– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. (fot. Karolina Sałkowska)

W bibliotece Pałacu Prymasowskiego w Skierniewicach podpisana została umowa na budowę Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych (CiZTO). Nowatorskie przedsięwzięcie warte jest ponad 40 milionów złotych.

Centrum zostało zaplanowane w strukturze Instytutu Ogrodnictwa − Państwowego Instytutu Badawczego jako miejsce funkcjonowania interdyscyplinarnych zespołów naukowych pracujących na rzecz rozwiązywania najbardziej istotnych i kluczowych dla produkcji ogrodniczej problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, takich jak susza hydrologiczna, zanieczyszczenia i erozja gleb, zwalczanie chorób i szkodników roślin oraz hodowla nowych odmian roślin ogrodniczych. Planowane w ramach opracowanej agendy badania wpisują się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Projekt zakłada budowę nowoczesnego kompleksu laboratoryjnego o powierzchni użytkowej około 2 600 mkw. oraz budynku technicznego o powierzchni 250 mkw.

Prace nad przygotowaniem projektu koordynowanego przez profesor IO Agnieszkę Marasek-Ciołakowską rozpoczęły się jeszcze w marcu 2020 roku. Wykonawcą inwestycji będzie grupa Ekoenergia, specjalizująca się w budownictwie nowoczesnych, wysoko zaawansowanych technicznie obiektów użyteczności publicznej. Wiceprezes zarządu firmy Ekoenergia Łukasz Król podkreśla, że koncepcja inwestora została dobrze przemyślana, wyraził nadzieję, że inwestycję uda się zakończyć zgodnie z założonym planem. A to może okazać się nie lada wyzwaniem, bo koniec prac zaplanowano na IV kwartał 2023 roku.

Kompleks laboratoryjny ma pełnić funkcję komfortowego, zaawansowanego technologicznie miejsca pracy o europejskim standardzie.

– Najwyższy czas wprowadzić Instytut w erę nowoczesności – podsumowuje jego dyrektor, prof. Dorota Konopacka. Interdyscyplinarne zespoły naukowe będą zajmować się zagadnieniami z obszaru roślina-gleba-woda, opracowując rozwiązania dla najistotniejszych problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, co doskonale wpisuje się  w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Unikatowym w skali kraju elementem organizacji struktury budynku będzie wydzielona przestrzeń, przygotowana na podstawie ideę „living lab” tj. „żywego laboratorium”, oferująca możliwość spotkań przedsiębiorców z zespołami naukowców, które umożliwiają płynną współpracę oraz sprzyjają powstawaniu nowych inicjatyw. Na projekcie zyska więc nie tylko instytut, ale także miasto, które – jako stolica nauk ogrodniczych – będzie miało szansę na przyciągnięcie kolejnych, młodych naukowców.

Całkowity koszt inwestycji brutto szacowany jest na ok. 48 mln 880 tys. zł, w tym 32 mln 956 tys. zł będzie stanowiła dotacja netto. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2023.

W budynku głównym, składającym się z dwóch kondygnacji, na poszczególnych piętrach znajdować się będą laboratoria zorganizowane według ciągów technologicznych charakterystycznych dla głównych metodologii oznaczeń specyficznych w poszczególnych obszarach takich jak: Laboratorium Kultur In vitro, Laboratorium Ekofizjologii, Laboratorium Analiz Fizycznych i Chemicznych, Laboratorium Mikrobiologii i Ryzosfery oraz Laboratorium Molekularne. Planowana inwestycja uzupełni infrastrukturę Instytutu, pozwoli na konsolidację aktualnie rozproszonych zespołów naukowych oraz zapewni odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, realizowanymi w zespołach badawczych zdefiniowanych ze względu na aktualne problemy środowiskowe.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Nie ustąpił pierwszeństwa. Jedna osoba w...

Sztuka tworzenia garderoby

Gminy powiatu skierniewickiego także były na...

Ulice Skierniewic tętniły świątecznym życiem

Skierniewicka wisienka, czyli souvenir ze święta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w paradzie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA