– Nie ma miejsca na obrazie, którego nie dałoby się poprawić, ja zawsze będę miał przy nim co robić – mówi Ireneusz Rolewski. Dodaje, że każda kopia powinna mieć w sobie elementy autora, nie mniej jednak w „Bitwie” widzi miejsca, które wymagają szlifu.

– Nie ma miejsca na obrazie, którego nie dałoby się poprawić, ja zawsze będę miał przy nim co robić – mówi Ireneusz Rolewski. Dodaje, że każda kopia powinna mieć w sobie elementy autora, nie mniej jednak w „Bitwie” widzi miejsca, które wymagają szlifu. (fot. Joanna Młynarczyk)

Kopia „Bitwy pod Grunwaldem”, której autorem jest Ireneusz Rolewski, a która powstaje w Skierniewicach, szykuje się w pierwszą podróż poza miasto. Obraz w maju ma trafić do biblioteki wojewódzkiej w Lublinie.

Po ekspozycji w hali OSiR kopia dzieła Jana Matejki wróciła do pracowni na ul. Grzybową.

W hali sportowej mogłem zobaczyć obraz po raz pierwszy z odległości, mogłem przygotować poprawki – przyznaje Ireneusz Rolewski, autor kopii „Bitwy pod Grunwaldem”. – Zleżało mi głównie na dopracowaniu łączeń płótna. Niedoskonałości te dostrzegłem dopiero z pewnej odległości i mogłem się przyjrzeć jak to niedopracowanie wpływa na całość. Teraz rażące miejsca staram się poprawić – mówi artysta.

Jak przyznaje, swojej pracy poświęca dużo czasu, bowiem jest plan, by pod koniec maja obraz ruszył w drogę, by opuścił Skierniewice.

Jeśli obraz ma podróżować, to zależy mi, żeby był w pełni dopracowany, by był wierną kopią dzieła Matejki, które ze względu na zły stan już nigdy nie opuści Muzeum Narodowego w Warszawie

– mówi Irek.

Przyznaje jednocześnie, że nigdy nie będzie usatysfakcjonowany ze swojej pracy w pełni.

Jak w jednym miejscu zrobię poprawkę, to wchodzi ona w relację z innymi elementami obrazu i znów widać różnicę – zwraca uwagę.

Prawdopodobnie „Bitwa” pojedzie najpierw do Lublina, gdzie w połowie czerwca miałaby być eksponowana w bibliotece wojewódzkiej, a następnie ma być prezentowana w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, w województwie warmińsko-mazurskim.

Kontaktowali się ze mną pracownicy muzeum Grunwaldu i być może po Lublinie pojedzie właśnie tam – mówi Ireneusz. – Mój obraz miałby uświetnić otwarcie nowej powierzchni muzeum – kilkutysięcznometrowej hali wystawienniczej. To okazja, by został zaprezentowany w profesjonalnym oświetleniu. Taki jest plan na wrzesień – zapowiada.

Artysta dodaje, że będzie jeździł za obrazem i pełnił funkcję jego przewodnika.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 2 miesiąc temuocena: 100% 

  ❤️ ❤️ ❤️

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Irek Roleski to wyjątkowy " PUBLIC RELATIONS '" Skierniewic ! Prezydent miasta wraz z radą powinni zadbać aby był związany ze Skierniewicami artysta miał swój stały apartament w Skierniewicach. Mieliśmy przecież w Skierniewicach " PIERWSZĄ KRÓLOWĄ POLSKI " ! Dominikę Wolanowską , którą ciamajdy jak np. firma mirbud , samorząd nie wykorzystały do budowania własnego wizerunku , regionu i społeczności lokalnej .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego...

Wystartowała wakacyjna Zumba Fitness!

Naleśniki z domową konfiturą i barokowa muzyka...

Ruszyli. Niemal 200 zuchów i harcerzy wyjechało...

Żłobek i przedszkole na wakacje. Miejsc brak!

Centralny Port Komunikacyjny przedłuża...

Klub Ustronie w nowej siedzibie

Lubią się przebierać i dobrze czują się przed...

Umowa podpisana. Mirbud przebuduje miejski stadion...