Miasto z zielonym certyfikatem. Wyróżnienie dla samorządu i Instytutu Ogrodnictwa

Tradycyjnie uroczyste otwarcie Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw stwarza okazję, by do Skierniewic zaprosić ważnych gości. W tym roku scenę zdominowali parlamentarzyści, ale nie zabrakło na niej również ludzi świata nauki i biznesu.

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podziękował za zaproszenie samorządowi miasta, pogratulował mieszkańcom „trwałość projektu, jakim jest Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw”.

– Chcemy, by Skierniewice były stolica ogrodniczą kraju, a województwo wpisało się w mapę Polski jako jej ogród. Bez Skierniewic ten projekt się nie uda – mówił.

Elementem projektu jest zielony certyfikat miejsca obdarzonego szczególną wartość biologiczną – tłumaczył. Symboliczne statuetki marszałek przekazał profesor Dorocie Konopackiej, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa -PIB oraz prezydentowi Skierniewic Krzysztofowi Jażdżykowi.

Instytut regionalny certyfikat otrzymał w związku ze stworzeniem i dalszą rozbudową nowoczesnego kompleksu badawczego. Największym osiągnięciem miasta w czynieniu Łódzkiego zielonym miejsce na mapie kraju jest projekt rewaloryzacji zabytkowego parku oraz osiągnięty w 2014 roku efekt inwestycji.

– Chciałbym, żebyśmy zaczęli postrzegać Łódzkie jako ogród Polski – mówił marszałek. – Jako samorząd chcemy pomóc urządzić nasz region w sposób, o którym mówimy. Zazielenić go, sprawić, by był jeszcze piękniejszy niż jest.

Profesor Konopacka podziękowała za uznanie, mieszkańcom Skierniewic przypomniała, że tak naprawdę historia ogrodów w Skierniewicach rozpoczęła się w XVII wieku. Od tamtego czasu mieliśmy ogrody włoskie, francuskie, dziś tworzymy ogrody naukowe – mówiła. Profesor Konopacka wyraziła nadzieję, że wkrótce, z pomocą urzędu marszałkowskiego, będą one jeszcze bardziej dostępne dla mieszkańców.

W imieniu polskich parlamentarzystów gospodarzom Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw pogratulował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Parlamentarzysta był pod wrażeniem ogromu przedsięwzięcia, jakim jest parada. Być może w tym kontekście oświadczył: – Żyjemy w ciężkich czasach, ale miejmy nadzieję, że te się szybko skończą.

W uroczystości otwarcia święta uczestniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba.

– Trzy piękne słowa – kwiaty, owoce i warzywa, każdy z nas ma swoje własne rozumienie tych słów, ale kluczem do ich pojmowania jest człowiek – powiedział kapłan.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Tyle 1 ponad rok temuocena: 100% 

  "Największym osiągnięciem miasta w czynieniu Łódzkiego zielonym miejsce na mapie kraju jest projekt rewaloryzacji zabytkowego parku oraz osiągnięty w 2014 roku efekt inwestycji" - to żart? Co oni palą? Całkowicie odkleili się od rzeczywistości. Działają według zasady - dajcie nagrodę, a powód jej przyznania sam się znajdzie. Wycinka parku, za która niektórzy omal nie poszli siedzieć dostała nagrodę. CYRK na kołach!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~pol 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Największy oponent rewitalizacji skierniewickiego parku otrzymuje nagrodę za rewitalizację owego parku. Kuriozum w najwyższym wydaniu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Prawdy, mity i pytania o CPK. Spółka CPK zaprasza...

Młodzi chcą rządzić

Podziękuj wolontariuszowi

Doceń koordynatora wolontariatu

Aż 350 uczestników cyklu Czwartki Lekkoatletyczne

95-lecie OSP w Łasiecznikach

Łódzkie na PLUS Drogi w centrum i poza

Skierniewicki Rajd Jesieni 2023 przeszedł do...

Indywidualne biegi przełajowe rozpoczęły sezon

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA