Zmarła Wiesława Maciejak

(1942-2022)

Powieści Wiesławy Maciejak „A życie się toczy” i „Czas ucieka” trafiły na listy sprzedaży Empiku. Mówiła, że jej całe życie toczyło się wokół dwóch ulic – Jagiellońskiej i Reymonta. Kochała Skierniewice. Zmarła 13 lutego.

W 2017 roku wyróżniona została tytułem Zasłużony dla Miasta Skierniewice. Otrzymała go w dowód uznania za "całokształt działalności społeczno-kulturalnej służącej rozwojowi Miasta Skierniewice i jego mieszkańcom". Nadane wyróżnienie było podziękowaniem "za wkład artystyczny stanowiący bezcenną wizytówkę naszego miasta".

 Aktywnie działała na rzecz środowiska seniorów w mieście. Społeczniczka, regionalistka, niezrównana gawędziarka. Nie ma pewności czy Prószyńscy i spółka kiedykolwiek dowiedzieliby się, gdzie na mapie Polski są Skierniewice, gdyby nie poznali pani Wiesi. Wyłożyła im rzecz, opowiedziała o świecie, który przedstawiała na kartach swoich książek. Wiesława Maciejak pokazywała, jak niewiele znaczy metryka, gdy serce młode.

Mówiła: – Od zawsze zbierałam słowa, obserwacje, rozmowy i chowałam je w skarbczyku zamykanym na klucz. Po wielu latach okazało się, że zbiór nie mieści się już w schowku.

Wtedy zaczęła pisać.

Wiesława Maciejak – skierniewiczanka od urodzenia, prozaiczka i poetka. Literacko zadebiutowała w 2004 r. wspomnieniami "Tak było w Skierniewicach", rok później wydała tomik poezji "Moje niepokoje". Kolejne jej wiersze ukazały się w antologii Skierniewickiego Zrzeszenia Poetów oraz Niepoetów Wiadukt (2011).

Była wielokrotnie nagradzana w konkursie „Pamiętnik seniora” w Bydgoszczy.

W 2006 r. została nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie „Życie jest powieścią” organizowanym przez I Program Polskiego Radia za opowiadanie "Życie maszyny do szycia". W 2013 r. opublikowała powieść „A życie się toczy”, za którą otrzymała tytuł „Książka bez granic” przyznawaną przez polonijne czytelniczki na Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” w Siedlcach. Była autorką tekstów Kabaretu Spóźniony Zapłon działającym przy Klubie Seniora „Zgoda”.

Stała na czele skierniewickiego oddziału Związku Sybiraków. Mąż Pani Wiesławy, jako dziecko wraz z rodziną został zesłany na nieludzką ziemię. Po jego śmierci świadectwo tamtych czasów niosła ona.

Serdeczna i życzliwa, cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania dziennikarzy.

W 2018 roku została nominowana do nagrody "Kobieta Głosu". Wówczas napisaliśmy m.in.: "Ci, którzy poznali tę urocza damę, są szczęściarzami. Cała reszta niech szuka drobnej szatynki z upiętym kokiem i słonecznym uśmiechem płynącym ze staranie uszminkowanych ust. Przemierza ulice miasta, które ukochała nad życie."

Zmarła. To ogromna strata dla Skierniewic.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 23

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 6
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Przyjaciel 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Dziękuję za ten piękny tekst o Naszej Wiesi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

Veka zaprasza studentów i uczniów

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Ciekawa praca dla AUTOMATYKA

Jak korzystać z InPost Pay?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA