W tym roku minęło 65 lat pracy Włodzimierza Stefanowicza przy fortepianie.

W tym roku minęło 65 lat pracy Włodzimierza Stefanowicza przy fortepianie. (fot. Joanna Młynarczyk)

27 stycznia zmarł Włodzimierz Stefanowicz, pianista i kompozytor. Wieloletni nauczyciel i akompaniator w skierniewickiej szkole muzycznej, współpracował z Zespołem Wokalnym „Srebrne Arki” i jego solistką Teresą Walendzik, a także aktorką i piosenkarką Dominiką Dawidowicz. Ponadto współpracował z Jerzym Połomskim, Sławą Przybylską, Haliną Kunicką, z którymi koncertował niemal na całym świecie.

Włodzimierz Stefanowicz miał 70 lat. Pożegnanie artysty odbędzie się w piątek, 4 lutego. Urna z prochami wystawiona zostanie w Kaplicy Wszystkich Świętych przy ul. Strobowskiej 19 o godz. 13.30, po czym o godz. 14.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Artysta spocznie na cmentarzu komunalnym w Skierniewicach.

Odszedł człowiek o wysokiej kulturze osobistej i niebywałym talencie. Muzyka była jego ogromną pasją – wspomina artystę Dominika Dawidowicz, aktorka i piosenkarka. – Jestem dumna, że mogłam z nim pracować, śpiewać i słuchać jego opowieści, choćby tej dotyczącej znajomości z Freddiem Mercurym – dodaje.

Włodzimierz Stefanowicz muzyką i grą na fortepianie zafascynował się od najmłodszych lat. Debiutował scenicznie w wieku 9 lat podczas koncertu, który odbył się w budynku Sejmiku w Skierniewicach.

Włodzimierz Stefanowicz zdobył gruntowne wykształcenia muzyczne – jest absolwentem Ogniska Muzycznego w Skierniewicach, Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, którą ukończył w 1974 r. Na pierwszym roku studiów wraz z kolegami z uczelni założył zespół „Bene Nati” (łac. Dobrze urodzeni), z którym w 1971 r. odbył trasę koncertową po Włoszech. W 1970 r. własną kompozycją zdobył I miejsce na Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Łodzi. W 1976 r. dołączył do zespołu „Ptaki”, z którym w tym samym roku m. in. nagrał płytę długogrającą pt. „Wśród ptaków” (na płycie znajdują się trzy jego kompozycje – „Chciałbym zaśpiewać ci”, „Dziewczyna w niebieskich pończochach” oraz „Możesz mieć dwadzieścia lat) oraz odbył trasę koncertową po zachodnich Włoszech (m. in. Florencja, Rzym, Neapol i Bari). Równolegle występował w zespołach akompaniujących Jerzemu Połomskiemu i Halinie Kunickiej. Na przełomie 1977/1978 r. z zespołem „Ptaki”, Jerzym Połomskim, Sławą Przybylską i Haliną Kunicką koncertował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w trasie artyści pokonali 43 000 km!). W 1978 r. związał się muzycznie z austriackim Big Bandem Carla Bromm’a. Na drodze artystycznej Stefanowicza wartymi odnotowania są również: 3-letnia praca w orkiestrze Henryka Debicha (fortepian); kilkuletnia współpraca z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, Wytwórnią Filmów Oświatowych i Wytwórnią Filmów Fabularnych (muzyk sesyjny) oraz Studiem Małych Form Filmowych „Se-ma-for” w Łodzi (muzyka ilustracyjna do kilkunastu filmów animowanych); praca w charakterze muzyka w norweskich hotelach oraz członka zespołów grających muzykę na promach odbywających rejsy po Morzu Bałtyckim. W latach 1992-2009 pracował jako akompaniator w Szkole Muzycznej w Skierniewicach. Był także wieloletnim akompaniatorem skierniewickiego Zespołu Wokalnego „Srebrne Arki” i solistki Teresy Walendzik, a także aktorki i piosenkarki Dominiki Dawidowicz.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Nastrój Świat Bożego Narodzenia

Lokalne podatki w górę o 15 procent

Spotkanie z Andrzejem Draganem w bibliotece

Grudniowa odsłona "Kina dla Kobiet" w kinoteatrze...

Porwali kobietę. Po kilku godzinach zostali...

"Jestem bezpieczny, jestem widoczny, noszę...

Malują sercem po raz trzeci. Tym razem do akcji...

Wernisaż wystawy „50 malowanych lat –...

Łódzkie na plus

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA