Kolekcjoner ma swoje miejsce w

(fot. Bartosz Nowakowski)

Zbigniew Stań laureatem łowickiej nagrody „Alei Gwiozd”. Kolekcjoner i pasjonat folkloru w niedzielę na Starym Rynku w Łowiczu odsłonił pamiątkową tablicę. To druga osoba z powiatu skierniewickiego, która została wyróżniona w ten sposób.

– Naprawdę w żaden sposób nie zabiegałem o tę nagrodę. Jednak cieszę się, że zauważono moją pasję, za co bardzo dziękuję – przyznaje w rozmowie z „Głosem” Zbigniew Stań, właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich.

Do łowickiej nagrody pasjonata nominowało PTTK Łowicz, które już wielokrotnie podkreślało działalność mieszkańca z Lipiec Reymontowskich. 

Zbieractwo regionalnych pamiątek Zbigniew Stań rozpoczął w latach 90-tych, dziś twierdzi, że był to ostatni dobry moment na rozpoczęcie takiej działalności.

– Kolekcja byłaby dużo większa, gdybym zaczął ciut wcześniej. Z perspektywy czasu jednak nie ma co żałować – dodaje Zbigniew Stań.

Kolekcjoner przyznaje również, że bardzo duże zmiany na wsi zaszły po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To właśnie po tym czasie folklor zanikał w coraz szybszym tempie.

– To wszystko działo się naprawdę bardzo szybko i niewątpliwie miało wpływ na dalszy rozwój wsi. Tak jakby minęła kolejna epoka, po której o pamiątki jest już niezwykle ciężko – przekonuje.

Galeria Zbigniewa Stania jest w pełni jego dziełem. Specjalnie przebudował wszystkie budynki gospodarcze i konkretnie dostosował jest do potrzeb muzealnych. Każde pomieszczenie dedykowane jest osobnym rekwizytom, i każde z nich ma swoją historię, którą Zbigniew Stań może opowiadać godzinami. Wśród licznych pamiątek, rzecz jasna znajdują się też unikaty. Często zdarza się, że osoby same oddają rekwizyty kolekcjonerowi.

Wielokrotnie jeździłem po muzeach i podobnych galeriach w regionie. Podglądałem jak oni to robią i najciekawsze spostrzeżenia przenosiłem na własne podwórko.

Zbigniew Stań, właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich

W niedzielę (4.09) kolekcjoner Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych już oficjalnie dołączył do grona wyróżnionych nagrodą w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kulturowych oraz odsłonił pamiątkową tablicę w „Alei Gwiozd” przy Starym Rynku w Łowiczu. „Gwiozda Łowicko” to uhonorowanie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w takich dziedzinach jak: rzeźby, pieśni ludowej, tańca, koronkarstwa, malarstwa, garncarstwa, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, zabawki ludowej, plastyki obrzędowej, plastyki zdobniczej, wycinankarstwa, czy też sztuki kulinarnej.

– Jeśli popatrzymy na listę laureatów to możemy tam znaleźć wielkie postaci z całego kraju, które zasłużyły się dla folkloru. Osobiście uważam, że tylko w naszym regonie jest wiele osób, które również zasługują na to odznaczenie – kończy Zbigniew Stań.

DRUGA OSOBA W POWIECIE SKIERNIEWICKIM

Zbigniew Stań będzie drugą osobą z powiatu skierniewickiego, która zostanie uhonorowana nagrodą „Alei Gwiozd”

Warto też podkreślić, że w gronie tegorocznych laureatów jest jeszcze jeden artysta związany z gminą Lipce Reymontowskie. To Czesław Kocemba, wybitny harmonista, który przez wiele lat występował z Amatorskim Zespołem Regionalnym im. Władysława Stanisława Reymonta.
Nagroda przyznawana jest raz do roku, a wyłaniani są dwaj laureaci w dwóch kategoriach: twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej. Pierwsze uroczyste odsłonięcie „Gwiozd Łowickich” odbyło się 12 czerwca 2011 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Lipczanin 1 ponad rok temu

  Gratulacje Panie Zbigniewie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA