z powiatu

Słupia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 września 2022 | 08:49 komentarzy 2
W szkole w Winnej Górze są najniższe rachunki za ogrzewanie spośród wszystkich budynków użyteczności publicznej w gminie Słupia.

W szkole w Winnej Górze są najniższe rachunki za ogrzewanie spośród wszystkich budynków użyteczności publicznej w gminie Słupia. (fot. Beata Pierzchała)

W gminie Słupia umowa na dostarczanie prądu obowiązuje do końca 2023 roku, więc na razie samorząd się tym nie martwi. Gorzej jest z ogrzewaniem, gdzie już teraz wiadomo, że będzie znacznie drożej niż przed rokiem.

– To prawda umowę na dostarczanie energii elektrycznej mamy do końca 2023 roku, ale tak do końca nie jestem spokojny – mówi Mirosław Matulski, wójt gminy Słupia. – Słyszałem, że w niektórych gminach prąd kosztuje 2 zł za kilowatogodzinę, a u nas mamy 80 groszy, obawiam się, że elektrownia może chcieć renegocjować warunki umowy.

Na razie w gminie obowiązują zapisy umowy podpisanej pod koniec 2021 roku, ale obawa zostaje. Przedstawiciele Związku Miast Polskich zaproponowali pakiet rozwiązań. Chodzi między innymi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałanie wykluczeniu energetycznemu, zniesienie niesprawiedliwych różnic pomiędzy obywatelami wsi i miast. Przedstawione rządowi postulaty dotyczą nie tylko cen prądu, ale także ogrzewania i ciepłej wody.

– Śledzę wszystkie informacje na temat cen ciepła, bo nasze rachunki znacznie poszły w górę i jeśli samorządy nie otrzymają rządowej pomocy będzie trudno – mówi wójt. – Już teraz za olej opałowy płacimy 7,30 zł za litr, a do tej pory kosztował 4 zł. Olejem opałowym ogrzewamy szkołę w Słupi, urząd gminy, świetlicę i ośrodek zdrowia. Właśnie kupiliśmy 45 tys. litrów oleju, który powinien nam wystarczyć na cały sezon. Zapłaciliśmy 127 tys. złotych, a w zeszłym roku za tę samą ilość zapłaciliśmy 56 tys. złotych.

 

Cały artykuł w papierowym wydaniu "Głosu" z 29 września.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~... 0 ponad rok temu

  Tyle wiatraków stoi , mało z nich mają podatków żeby pokryć koszty podwyżki?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle -1 ponad rok temuocena: 50% 

  Samorządy już dostały "pomoc" od rządu - drożyznę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA