwem platformy Legimi w formie e-booków oraz audio – ale jak się okazuje, nie wszędzie czytelnicy są entuzjastycznie nastawieni do nowego. W powiecie rawskim nietrudno znaleźć bibliotekę, gdzie w użyciu jest tylko jeden kod z kilkudziesięciu kupionych. W samej Rawie Mazowieckiej wręcz przeciwnie...

– Jesteśmy trzecią biblioteką w całym województwie łódzkim pod względem liczby wykorzystanych kodów, więcej ma tylko biblioteka wojewódzka w Łodzi i gminna biblioteka w Kleszczowie – cieszy się Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej MBP. – W grudniu nasza miesięczna pula 50 kodów skończyła się jeszcze przed świętami, a tylko w pierwszym tygodniu stycznia rozdysponowaliśmy już połowę puli – dodaje.

Kody Legimi biblioteka dla dorosłych oraz oddział dla dzieci udostępniły swoim czytelnikom po raz pierwszy w połowie minionego roku. Początek, jak przyznaje dyrektor, był nieco chaotyczny, nie wszyscy wiedzieli jak to działa, ale rawianom szybko spodobała się nowa forma wypożyczania książek.

– Kilka osób zapisało się do nas specjalnie, by korzystać z Legimi. Bo warunek jest jeden, żeby dostać kod, trzeba podać numer swojej karty bibliotecznej. Można to zrobić osobiście, telefonicznie czy mejlowo – wyjaśnia dyrektor.

Rocznie dostęp do Legimi kosztuje bibliotekę ponad 10 tysięcy złotych, ale dzięki sponsorom teraz będzie o wiele mniej. Na apel w wsparcie odpowiedziało sześć rawskich firm – Usługi Transportowe Krzysztof Waluchowski, Mirtex Piotr Studziński, Papirus Wojciech Sujka, Implo Paweł Szostek, A&M Małachowscy Anetta Małachowska i DaGrasso Rawa Mazowiecka – które pokryły 80 procent kosztów abonamentu. I zanosi się, że przy korzystnych wiatrach, jeszcze w tym roku placówka wzbogaci się też o czytniki e-booków, do wypożyczania czytelnikom nie mającym własnego czytnika.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rawianie lubią szczury? Obowiązek deratyzacji od...

Krem do opalania to niezbędnik słonecznych dni!

Bieg Zielonego Jabłuszka rozpoczął triadę 2022

Pożar domu. Jedna osoba poparzona

Wystartowali! XX jubileuszowy rajd Konwalia...

Zespoły Ósemki w mistrzostwach łódzkiego w...

Rowerzysta dostał 6 mandatów w trakcie jednej...

Już w niedzielę start skierniewickiej triady...

Na co wydadzą pieniądze?