W tej gminie wracają do wspierania sołectw

(fot.screnn/ugsadkowice)

Gmina Sadkowice wraca do wspierania lokalnych inicjatyw. Radni zdecydowali o utworzeniu funduszu sołeckiego. Samorząd wybrał inną drogę niż gmina Rawa Mazowiecka, gdzie mimo niezadowolenia sołtysów nie wyodrębniono środków dla wsi.

W ostatnich latach gmina Sadkowice nie miała środków na fundusz sołecki.  Urzędnicy przekonywali, że wszystkie środki muszą przeznaczyć na dokończenie kilkumilionowej inwestycji.


– Pomysł  wyodrębnienia funduszu nie był przez nas zaniechany do końca. Czekaliśmy na zakończenie budowy wodociągu – mówi Karolina Kowalska, wójt gminy Sadkowice. – Teraz radni zdecydowali na przywrócenie funduszu. Będziemy zbierać wnioski i zobaczymy, czego sołectwa oczekują.


Na sesji Rady Gminy Sadkowice (22.03) podjęto uchwałę o utworzeniu funduszu. To jednak nie oznacza, że środki do sołectw trafia już w tym roku.


– Do końca września będą wpływać wnioski, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Ile będzie środków na fundusz, tego dowiemy się w czerwcu. W poprzednich latach było to 500 tysięcy złotych, dlatego przypuszczam, że obecnie będzie trochę powyżej – dodaje wójt.


Nie dziwi, że sołtysi informację o powrocie do finansowania inicjatyw wsi przyjęli z aprobatą. Marlena Banasiewicz, sołtyska Lewina przypuszcza, że jej  sołectwo będzie starało się o środki na utwardzenie dróg. Taka była też na sesji sugestia władz gminy. Nawet w sołectwie Sadkowice nie brakuje dróg do utwardzenia.


– Chociażby droga, na którą mówimy obwodnica Sadkowic. Od strony Białej Rawskiej można nią dojechać do szkoły. Być może pokusimy się o utwardzenie drogi nawierzchnią cementową. Najpierw jednak odbędzie się zebranie mieszkańców i oni zdecydują na co chcą przeznaczyć środki – podkreśla Regina Redlisiak, sołtyska Sadkowic.


Sołtyska Pilaw i jednocześnie radna Edyta Szymańska już wcześniej upominała się o fundusz.


– Jestem bardzo zadowolona z przyjętej uchwały. Pieniądze oczywiście przeznaczymy na zakup kruszywa na drogę. Przez dwa lata, gdy nie było funduszu, droga przez naszą wieś uległa znacznemu pogorszeniu – mówi Edyta Szymańska.

W gminie Rawa Mazowiecka
Rada Gminy Rawa Mazowiecka postanowiła nie tworzyć funduszu sołeckiego. Sesja (25.02) z udziałem sołtysów była burzliwa. Aby ostudzić emocje i podjąć uchwałę konieczne było przerwanie sesji. Część sołtysów chciało przywrócenia funduszu, aby wsie nie były uzależnione tylko od budżetu gminy. Większość radnych była przeciwna. Zdaniem wójta Michała Michalika przeznaczanie środków sołeckich na utwardzanie dróg kamieniem, to nietrafiony pomysł. Jego zdaniem, gdyby zliczyć  środki przeznaczane przez lata na takie prowizoryczne naprawy, to często wystarczyłoby na utwardzenie drogi asfaltem. Zdaniem władz gminy wsie mogą pozyskiwać też środki z innych źródeł.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA