interwencja

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 sierpnia 2022 | 17:44 komentarzy 1
Walka o słońce? Działkowicze zbulwersowani pomysłem zarządu

(fot.arch)

Regina Telega, prezes zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Konwalia” zapewnia: – Nie chcemy wyciąć drzew, naszym celem nie jest stworzenie ogromnego trawnika, to wielkie nieporozumienie. W czym rzecz? 120 działkowców otrzymało wezwanie zarządu ROD do – jak twierdzą – wycięcia drzew i dorodnych tui.

By przedstawić problem, na początek pomińmy kwestię – kiedy, zgodnie z prawem, wycinka drzew na własnej działce jest możliwa.

W minionym tygodniu do naszej redakcji zgłosili się działkowicze ROD Konwalia zbulwersowani planami zarządu ogrodu wycięcia wysokich nasadzeń na całym  obszarze. Poinformowali, że listownie otrzymali powiadomienia, że do końca sierpnia drzewa i dorodne tuje mają zostać usunięte.

Regina Telega, prezes Konwalii pytana o zamiary mówi: – Należy sprostować – nie wszyscy działkowcy odebrali korespondencję i nie jest prawdą, że zarząd żąda wycięcia wysokich nasadzeń w całym ogrodzie. Pani prezes zapewnia: – Jesteśmy rozsądnymi ludźmi, nikomu nie przyszłoby do głowy, uczynić z zielonego obszaru ogromnego trawnika pod miastem.

Z przekazanej nam przez ROD informacji wynika, że listy trafiły do 120 z 715 właścicieli ogrodów. Otrzymali ją tylko ci działkowcy, na których działkach „drzewa czy krzewy wchodzą w kolizje z linią energetyczną, zakłócają dobrosąsiedzkie stosunki i zasady współżycia społecznego”.

– Chodzi o sytuacje, gdy gałęzie drzew zaczepiają o linie energetyczne, w konsekwencji po każdym większym wietrze, czy burzy pojawiają się interwencje w związku z brakiem prądu. Sporną kwestią pozostają nasadzenia w granicach działek. Po pierwsze – żywopłoty, które posadzono przy alejach głównych, rozrosły się i w sytuacji, gdyby zaszła potrzeba wezwać straż pożarną, czy karetkę pogotowia, pojazdy ratunkowe miałyby problem z dojechaniem do miejsca zdarzenia – wykłada prezes ROD.

Druga rzecz to kwestia wysokości nasadzeń wzdłuż ogrodzeń między działkami. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 2 metrów.

– Tymczasem jest wiele działek, gdzie żywopłoty mają po 12 metrów. Nasza interwencja to również odpowiedź na regularnie otrzymywane zażalenia i prośby o interwencje ze strony członków ogrodu – słyszymy. – Działki są zacienione przez wysokie nasadzenia, a sąsiedzi nie są w stanie dojść po porozumienia. A przecież roślinność na jednych działkach, nie może być problemem dla właścicieli innych.

W korespondencji został wyznaczony termin – do końca sierpnia drzewa i żywopłoty mają zostać przez działkowców przycięte. Gałęzie drzew nie mogą zawadzać o linie energetyczne.

– Po tym czasie wynajmiemy firmę, która dokona zabiegów pielęgnacyjnych, kosztami zostaną obciążeni ci działkowicze, którzy wezwanie zarządy zignorują – mówi prezes Telega.

Wycinka drzew na działce

Co do zasady, wycinka drzew i krzewów na własnej działce odbywa się bez konieczności uzyskania zezwolenia, ani zgłoszenia. Ważne, aby pień drzewa na wysokości 5 cm nie przekraczał odpowiednich grubości. Rzecz nie dotyczy zabiegów pielęgnacyjnych roślin.

Konieczność uzyskania zezwolenia na wycinkę nie dotyczy – krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m kw. oraz roślinności pełniącej funkcje ozdobne, z wyłączeniem krzewów w pasie drogi  publicznej, na terenie nieruchomości  wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni.

Przy wycinaniu drzew należy również wziąć pod uwagę przepisy zakazujące niszczenia gniazd i siedlisk ptaków chronionych. Okres lęgowy zaczyna się 1 marca i kończy 15 października każdego roku. Oznacza to, że od 16 października 2022 r. do końca lutego 2023 r. można bezpiecznie wycinać drzewa. Dla poszczególnych gatunków okresy lęgowe są krótsze i trwają np. dla wróbla od lutego/marca do sierpnia, a dla jerzyka od maja do sierpnia.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, zakazuje się niszczenia gniazd oraz siedlisk lub ostoi, będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową (np. dzięcioł zielony, dzięcioł duży, dudek, wilga, sójka, kawka, gawron, wróbel, mazurek, pliszka, zięba, dzwoniec). Nie można usuwać lub uszkadzać gniazd czy umyślnie płoszyć, lub niepokoić ptaków w miejscach noclegu, w okresie lęgowym.

Zakaz usuwania gniazd nie dotyczy usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd z budek dla ptaków i ssaków;  gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Wolne słowo... Dobry żart 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Nieźle atakuje stary zarząd... Co roku wysyłane są takie pisma, ale jak pan, który ma dobre kontakty w prasie powie tak będzie prasa szkalować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu

Puchar Starosty Skierniewickiego Mirosława Beliny

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA