W gminie Słupia saldo migracji w 2021 r. przyjęło wartość ujemną: -11. Oznacza to, że więcej osób opuszcza gminę niż osiedla się na jej terenie.

W gminie Słupia saldo migracji w 2021 r. przyjęło wartość ujemną: -11. Oznacza to, że więcej osób opuszcza gminę niż osiedla się na jej terenie. (fot. Beata Pierzchała)

Spośród gmin w powiecie skierniewickim to w gminie Słupia mieszka najmniej osób, które pracują zawodowo. Największą część społeczności stanowią emeryci i dzieci. Jeśli dzieci zostaną w gminie Słupia, to tendencja starzejącego się społeczeństwa może się odwrócić. 

W 2021 roku liczba zamieszkujących na terenie gminy Słupia zmniejszyła się o 35 osób. Obecnie wynosi 2544 osób, w tym 1260 kobiet i 1284 mężczyzn. W wieku przedprodukcyjnym (15 lat i mniej) jest 211 dziewcząt i 254 chłopców. Na terenie gminy mieszka 708 kobiet i 851 mężczyzn w wieku produkcyjnym. Emeryci stanowią piątą część mieszkańców Słupi, w tym 341 kobiet i 179 mężczyzn.
W minionym roku narodziło się w gminie 29 dzieci, w tym 18 dziewczynek i 11 chłopców. Zmarło 41 osób, w tym 20 kobiet i 21 mężczyzn. To oznacza ujemny przyrost naturalny. Najbardziej zaludnionym sołectwem jest wieś gminna Słupia, na koniec 2021 roku zamieszkiwało ją 658 osób. Dla porównania, najmniej zaludniona jest miejscowość Marianów, mieszkają tam tylko 54 osoby.

– Liczba ludności w naszej gminie na przestrzeni okresu 2010-2021 ulega wahaniom – mówi wójt Mirosław Matulski. – Najbardziej „wyludniającą” się miejscowością jest Słupia. Wcześniej przeważnie notowaliśmy dodatni przyrost naturalny, ale w latach 2020-2021 nastąpiło tąpnięcie i jest na minusie. Społeczeństwo w gminie zaliczane jest do określanego mianem „starzejącego się”.

W gminie Słupia odnotowano jeden z wyższych spośród analizowanych gmin powiatu skierniewickiego udział osób w wieku przedprodukcyjnym i poprodukcyjnym oraz najniższy udział osób w wieku produkcyjnym. Oznacza to niekorzystne warunki dla gospodarki gminy pod względem pracujących i zdolnych do podjęcia zatrudnienia.
Na kształtowanie się liczby ludności ma również wpływ ruch migracyjny. W gminie Słupia saldo migracji w 2021 r. przyjęło wartość ujemną: -11. Oznacza to, że więcej osób opuszcza gminę niż osiedla się na jej terenie. Migrują najczęściej osoby młode, które chcą się kształcić lub szukają lepszej pracy,

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Słupia

Nowy, szkolny kompleks sportowy otwarty

Słoneczna niedziela w dożynkowym klimacie

Psioczą na wyremontowaną drogę

Łódzkie na PLUS

Nawałnica w powiecie. Nie było poszkodowanych

Hodowla trzody – o czym warto wiedzieć w tym...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA