Skierniewice jednym z największych beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Łódzkiem

(fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Są wyniki kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla gmin i powiatów w całej Polsce. To w sumie 2,7 mld zł na nowe i odnowione drogi lokalne o łącznej długości 3,9 tys. km.
–  Województwo łódzkie otrzymało blisko 153 mln złotych. W tym roku z tych pieniędzy planowana jest budowa, przebudowa lub remont łącznie ponad 285 km dróg w regionie – podkreślił (18.02) na konferencji wojewoda Tobiasz Bocheński.

– Nie trzeba nikogo przekonywać, że modernizacja infrastruktury drogowej jest niezwykle istotna dla dobrego rozwoju gospodarczego i społecznego każdego regionu. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to nie tylko kwestia zwiększenia mobilności społecznej, czy systematycznego podnoszenia atrakcyjności kolejnych regionów pod nowe inwestycje, to także wzrost bezpieczeństwa na drogach i lepszy komfort jazdy kierowców – mówi wojewoda Tobiasz Bocheński.

Wojewoda potwierdził, że jednym z największych beneficjentów tegorocznej edycji programu jest miasto Skierniewice. Na projekt kompleksowej przebudowy ulicy Czerwonej wraz z budową czterech rond i nowej drogi łączącej ulicę Armii Krajowej z Przemysłową samorząd otrzymał ponad 5,2 mln złotych.

Ulica Czerwona po zakończeniu inwestycji będzie fragmentem wschodniej obwodnicy Skierniewic. Koszt inwestycji to ok. 40 mln złotych.

W ramach zadania przebudowane zostanie skrzyżowanie ulicy M. Skłodowskiej-Curie z  ulicami Widok i Czerwoną. Przebudowana zostanie ulica Czerwona (odc. od skrzyżowania z ul. Skłodowskiej do krzyżówki z Przemysłową oraz od ul. Przemysłowej do Fabrycznej). W ramach inwestycji ratusz zapowiada budowę cztery rond, do których dochodziłyby drogi dojazdowe do obwodnicy. W pierwszej kolejności powstanie rondo u zbiegu ul. Skłodowskiej-Fabrycznej-Czerwonej z drogą wojewódzką 705.

W lutym otwarte zostały oferty, które wpłynęły do przetargu. Najtańszą ofertę złożyła Skanska, firma, która aktualnie buduje w mieście wiadukt nad torami (przedłużenie ul. Zwierzynieckiej). Wartość prac wyceniła na 41,28 mln złotych (brutto). Do przetargu stanęła skierniewicka spółka MIRBUD. Jej oferta opiewała na kwotę 44,7 mln złotych. Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk zaznaczył, że warunki przetargu przewidują sytuację, w której miasto rozszerzy zamówienie o 20 proc. wartości prac.

Po zakończeniu inwestycji ul. Czerwona stanie się drogą powiatową z dwoma pasami ruchu po 3,5 metra każdy, przedzielonymi środkowym pasem przeznaczonym do lewoskrętów. Podobną klasę drogową zyska ulica Przemysłowa.
Wykonawca będzie miał 450 dni na realizację zleconych robót. Poza przebudową nawierzchni drogowej usunięte będą musiały być kolizje z sieciami teletechnicznymi, ciepłowniczymi, elektroenergetycznymi, gazowymi i wodno-kanalizacyjnymi. Przewidziano budowę zatok autobusowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych i nowego oświetlenia. Docelowo, jak tłumaczy prezydent Jażdżyk – ul. Czerwona ma przejąć ruch tranzytowy i stać się elementem tzw. wschodniej obwodnicy miasta. Wciąż pod znakiem zapytania pozostaje termin realizacji zadania pt. alternatywna przeprawa przez tory w kierunku osiedla Widok. Szacowany koszt inwestycji to nawet 90 mln złotych.
 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 19

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~donata 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Jażdżyk , zwijaj się już. Ile można siedzieć na tym samym stołku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~zibi 1 ponad rok temuocena: 100% 

  12% dotacji a po zwiększeniu wartości inwestycji o 20% dotacja wyniesie 10%!!! Rzeczywiście zarąbisty ten nowy ład

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Kolejne warsztaty w ramach bibliotecznego projektu...

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA