– Rodzice informują, do której klasy dziecko chodziło w ukraińskiej szkole. Ostatecznie jednak to dyrektor szkoły zdecyduje, na jakim poziomie uczeń się znajdzie. Może się zdarzyć, o czym informujemy, że w Polsce dziecko zostanie cofnięte do niższej klasy. Mamy to rozumieją – podkreśla Iwona Górniak, naczelnik wydziału oświaty miejskiego ratusza. Na zdj. od lewej Zofia Ulińska oraz Iwona Górniak z wydziału oświaty urzędu miasta.

– Rodzice informują, do której klasy dziecko chodziło w ukraińskiej szkole. Ostatecznie jednak to dyrektor szkoły zdecyduje, na jakim poziomie uczeń się znajdzie. Może się zdarzyć, o czym informujemy, że w Polsce dziecko zostanie cofnięte do niższej klasy. Mamy to rozumieją – podkreśla Iwona Górniak, naczelnik wydziału oświaty miejskiego ratusza. Na zdj. od lewej Zofia Ulińska oraz Iwona Górniak z wydziału oświaty urzędu miasta. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

– Zależy nam, by ułatwić dzieciom szybką adaptację, dyrektorzy, decydując o skierowaniu dziecka do danej klasy, wezmą pod uwagę jego poziom wiedzy – podkreśla Iwona Górniak, naczelnik wydziału oświaty miejskiego ratusza. Urzędnicy zbierają deklaracje rodziców, którzy chcą posłać dzieci do polskich szkół.

Mali Ukraińcy mają zagwarantowane minimum dwie godziny bezpłatnej nauki języka polskiego w szkole w tygodniu. W prawie oświatowym przewidziane są również zajęcia wyrównawcze, podciągające w nauce z przedmiotów, w których uczeń ma braki.

Transport dzieci do szkoły będzie zorganizowany przez miasto. W szkole Ukraińcy otrzymają posiłek, będą mogli uczestniczyć w zajęciach w świetlicy. Miasto szuka również miejsc w przedszkolach i miejskim żłobku dla najmłodszych. Ukrainki w chwili, gdy nie będą musiały martwić się opieką nad dziećmi, będą mogły podjąć działalność zawodową.

– Prawdopodobnie dzieci do szkoły pójdą od poniedziałku. Najbliższe dni to czas, by się na to przygotować, dopełnić formalności. Mamy nie będą musiały iść do szkoły z dziećmi, o opiekę i dowóz zadba samorząd – informuje Iwona Górniak.

Nauczyciele w skierniewickich szkołach mają doświadczenie pracy z obcokrajowcami. Dzieci z Ukrainy uczą się w Szkole Podstawowej nr 1 i 2. W „Dwójce” uczy się siedemnaścioro dzieci pochodzenia ukraińskiego, dwanaścioro w „Jedynce”, w pozostałych placówkach są pojedyncze przypadki, gdzie uczeń jest obcokrajowcem.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Miasto wychodzi z kolejnym wsparciem dla obywateli Ukrainy. Ruszają zapisy do skierniewickich szkół dla dzieci i młodzieży. Migranci mogą liczyć również na pomoc specjalistów. 

Skierniewickie szkoły są gotowe na przyjęcie ukraińskich uczniów. Oferują przy tym pomoc psychologów, terapeutów i pedagogów. Przesyłamy garść niezbędnych informacji dla rodziców i dzieci przybywających z Ukrainy [TUTAJ] 

  • Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych placówkach jest nieodpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. 
    • Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Szkoła może także tworzyć tzw. Oddziały przygotowawcze.
    • Uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania. 
    • Uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m.in. Przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych. 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Nick 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Przy przyjęciu do szkoły dziecko powinno przejść test na HIV ponieważ dzieci z Ukrainy przy przyjęciu do szpitala co trzeci wynikma wynik pozytywny o tym się jakoś nie mówi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Skier 2 ponad rok temuocena: 92% 

  Czy Uniaa,w której jesteśmy ,daje na to środki? Pomoc należy się bezwzględnie...,ale mam nadzieję,że dla naszych dzieci nie zbraknie miejsc w przedszkolach,bo przecież od lat jest problem ..czy będą tworzone dodatkowe oddziały przedszkolne??? Kto to finansuje?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lik 1 ponad rok temuocena: 75% 

  Zdalnie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

"Bycie życzliwym daje satysfakcję" - mówią...

Tu się gra dla bezdomniaków

Biurowiec Zatry zostanie wyburzony

Wernisaż wystawy fotograficznej "JesteśMy"

457 podpisów pod petycją przeciwko budowie wieży...

Morsowali i "przełamywali lody", żeby zachęcić...

ŁÓDZKIE NA PLUS

Tragiczny weekend. Pożar domu w Strobowie

Śmiertelne potrącenie na pasach w Skierniewicach

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA