społeczeństwo

oświata

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 czerwca 2022 | 14:01 komentarzy 1
– Zwierzęta nie mogąc wydostać się z butelki giną śmiercią głodową, a gdy napiją się
roztworu, nierzadko chemicznego, umierają w ogromnych cierpieniach. Ludzie powinni to
sobie uświadomić, zanim wyrzucą butelkę w lesie – zwraca uwagę Kinga Nowak z ZPKWŁ – Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

– Zwierzęta nie mogąc wydostać się z butelki giną śmiercią głodową, a gdy napiją się roztworu, nierzadko chemicznego, umierają w ogromnych cierpieniach. Ludzie powinni to sobie uświadomić, zanim wyrzucą butelkę w lesie – zwraca uwagę Kinga Nowak z ZPKWŁ – Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. (fot. arch.)

Letni sezon turystyczny w pełni. Spragnieni odpoczynku od miejskiego zgiełku, pooddychania świeżym powietrzem, wytchnienie znajdujemy w lesie. Niestety, wizyty te wiążą się z pozostawieniem po sobie dużych ilości śmieci. Porozwalane odpady powodują nie tylko zły efekt estetyczny, ale mogą szkodzić i ranić zwierzęta, które po zjedzeniu resztek z opakowania mogą się zatruć. Jednak dla większości organizmów, śmieci z opakowań stanowią śmiertelną pułapkę.

– Dzieciom wpaja się od najmłodszych lat, że szklana butelka porzucona w lesie może wywołać pożar, ale rzadko mówi się o tym, że ta sama butelka może doprowadzić do uśmiercenia zwierzęcia, a nawet setek zwierząt, najmniejszych mieszkańców lasu – zwraca uwagę Kinga Nowak z ZPKWŁ – Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wraz z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego realizuje projekt: „Śmiertelność bezkręgowców w odpadach porzuconych przez ludzi na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego”. Zebrane dane posłużą publikacji w międzynarodowym czasopiśmie.

To duża sprawa badawcza – mówi o projekcie Kinga Nowak, pracownik OT BPK.

Pani Kinga wraz z doktorem Radomirem Jaskułą i zespołem pracowników parku, przez cały rok, systematycznie każdego miesiąca, zbierali na dwunastu wybranych stanowiskach leśnych w parku odpady opakowaniowe – butelki plastikowe i szklane, puszki, kartony po sokach i inne opakowania z wąskim wlotem, stanowiące pułapkę dla zwierząt.

Zbieraliśmy te odpady w tych samych miejscach i okazało się, że co miesiąc śmieci z powrotem się tam pojawiały. Mimo, że były świeże, to w zasadzie w 50 – 70 procentach zajęte były przez jakieś organizmy – tłumaczy Kinga Nowak.

Ludzie porzucają bowiem często odpady z resztką płynów. Najczęściej są w nich słodkie napoje, które zapachem zwabiają spragnione, poszukujące wody zwierzęta. Podczas badania zbierane były opakowania po sokach, napojach, ale też dużo bardziej niebezpieczne odpady jak opakowana medyczne, leki, substancje toksyczne – oleje, farby, lakiery, rozpuszczalniki.

Te odpady powinny być odpowiednio zutylizowane, bo to duże zagrożenie dla środowiska – zwraca uwagę pracownik parku.

Pracownicy OT BPK z każdego z opakowań wysypywali zawartość, wylewali znajdujący się tam płyn i liczyli organizmy. Wyciągane były m. in. żuki leśne, biegacze, komary w różnej formie rozwojowej, osy, szerszenie, muchy, mrówki, pająki, bardzo dużo ślimaków, ale zdarzały się też kręgowce, dużo większe zwierzęta jak: jaszczurki, myszy, nornice, ryjówki. Nierzadko wśród padłych zwierząt były gatunki chronione czy chociażby zapylacze. Niezależnie od gatunku zwierzęcia, po zjedzeniu lub wypiciu przez niego resztek, ten nie mogąc się wydostać, umierał, a następnie zwabiał do środka kolejne zwierzęta. Mimo, że badania nie zostały jeszcze podsumowane, pracownicy OT BPK straty liczą w tysiącach organizmów.

W jednej puszce, butelce potrafiło zmieścić się kilkaset owadów – podkreśla Kinga Nowak. – W sumie tysiące istnień ginie przez nas zupełnie bez sensu – dodaje.

Miłośniczka przyrody zwraca uwagę, że w rezerwatach przyrody, miejscach ściśle chronionych, najbardziej cennych, wcale śmieci nie jest mniej.

Mimo, że rezerwaty są obszarami ustawowo chronionymi, na które obowiązuje zakaz wstępu, ludzie wchodzą tam i równie mocno śmiecą – słyszymy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Mieszkaniec powiatu 1 ponad rok temu

  Też mnie to irytuje co ludziom daje to wyrzucanie smieciw las. Dla szpanu to robią czy co? Gorzej sie zachowują nie zwierzęta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Prawdy, mity i pytania o CPK. Spółka CPK zaprasza...

Młodzi chcą rządzić

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Prace przy budowie stadionu miejskiego na ostatniej...

Ira i Ania Dąbrowska na świątecznej scenie

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Barwna parada przeszła ulicami miasta

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA