Skierniewiczanie solidarni z Ukrainą. Rusza pomoc

(fot. Joanna Młynarczyk)

Zbiórka potrzebnych produktów, zabezpieczenie miejsc noclegowych dla migrantów z Ukrainy oraz uruchomienie specjalnego numeru telefonu. W Skierniewicach ruszyła pomoc dla przyjaciół z Ukrainy. Z mieszkańcami spotkał się prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, który poinformował o formach pomocy.

W Skierniewicach został utworzony zespół, który będzie zajmował się uciekającymi przed wojną obywatelami Ukrainy.

Utworzyliśmy w mieście zespół, złożony z naszych służb, pracowników urzędu, który będzie zajmował się osobami, przyjeżdżającymi z Ukrainy. Całodobowo, również w nocy, czynny będzie telefon, pod którym będzie można uzyskać informacje, w jaki sposób pomóc ofiarom wojny – mówił prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Całodobowy numer telefonu 885 909 902 obsługiwany jest przez Referat Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych.

Osoby przyjeżdżające z Ukrainy, w pierwszej kolejności poddawane będą wymazom na covid-19 w szpitalu. Następnie kierowane będą do punktów pomocy. Miejsca utworzono m. in. w Hotelu Start, ośrodku Grabskie Sioło, w akademiku Uczelni im. S. Batorego.

Ponadto zwracam się do państwa z prośbą, jeżeli ktoś ma możliwość przyjęcia osób pod swój dach, o zgłaszanie tego do naszego punktu przy ul. Senatorskiej – mówił prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Baza deklaracji powstaje w Urzędzie Miasta Skierniewice. Składać je można mailowo na adres ukraina@um.skierniewice.gov.pl.

Osoby, które przyjadą, mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną, a jeżeli będą chciały podjąć pracę, też będą miały taką możliwość bez dodatkowych procedur. Chcemy pomagać wszystkim osobom, które w mieście się zjawią. Na dziś, jesteśmy w stanie przyjąć nawet 400 osób – mówił prezydent.

W sobotę (26.02) od godz. 16.30, podczas urodzin miasta, na rynku, zostanie uruchomiona specjalna zbiórka rzeczy dla obywateli z Ukrainy. Będzie ona kontynuowana w ośrodku OSiR przez wolontariuszy i harcerzy przez cały tydzień, łącznie z niedzielą w godz. 8 – 16.

Nie ma twardzieli w tej sytuacji, wszyscy jesteśmy wrażliwi, a jako skierniewiczanie zakochani w pomaganiu, dlatego bardzo proszę o włączenie się do pomocy – apelował prezydent. – Nie wiemy, ile osób będzie potrzebowało pomocy, ale jestem przekonany, że dajemy dobry przykład innym samorządom w kraju – dodał.

Z naszej historii pamiętamy, co to znaczy okupacja, oboje z synem pracujemy z ludźmi z Ukrainy, widzę ich płacz, strach, przeżywam to bardzo, jesteśmy solidarni z Ukrainą, musimy pomóc naszym przyjaciołom – mówi wzruszona pani Marzena.

Zbiórka produktów dla Ukrainy

Na skierniewickim rynku wystartuje zbiórka produktów, które będą dostarczone specjalnym transportem do naszego partnerskiego miasta Łubnie na Ukrainie. Na liście potrzebnych artykułów znajdują się produkty spożywcze, środki czystości, medykamenty, koce i śpiwory.

Produkty spożywcze: konserwy mięsne, rybne, pasztety, słoiki z gotowymi daniami, kawa, herbata, produkty wysokoenergetyczne (batony, czekolada, chrupkie pieczywo, woda mineralna, posiłki mleczne dla dzieci, mleko), produkty węglowodanowe (makarony, kasze, ryże, olej);

Medykamenty: środki opatrunkowe, koce, śpiwory, ręczniki, podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na biegunkę;

Środki czystości i higieniczne: małe pojemniki płynów, mydła w kostkach, papier toaletowy, ręczniki papierowe, podpaski, środki czystości, pieluchy;

Środki przetrwania: ciepłe koce, karimaty, śpiwory.

Wszystkie zebrane produkty można dostarczać do Hali OSiR przy ulicy Pomologicznej, gdzie będzie znajdował się centralny magazyn zbiórki. Produkty w marketach będą zbierali także harcerze ze skierniewickiego Hufca ZHP. Pomocowe produkty będzie można dostarczyć także na skierniewicki rynek w sobotę od godziny 16.30.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Czrny 4 11 miesięcy temuocena: 100% 

  A ubranka dla małych dzieci, łóżeczko też może być??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Admin 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Koci-wąs jeszcze nie pomaga?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kik 2 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Wróciłem dzisiaj z zagranicy. Dostałem kwarantannę. Ukrainiec kwarantanny nie dostanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lukasz 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Strzelali do Ciebie? Wybuch rakiety zniszczył Twój dom?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W weekend zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej...

Skierniewicki browar Strakacza ożyje w piwnicy

20. Kolędowanie w gminie Głuchów

Blisko 13 500 złotych dla Natalii

Zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Izu Ugonoh gościem w Academii Gorila

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na...

Maluchy w Skierniewicach mają swój bal

Śmierć kierowcy. Uderzył w transformator