Obszar badań środowiskowych i terenowych CPK, a jednocześnie teren na który bezpośrednio oddziaływać będzie inwestycja. Inwestor wciąż nie pokazuje przebiegu linii kolejowych, tzw. szprych.

Obszar badań środowiskowych i terenowych CPK, a jednocześnie teren na który bezpośrednio oddziaływać będzie inwestycja. Inwestor wciąż nie pokazuje przebiegu linii kolejowych, tzw. szprych.

 • Zdalne zebranie śledziło (27.01) niemal 200 osób. Zadano w sumie  około 150 pytań.
 • Podczas spotkania CPK przedstawiło projekt renty społecznej dla osób, które przystąpią do Programu Dobrowolnych Nabyć, a jednocześnie zakończą działalność rolniczą.

Po zbyciu nieruchomości na rzecz CPK osoba taka nie będzie mogła prowadzi gospodarstwa rolnego. Renta wygaśnie z dniem powrotu do wykonywania działalności rolniczej. Oferta ma być skierowana do osób, które od minimum trzech lat są ubezpieczone w KRUS i zaprzestaną działalności rolniczej. Dodatkowy warunek – zbywca w dn. 30 czerwca 2021 był właścicielem nieruchomości na obszarze objętym Programem Dobrowolnych Nabyć.

Wysokość renty zależeć ma od wieku osoby zbywającej nieruchomość. Kobiety do lat 55 i mężczyźni do lat 60 otrzymają rentę w wysokości najniższej emerytury rolniczej, tj. 1 250 zł. Dla kobiet powyżej 55 lat i mężczyzn powyżej 60 lat renta będzie równa minimalnemu wynagrodzenie za pracę. W 2022 roku jest to kwota 2 209,56 zł (netto). Dla kobiet i mężczyzn, którzy nabędą pełne prawa emerytalne renta ma wynosić minimalne wynagrodzenie minus emerytura KRUS (albo inne świadczenie).

Tyle projekt, który podczas spotkania przedstawił Aleksander Arndt z biura prawnego spółki CPK. Ekspert na pytanie –  od kiedy można zapisać się na rentę, wyjaśnił, że przedstawiony mechanizm to projekty ustaw, które w najbliższych dniach zostaną przekazane na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów.  

– To pomysł spółki, mamy nadzieję, że projekty uda się włączyć w proces legislacyjny państwa – mówił Arndt.

Na razie to zachęta do przyłączenia się do Programu Dobrowolnych Nabyć, bo tylko osoby, które do niego przystąpią, będą mogły ubiegać się o rentę. Ani PDN, ani projekt rent dla osób sprzedających nieruchomości i kończących działalność gospodarczą nie obejmuje właścicieli nieruchomości, którzy będą wywłaszczani w związku z inwestycjami wokół lotniska, tj. budowa linii kolejowych – wyjaśniali eksperci.

Jeden z uczestników spotkania zadał pytanie o termin zakończenia prac nad nowelizacją ustawy CPK . Aleksander Aredt przyznał: – Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dziś projekt jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Spółka CPK opublikowała preferowany obszar lokalizacji Portu "Solidarność". Informacje te zawarła także w liście do mieszkańców, który dotarł do każdego gospodarstwa domowego na wskazanym terenie. Jakub Łoch, zastępca dyrektora Biura Strategii i Planowania Podprogramu Lotniskowego przedstawił podczas spotkania ten obszar. Poinformował, że pod wpływem nacisków społecznych zrezygnowano z posadowienia inwestycji na terenach wymagających likwidacji cmentarza i kościoła w Baranowie oraz zabytkowego dworku i parku w Starym Drzewiczu.

Łoch przedstawił również harmonogram prac nad projektem. W trzecim kwartale tego roku spółka zapowiada złożenie wniosku środowiskowego dla inwestycji, wówczas mieszkańcy dostaną konkretne informacje – numery działek, które mają być zajęte pod budowę CPK.

Ostateczny teren pod wywłaszczenia zostanie wskazany w decyzji środowiskowej, planie generalnym i decyzji lokalizacyjnej – czyli jak podaje spółka na początku 2023 roku.

Często słyszeliśmy, że mieszkańcy nie wierzą, że CPK w ogóle powstanie i to powstrzymywało ich od podjęcia z nami rozmów na temat przystąpienia do Programu Dobrowolnych Nabyć. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że mówimy o konkretnej inwestycji – podkreślała podczas spotkania Katarzyna Dobrońska, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem Inwestycji.Chcemy zmotywować do wcześniejszego zaplanowania swojej przyszłości – dodała.
Dobrońska informuje, że CPK zaczęła przejmować nieruchomości, są pierwsze przeprowadzki.

W ramach PDN spółka organizuje logistykę, finansuje przeprowadzkę. Nieruchomości po sprzedaży można użytkować, aż do rozpoczęcia prac budowlanych. Podczas spotkania padła deklaracja – zagwarantujemy przyszłe zatrudnienie osobom, które zostaną zmuszone do zmiany miejsca zamieszkania (w domyśle przy budowie, w otoczeniu inwestycji CPK).

Jeśli chodzi o przebieg dróg oraz tras kolejowych, eksperci zastrzegają – prace są na wstępnym etapie, nieodpowiedzialnym byłaby prezentacja. Korytarze zostaną upublicznione wraz z przedstawieniem koncepcji. Jeśli chodzi o wybór preferowanego przebiegu linii kolejowych, które skomunikują lotnisko, ma to nastąpić na przełomie kwietnia i maja.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 16

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 5
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 4
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

5Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~obserwer 5 ponad rok temu

  gazeta usuwa komentarze nie zgodne z linią zaprzaństwa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Piswon 4 ponad rok temuocena: 50% 

  CPK "krzywda". Na krzywdzie ludzkiej chcą budować. Krzywdzie rugowanych za grosze, krzywdzie tych, którzy będą musieli żyć w hałasie i smogu... Ale sami się ustawią na pokolenia... Orwellowska trzoda, jumają, aż koryto trzeszczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mieszkaniec 3 ponad rok temuocena: 88% 

  Czemu redakcja zamieszcza zdanie i opinie tylko jednej strony? Czy to jest obiektywne dziennikarstwo? Z 150 pytań ile pozostało bez odpowiedzi a ile z nich padły odpowiedzi wymijające ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Qad 2 ponad rok temuocena: 62% 

  Nie no super deal, renta 1250 zł miesięcznie przy obecnych cenach może nawet na sznur nie starczyć żeby się powiesić. To lotnisko to megalomania jednego karzełka z żoliborza. Cały świat się odwraca od transportu lotniczego, linie wycofały wszystkie największe jednostki latające typu Jambo czy A380 na złom a Polska jak zwykle pod prąd. Bo paru kolesi musi zrobić lewe biznesy na handlu ziemią. Polska to republika bananowa z kłamcą na stanowisku premiera i marionetką na stanowisku prezydenta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bho 1 ponad rok temuocena: 60% 

  Masz w głowie w ogóle olej? Transport lotniczy przechodzi kryzys ale on już praktycznie dobiega końca Za dziesięć lat będą latać samoloty na autopilocie, zresztą kwestia paru lat kiedy ludzkość przerzuci się na napęd wodorowy, Polska dosyć prężnie w tym dziale Nie elektryki, nie diesle czy benzyny ale wodór to przyszłość. Lotnictwo nie upadnie, a cpk to szansa żeby stać się hubem międzynarodowym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Noc Świętojańska w Makowie

Nie ma chętnych na dyrektora podstawówki w...

Konferencja Frusto w Sadzie

Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie...

Niezapomniany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w...

To był barwny i huczny Dzień Reymonta

Pierwszy ślub w plenerze w historii jeżowskiego...

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Budowa boiska z konfliktem w tle

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA