z powiatu

Maków

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 kwietnia 2022 | 10:44 komentarzy 1
Technologia pasywna, to wyższy poziom sztuki budowlanej.

Technologia pasywna, to wyższy poziom sztuki budowlanej. (fot. Beata Pierzchała)

Rekordowy pod względem wydatków inwestycyjnym był 2020 rok, wtedy Maków wydał ponad 20 milionów złotych na około dwadzieścia różnych zadań. To w tamtym roku budowana była hala sportowa, droga w Słomkowie i nowa siedziba urzędu gminy. Czy decyzja o nowoczesnej siedzibie była słuszna?

Nowoczesny budynek budzi podziw. Technologia pasywna, to wyższy poziom sztuki budowlanej. Tu liczy się nie wygląd zewnętrzy i estetyka wnętrz, ale przede wszystkim zastosowane rozwiązania, które powodują, że budynek ma być ekologiczny i energooszczędny. Grupa Eko-Energia, której powierzono nie tylko budowę, ale także zaprojektowanie obiektu zastosowała odnawialne źródła energii, na przykład gruntowy wymiennik ciepła, pompę ciepła typu powietrze-woda, czy instalację wentylacji mechanicznej, ale także gazowy kocioł kondensacyjny. Co przy obecnych cenach gazu może być nieco kłopotliwym źródłem ciepła. Czy w starym urzędzie było taniej?

– Pierwsze podsumowania dotyczące wydatków na ciepło będziemy znali w maju, ale właściwie trudno jest porównać oba budynki – mówi wójt Jerzy Stankiewicz. – Po pierwsze kubaturowo są znacząco różne. Nasz nowy urząd ma 1161 mkw., a stary budynek miał o połowę mniejszą powierzchnię. Tam paliliśmy węglem, tutaj jest ogrzewanie gazowe i grawitacyjne. Jednak gdyby porównać jakość i funkcjonalność obu obiektów, to nasza poprzednia siedziba wypadłaby bardzo blado. Co należy podkreślić, wybudowanie nowego urzędu kosztowało nas tak naprawdę około 120 tys. złotych, bo tyle własnych pieniędzy musieliśmy zaangażować. Reszta to dotacje, w tym 3,812 mln złotych z Unii Europejskiej, 3,150 mln złotych to Program Inwestycji Strategicznych, a 533 tys. złotych to Fundusz Inwestycji Samorządowych.

 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu "Głosu" z 21 kwietnia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Stopa procentowa 1 2 miesiące temu

  Co za bzdury. Lepiej niech powiedzą ile wzrosły koszty zaciągniętego kredytu. Warto o to zapytać. Dopiero wtedy wyjdzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Maków

Podstawówka w Pszczonowie wreszcie ma sztandar

Wianki w Makowie. Było magicznie i... smacznie

11 milionów złotych na wspólną inwestycję...

Dzień rodziny w Jacochowie

Auto zawisło na ogrodzeniu. Jedna osoba w szpitalu...

Rodzinny piknik w Woli Makowskiej

Wyjątkowy dzień dla dzieci i ich rodzin

Mieszkańcy Jacochowa dbają o las, choć czasem...

Pierwsza komunia w Pszczonowie