Kolejny rok budżetowy już rozpoczęty. Z pewnością finanse gminy nie raz ulegną modyfikacji.

Kolejny rok budżetowy już rozpoczęty. Z pewnością finanse gminy nie raz ulegną modyfikacji. (fot. Beata Pierzchała)

Blisko 5 milionów złotych w budżecie gminy to pula na inwestycje. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dotacje z programu Polski Ład, które zapewniły gminie ponad 4,6 mln złotych. Tak zwany „wkład własny” w planowane przedsięwzięcia, to tylko mały procent wydatków inwestycyjnych.

Tegoroczny budżet nie odbiega znaczącą od zeszłorocznego, choć po stronie dochodów jest o blisko milion złotych mniejszy niż przed rokiem, dochody wynoszą 17 095 935 zł. Wszystko przez to, że o ponad 1,5 mln złotych spadły dochody bieżące, czyli pochodzące z podatków.

Na ten rok zaplanowano pięć dużych inwestycji. Najważniejsze zadania to przebudowa hydroforni w Lniśnie i Płyćwi. Całkowity koszt tej inwestycji to 4,2 mln złotych, z czego środki własne 210 tys. zł, a 3,99 mln. zł pochodzi z rządowego programu Polski Ład. Druga z dofinansowanych przez Polski Ład inwestycji to wdrożenie systemu do zdalnego odczytu wodomierzy na terenie całej gminy. To zadania będzie kosztowało 420 tys. złotych, gmina musiała wyłożyć 10 proc. kosztów, 378 tys. złotych to dotacja. W wydatkach inwestycyjnych zaplanowano także wykonanie projektów przebudowy gminnej sieci dróg – to koszt 40 tys. złotych, modernizację elewacji w przedszkolu w Godzianowie – 60 tys. złotych oraz wykonanie oświetlenia na gminnym stadionie – 90 tys. złotych.

Największą pozycję w gminnych wydatkach jak zwykle stanowi oświata, to ponad 5,5 mln złotych, w tym na wynagrodzenie w szkołach podstawowych nieco ponad 3 mln złotych, a na wynagrodzenia w przedszkolach 738 tys. złotych. Na pomoc społeczną planuje się wydać 355 tys. złotych, a na dział rodzina, w którym znajdują się świadczenia rodzinne, alimenty i dodatki za opiekę 2,56 mln złotych. Wydatki na oświatę i pomoc społeczną są pokrywane z przyznawanych przez państwo dotacji, jednak nie zawsze wszystkie wydatki da się pokryć dotacją. Gmina musi wyłożyć dodatkowe pieniądze. Szczególnie oświata wymaga zwiększonych nakładów. Przy tych pozycjach w budżecie skromne wydatki na kulturę i sport kłują w oczy. Na działalność kulturalną gmina przeznaczyła na cały rok 267,5 tys. złotych, na sport planuje się jeszcze mniej pieniędzy – 95 tys. złotych.

Szczegóły w najnowszym wydaniu "Głosu" z 10 lutego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Godzianów

Budowa boiska z konfliktem w tle

Dzień Adama Petryny

Pierwsza komunia w Godzianowie

Mieszkańcy Zapad posprzątali swoją wieś

Gmina Godzianów: Halina Karalus nie wystartowała...

Dino wybuduje sklep w Godzianowie

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA