W tym roku minęło 65 lat pracy Włodzimierza Stefanowicza przy fortepianie.

W tym roku minęło 65 lat pracy Włodzimierza Stefanowicza przy fortepianie. (fot. Joanna Młynarczyk)

27 stycznia zmarł Włodzimierz Stefanowicz, pianista i kompozytor. Wieloletni nauczyciel i akompaniator w skierniewickiej szkole muzycznej, współpracował z Zespołem Wokalnym „Srebrne Arki” i jego solistką Teresą Walendzik, a także aktorką i piosenkarką Dominiką Dawidowicz. Ponadto współpracował z Jerzym Połomskim, Sławą Przybylską, Haliną Kunicką, z którymi koncertował niemal na całym świecie.

Włodzimierz Stefanowicz miał 70 lat. Pożegnanie artysty odbędzie się w piątek, 4 lutego. Urna z prochami wystawiona zostanie w Kaplicy Wszystkich Świętych przy ul. Strobowskiej 19 o godz. 13.30, po czym o godz. 14.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Artysta spocznie na cmentarzu komunalnym w Skierniewicach.

Odszedł człowiek o wysokiej kulturze osobistej i niebywałym talencie. Muzyka była jego ogromną pasją – wspomina artystę Dominika Dawidowicz, aktorka i piosenkarka. – Jestem dumna, że mogłam z nim pracować, śpiewać i słuchać jego opowieści, choćby tej dotyczącej znajomości z Freddiem Mercurym – dodaje.

Włodzimierz Stefanowicz muzyką i grą na fortepianie zafascynował się od najmłodszych lat. Debiutował scenicznie w wieku 9 lat podczas koncertu, który odbył się w budynku Sejmiku w Skierniewicach.

Włodzimierz Stefanowicz zdobył gruntowne wykształcenia muzyczne – jest absolwentem Ogniska Muzycznego w Skierniewicach, Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, którą ukończył w 1974 r. Na pierwszym roku studiów wraz z kolegami z uczelni założył zespół „Bene Nati” (łac. Dobrze urodzeni), z którym w 1971 r. odbył trasę koncertową po Włoszech. W 1970 r. własną kompozycją zdobył I miejsce na Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Łodzi. W 1976 r. dołączył do zespołu „Ptaki”, z którym w tym samym roku m. in. nagrał płytę długogrającą pt. „Wśród ptaków” (na płycie znajdują się trzy jego kompozycje – „Chciałbym zaśpiewać ci”, „Dziewczyna w niebieskich pończochach” oraz „Możesz mieć dwadzieścia lat) oraz odbył trasę koncertową po zachodnich Włoszech (m. in. Florencja, Rzym, Neapol i Bari). Równolegle występował w zespołach akompaniujących Jerzemu Połomskiemu i Halinie Kunickiej. Na przełomie 1977/1978 r. z zespołem „Ptaki”, Jerzym Połomskim, Sławą Przybylską i Haliną Kunicką koncertował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w trasie artyści pokonali 43 000 km!). W 1978 r. związał się muzycznie z austriackim Big Bandem Carla Bromm’a. Na drodze artystycznej Stefanowicza wartymi odnotowania są również: 3-letnia praca w orkiestrze Henryka Debicha (fortepian); kilkuletnia współpraca z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, Wytwórnią Filmów Oświatowych i Wytwórnią Filmów Fabularnych (muzyk sesyjny) oraz Studiem Małych Form Filmowych „Se-ma-for” w Łodzi (muzyka ilustracyjna do kilkunastu filmów animowanych); praca w charakterze muzyka w norweskich hotelach oraz członka zespołów grających muzykę na promach odbywających rejsy po Morzu Bałtyckim. W latach 1992-2009 pracował jako akompaniator w Szkole Muzycznej w Skierniewicach. Był także wieloletnim akompaniatorem skierniewickiego Zespołu Wokalnego „Srebrne Arki” i solistki Teresy Walendzik, a także aktorki i piosenkarki Dominiki Dawidowicz.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Niespodzianka była blisko. Rozczarowanie po...

Wiosenne stylizacje dla dzieci

Powiatowy Dzień Sołtysa

Hokejowa wiosna w I lidze

Monodramy na międzynarodowe święto teatru

Fundusze koncertowo

Porażka Macovii w Koroną w okręgóce

Ekstremalna Droga Krzyżowa Klasyka już dziś!

Manufaktura wielkanocna i dzień otwarty w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA