z miasta

Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 lipca 2022 | 11:58 komentarzy 21
Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego rynku

Udostępnione nam projekty to scenariusze realizacji oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Pierwsza jest w zasięgu finansowym miasta, na realizację nie będzie trzeba czekać długo. Druga to projekt-marzenie, zakładający również zmianę stworzenie nowej fontanny w sercu miasta, alei drzew poprowadzonych wzdłuż kamienic. Decydując się na realizację tego projektu, samorząd odsunie zieloną rewolucję o przynajmniej kilka lat.

Urząd Miasta Skierniewice ma do dyspozycji dwie koncepcje przygotowane przez projektantów. Zakładają one zwiększenie funkcjonalności i atrakcyjności rynku poprzez stworzenie zielonych przestrzeni z drzewami, nasadzeniami i elementami małej architektury. Plany wymagały uzgodnień z konserwatorem zabytków. Założenie z jednej strony koresponduje z historycznym charakterem miejsca, z drugiej pozwala na funkcjonalne jego wykorzystanie - jako przestrzeni do organizowania kulturalnego i społecznego życia miasta – informuje ratusz.

Wykonano koncepcje w dwóch wariantach A i B. Wariant A jest rozwiązaniem kompletnym natomiast wariant B ze względu na skalę przedsięwzięcia jest podzielony na dwa etapy B ‘pośredni’ i B ‘docelowy’. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w programie funkcjonalno-użytkowym w chwili obecnej możliwa jest realizacja Wariantu A lub B ‘pośredniego’. Wariant B ‘docelowy’ jest kontynuacją wariantu B ‘pośredniego’ i może być zrealizowany w późniejszym terminie.

00000000000

WARIANT B (docelowy)

Wariant B (docelowy)

Wariant B (docelowy)

To rozwiązanie umożliwia podzielenie całej inwestycji na etapy. W pierwszej kolejności koncepcja zakłada pozostawienie istniejącej fontanny wraz z przylegającym placem oraz zaprojektowanie okalającej z trzech stron zieleni niskiej i wysokiej. Zasadniczą różnicą w stosunku do wariantu A jest sposób rozwiązania komunikacji pieszej poprzez poprowadzenie jej w formie alei z drzewami po obu stronach, co zwiększy poczucie kameralności oraz zapewni odpowiednio dużo cienia w upalne dni. Wariant ten posiada też więcej powierzchni zielonych, co przekłada się na liczbę drzew.

Koncepcja ta jest przystosowana do dalszej rozbudowy w późniejszym etapie. Realizacja tej wersji zakłada, że ponad 800 mkw. rynku będzie można przekształcić w przestrzeń zieloną, na której posadzonych zostanie w sumie 47 drzew.

00000000000

WARIANT A

Wariant A

Wariant A

Koncepcja zakłada częściową rozbiórkę istniejącej nawierzchni placu z kostki kamiennej w celu zagospodarowania tej przestrzeni zielenią średnią i wysoką oraz nowymi wygodnymi posadzkami z płyt granitowych. Wzdłuż projektowanych ciągów pieszych planowane jest ustawienie ławeczek, stojaków rowerowych oraz niskich donic z roślinnością sezonową. Powyższe plany zakładają utrzymanie istniejącej fontanny wraz z przylegającą posadzką oraz ich częściowy remont. W ramach proponowanego rozwiązania ponad 630 mkw. rynku zostanie przekształconych w przestrzeń zieloną, a na głównej płycie zasadzone zostaną ponadto 34 drzewa.

00000000000

WARIANT B (pośredni)

Wariant B (pośredni)

Wariant B (pośredni)

Rozwiązania zawarte w wariancie B znacząco różnią się od założeń zawartych w wariancie A, dlatego podzielono go na dwa etapy realizacji. Pierwszy etap zwany wariantem B ‘pośrednim’ podobnie jak wariant A przewiduje pozostawienie istniejącej fontanny wraz z przylegającym placem oraz doprojektowanie okalającej z trzech stron zieleni niskiej i wysokiej. Zasadniczą różnicą w stosunku do wariantu A jest sposób rozwiązania komunikacji pieszej a mianowicie poprowadzenie jej w formie alei z drzewami po obu stronach co zwiększy poczucie kameralności oraz da większą ilość cienia w upalne dni. Wariant ten posiada też więcej powierzchni zielonych co przekłada się na większą ilość drzew.

W wariancie B przewiduje się wyniesienie płyty rynku wzdłuż ulic równoległych do elewacji południowej i północnej przy zastosowaniu wysokiego krawężnika uniemożliwiającego parkowanie z lokalnymi obniżeniami dla ruchu pieszego. Wariant jest przystosowany do dalszej rozbudowy w późniejszym etapie. Forma placu i wynikająca z niej lokalizacja chodników oraz głównych nasadzeń umożliwia dalszą rozbudowę w sposób kontrolowany i zamierzony bez konieczności rozbiórki wcześniej wykonanych elementów założenia – zastrzega przygotowujący opracowanie.

00000000000

Stan aktualny vs przedstawione warianty w liczbach

Co mamy dziś:
48 – miejsca postojowe
0 m kw. – zieleń istniejąca
15 szt. – drzewa istniejące
2 872 m kw. – posadzka placu

Wariant A zakłada:
41 – miejsc postojowych
631 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
34 szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
1 173 m
kw. – projektowana posadzka placu

Wariant B zakłada:
38 – miejsca postojowe
857 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
65 szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
3 813 m kw. – projektowana posadzka placu

Tzw. wariant B pośredni:
42 – miejsca postojowe
804 m kw. – pow. projektowanej zieleni
15 szt. – drzewa istniejące
47szt. – drzewa (nasadzenia) projektowane
995 m kw. – projektowana posadzka placu

00000000000

Prezentacja to także wyjście do dyskusji na temat projektu. Czekamy na Państwa spostrzeżenia, uwagi, komentarze. Najciekawsze opublikujemy na naszych łamach i nagrodzimy. Oczywiście przekażemy je również do ratusza. Korespondencję proszę kierować na adres: a.wojcik@glossk.pl. Uwagi można kierować wykorzystując tradycyjną korespondencję. Nasz adres pocztowy:

Redakcja „Głosu Skierniewic i Okolicy”. Ul. Reymonta 31/u15, 96-100 Skierniewice.

Obie koncepcje wraz ze szczegółowymi slajdami dostępne są na stronie internetowej skierniewickiego ratusza: www.skierniewice.eu.

00000000000

SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI

12 lipca o godz. 18.00 w holu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami, podczas którego będzie można szczegółowo zapoznać się z obiema koncepcjami oraz porozmawiać o proponowanych rozwiązaniach z projektantami.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 26

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

20Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Pytanie 20 ponad rok temuocena: 100% 

  Będzie normalna fontanna?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rozczarowany 19 ponad rok temuocena: 100% 

  Ktoś wziął kasę za narysowanie kilku drzew w paintcie, bo uslyszał, że motyw przewodni zmian to WIĘCEJ ZIELENI w rynku? Ambitnie, proszę podać z którego przedszkola dziecko wygrało. I co mieszkańcy będą robić, chować się pod tymi roślinami, czy chodzić w kółko, bo tam jest cień? Może w urzędzie ktoś pomyśli, bo za to bierze w końcu nasze pieniądze, by ten rynek zachęcał mieszkańców do wyjścia z domu i spędzenia miło czasu. Chlubimy się instytutami - przyjezdni mają szansę się dowiedzieć poza Świętem Krzaka? Może jakiś lokalny akcent, ławki z zadaszeniem w kształcie owoców itp, ogródki z muzyką, coś ciekawego do jedzenia. Na chwilę obecną rynek: w ciągu dnia to sauna latem, klepisko zimą, a wieczorami miejsce spotkań amatorów napojów wyskokowych i młodzieży dorzynającej auta rodziców - gdzie jest straz miejska? Aaa, parkingowi sprawdzają tylko bileciki za dnia. I tak dobrze, że w ramach projektu nie powstanie rondo w rynku, bo już tam jest namiastka ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ktoś 18 ponad rok temuocena: 100% 

  A kiedyś był piękny rynek.. poza tym to zero cienia będzie z tego, a kiedyś z wierzb był cień. Tragedia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 17 ponad rok temuocena: 100% 

  Projekt tragedia, a już myślałam , że rynek będzie piękny jak kiedyś .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ja 16 ponad rok temuocena: 11% 

  Jaki piękny kiedyś? Wierzby korzeniami rozrywające chodniki z lumpami rzygającymi na około? Nie dzięki. Rynek jest taki jak rynki w każdym mieście i jak kiedyś. Obok jest park 5 minut piechotą :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kaz 15 ponad rok temuocena: 100% 

  Te nowe koncepcje zawierają założenie placu zebrań przed ratuszem. Dla utrzymania tych wszystkich głośnych imprez.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nick 14 ponad rok temuocena: 100% 

  Porażka, najpierw wszystko wycieli, a teraz chcą na nowo sadzić. A były takie cztery duże wierzby i co one komu przeszkadzały.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~betonoza 13 ponad rok temuocena: 100% 

  Dramat. Przypomnijcie mi, kto głosował wtedy za wycięciem drzew i wybetonowaniem rynku?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~lila 12 ponad rok temuocena: 100% 

  Bogusz i Jaźdźyk

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kaz 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Śp. Prezydent Bogusz parł do tego projektu. Miało być nowocześnie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Viki 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Mnie to jedna rzecz interesuje, ile urząd zapłacił za te dwie "koncepcje", z których jedna przewiduje, że drzewa posadzić w jednym rzędzie, a druga, że w dwóch. Trzeba łebskiego architekta, żeby takie cuda wymyślić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Widzisz, nie dowiesz się. Współczesne dziennikarstwo nie pyta, nie drąży.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nika 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Nic nie przywróci uroku dawnego rynku z trawą , wysokimi wierzbami dającymi ogrom cienia, klombami róż i urokliwa fontanna...za te betonowy powinno być więzienie!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ziutek 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Cały ten plac powinien być obsadzony drzewami i tam dopiero alejki z ławeczkami gdzie będzie można posiedzieć w cieniu a nie kwadrat betonu ogrodzony drzewami. O jej masakra.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Roma 6 ponad rok temuocena: 95% 

  Wariant C Zmiana zarządzających miastem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wojciech 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Przydałyby się jakieś ławki, by posiedzieć w cieniu patrząc na oświetlony rynek. Ciekawe też jak się to sprawdzi w przypadku ewentualnych wydarzeń kulturalnych w środku miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wojciech 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Z drugiej strony od siedzenia w większym cieniu dłuższy czas jest park

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Megi 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Uwierzę jak zobaczę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Czyli cała "koncepcja" polega na tym, że zamiast niektórych "kwadratów" z kostki będą wstawione drzewa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pytanie 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Do Igor: Spodziewałem się koncepcji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Igor 0 ponad rok temuocena: 15% 

  A czego się spodziewałeś? Że drzewa w doniczkach będą lewitować?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Curry z kurczakiem

189 prac wpłynęło w tym roku na skierniewickie...

Siedmiu mistrzów łódzkiego w kadrze województwa

Za nami weekend z piłką w okręgu. Przed nami...

Zupa serowa

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Projekt "Połącz Kropki" - twórcza integracja w...

Medale i życiówki płotkarzy UKS Vis w stolicy

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA