z powiatu

gm.Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lutego 2022 | 10:53 komentarzy 2
Plany budowy krematorium przyjęte bez entuzjazmu

Na terenie powiatu skierniewickiego nie ma dziś jeszcze ani jednego krematorium. To wcale nie oznacza, że w przyszłości taka inwestycja nie powstanie na wspomnianym terenie. Czy gmina Skierniewice jest na to gotowa?

Jakiś czas temu do urzędu gminy Skierniewice zgłosił się  inwestor z zamiarem wybudowania spopielarni w jednej z miejscowości. Tyle, że na nieruchomość, na której przedsiębiorca chciał zorganizować działalność, nie ma możliwości budowy krematorium. Wykluczają to zapisy obowiązującego planu zagospodarowania dla tego obszaru. Niewykluczone, że inwestor w przyszłości wskaże inną lokalizację.

O zdanie zapytaliśmy mieszkańców, co sądzą o takiej inwestycji w gminie?
– Jeśli miałoby zależeć to wyłącznie ode mnie to wyraziłabym stanowczy sprzeciw. Nie wyobrażam sobie takiej inwestycji w mojej wsi – mówi jedna z mieszkanek Mokrej.

Podobnego zdania jest także mieszkaniec wsi Żelazna, który nie chciałby takiej inwestycji w swojej miejscowości.

Jacek Staryga, prezes przedsiębiorstwa komunalnego, świadczącego usługi pogrzebowe pytany o szansę realizacji takiej inwestycji powiedział: – Przede wszystkim, jeśli ktoś ma nadwyżkę pieniędzy to zapraszam do Skierniewic. A już zupełnie poważnie, uważam, że na chwilę obecną to jest nietrafiony pomysł.
Zarządzający wskazuje kilka powodów, dla których, w jego ocenie, obecnie budowa krematorium na tym terenie nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

– Aktualnie w całym powiecie nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na tego typu usługi. Mamy podpisaną umowę z krematorium w Łodzi i w tym momencie takie rozwiązanie w pełni zaspakaja nasze potrzeby – mówi Jacek Staryga.

Budowa krematorium na terenie powiatu skierniewickiego? To jeszcze nie ten czas.

Jacek Staryga, prezes firmy pogrzebowej Ars

– Monitoruję tę sprawę od kilku dobrych lat i muszę przyznać, że centralna Polska pod tym względem jest nietypowa. W innych częściach naszego kraju zainteresowanie usługami krematoryjnymi jest coraz większe – przyznaje prezes.

Jacek Staryga ograniczone zainteresowanie usługą tłumaczy względami społecznymi. W powiecie skierniewickim żyją ludzie, którzy doskonale  pamiętają okrutne czasy drugiej wojny światowej. Są jeszcze względy praktyczne – na cmentarzach w naszym regionie  nie brakuje miejsc do pochówku. Inna rzecz, że w Polsce nie ma możliwości dowolnego dysponowania prochami osoby zmarłej. Urna musi znaleźć się na cmentarzu. Kwestię symbolicznego rozsypania popiołów osoby bliskiej ustawodawca reguluje wprowadzając tzw. łączki pamięci, które znajdują się… w granicach cmentarza (o ile zorganizuje je administrujący nekropolią a zgodę wyrażą służby sanitarno-epidemiologiczne).

O sprawę zapytaliśmy także radnych. Samorządowcy przyznają, że dyskusję na temat posadowienia podobnej działalności na terenie gminy warto przeprowadzić już dziś, by w razie pojawienia się inwestora nie doszło do protestów społecznych.

– Jesteśmy w trakcie dyskusji nad 30 uwagami mieszkańców wniesionych do studium  uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy, dlatego osobiście zapytam urbanistkę również o tę sprawę – przyznaje Witold Baranowski, przewodniczący rady gminy Skierniewice.
Studium to dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania dla tego obszaru.

Radny wskazuje także kilka tematów, które budzą kontrowersję, a plany inwestorskie napotykają na opór społeczny. Chodzi tu m.in. o powstanie sortowni śmieci, budowę oczyszczalni, czy też plany przedsiębiorców budowy przemysłowych chlewni.

– Jeśli istnieje możliwość zabezpieczenia odpowiedniego miejsca na terenie naszej gminy to powinniśmy działać już dziś – podkreśla przewodniczący.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Renata 2 4 miesiące temuocena: 100% 

  Jestem jak najbardziej za. Takie usługi są potrzebne. Sama chcę być po śmierci spalona. A więc w 100% popieram.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~dxewee 1 4 miesiące temuocena: 80% 

  Wszyscy produkują śmieci ale nikt nie chce obok wysypiska, wszyscy chcą byc kremowani ale nie chcą obok krematorium, gdzie sto musi byc wybudowane nikt zwłok na sciezyc wysylal nie bedzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

gm.Skierniewice

Wójt bez wotum zaufania

Szkoła w Żelaznej ma swój sztandar

OSP Mokra Lewa wygrywa w gminnych zawodach

Płomienie w Bolimowskim Parku. Zapalił się...

Wiata wolna od bohomazów

Gminny Dzień Dziecka w Dębowej Górze

Rozkradli ogrodzenie boiska. Wójt wyznaczył...

Święto Rodziny w Strobowie

Ruszyli w teren sprzątać gminę Skierniewice